Schrikbeeld van de schooltandarts Aleida van Henegouwen kwam in 1257 als weduwe naar Holland en vestigde zich in een nederzetting bij de dam in de Scye, die nog geen kerk of school had. Zij kwam terug naar haar geboorteland om haar wees geworden neefje Floris (V) op te voeden en bracht ook een pasgeboren dochter en zes zonen mee. De oudste zoon heette Jan en zou graaf van Holland en Henegouwen worden. Vrouwe Aleida had als geboren Hollandse in het verre Henegouwen een Nederlandstalige huiskapelaan die Betto heette. In Schiedam herinnert de Bettoweg nog aan hem. Hij beheerste zowel het Frans als het Nederlands. De kapelaan kwam mee, toen het gezin in Holland ging wonen. Van hem leerden Floris en de andere kinderen goed Nederlands en Frans. Latijnse School Redactie: Jef Jansen, Siebrand Krul, Harriët Kruse, Ser Louis, Laurens Priester, Henk Slechte en Frederieke Verheijen. Tekst: Siem Rosman. Op de omslag: Leerlingen van de Rijks H.B.S. in de Overschiesestraat bij de ingang van de school in 1957. (Foto J.v.d. Hoeven/ GA Schiedam) Links: De Stichting Schooltandverzorging reed jarenlang met een tandarts in de 'Dentalcar' de Schiedamse scholen af om jaarlijks de gebitten van de leerlingen te controleren en te behandelen. Zenuwachtig lachend wachtten de 'slachtoffers' op hun beurt. (GA Schiedam) Rechts: Een klaslokaal omstreeks 1922 in de Mariabewaarschool aan de Laan met uitermate nette kinderen, in het frisse lokaal speelden de kinderen, zittend aan hun tafeltjes, met het klein speelgoed, terwijl de juf hen vanachter een katheder in het oog hield. De naam van de school is verbonden met Maria Loopuyt. Zij schonk in 1843 een gebouw in de Nieuwstraat waarin de school van 1843 tot 1921 was gevestigd. (Foto Spaarnestad/ GA Schiedam) Scholieren In 1215 besloot de bisschoppen conferentie in Rome, het Vierde Lateraans Concilie, dat iedere parochie een eigen school moest stichten. Schiedam bestond toen nog niet, maar wellicht is die school er gekomen, toen Aleida in 1262 de parochiekerk stichtte. In ieder geval heeft gravin Margaretha van Beijeren Schiedam in 1346 het recht op een eigen school gegeven en vermoedelijk is toen de parochieschool van de Grote Kerk de stadsschool geworden. Schiedam was in de Middeleeuwen een welvarende stad met als belangrijkste economische activiteiten visserij en lakennijverheid. Geen wonder dat de reders en koop lieden die de stad bestuurden goed 129

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 3