J tot finW aTN. Qi »04- W tv yXj\yyt^ ^t^wKVrr f *,1|K ii.vw«iyr Streng toezicht Armoede onderwijs belangrijk vonden en maatregelen namen om dat te bevorderen. Opvallend is de bepaling van de vroedschap uit 1572 dat kinderen beneden de tien jaar 's ochtends van acht tot elf en 's middags van twaalf tot één uur les moesten krijgen, en daarna nog drie uur vanaf half drie. Vanaf tien jaar was het een uur meer per dag. De kinderen begonnen dan om zeven uur 's ochtends, in de winter om acht uur. Aanvankelijk was deze school een lage of schrijfschool met als vakken lezen, schrijven, rekenen en zingen. In 1583, onder rector Lucas Jansz, stond ook Latijn op het rooster en werd de school een heuse Latijnse School, de voorganger van het Stedelijk Gymnasium. De oudste vermelding van de school in Kethel en Spaland somt in 1551 het schoolgeld op dat pastoor Gerrit Jacobs voor de arme jongens kreeg. Na de Reformatie werd deze parochieschool protestants en dus anti-katholiek. Wat bleef was de instructie om de kinderen te leren lezen, schrijven en rekenen. Het 'lesmateriaal' had een godsdienstig karakter: het Onze Vader, de catechismus, de evangeliën en de Historie Davids. De schooldag in Kethel duurde in de zomer van 's morgens acht tot 's middags half vijf, met een middagpauze van anderhalf uur, en in de winter van half negen tot vier met een uur pauze. Vrij hadden de kinderen en de meester iedere veertien dagen op zaterdag en in de winter elke woensdagmiddag. Bij schoolverzuim moest de predikant de ouders vermanen. Hij was ook schoolopziener en controleerde of de meester de juiste boeken gebruikte. De armen hoefden geen schoolgeld te betalen, dat deden de diakenen voor hen. Door de teloorgang van de visserij nam in de late 17de en vroege 18de eeuw de armoede toe. Het Schiedamse stads bestuur meende dit probleem het best te kunnen bestrijden door scholing en het leren van een vak. Zoals vaak in de geschiedenis van het onderwijs had de overheid daar echter zo weinig geld voor over, dat het jaren duurde eer een geschikte schoolmeester was gevonden. In 1725 ging stedelijk ziekentrooster Nicolaas van der Schel, waarschijnlijk onder enige dwang, het armenonder- wijs erbij doen. Het leverde hem vijftig gulden extra per jaar op, waarvan dertig uit de stadskas. De rest kortte men op het traktement van Pierre Marin, de Franse schoolmeester, die de kinderen van de 'meervermogenden' les gaf. Doordat de groeiende groep werkloze vissers het vertikte om in de branderijen de kost te verdienen, ging de armoede de stad zoveel geld kosten dat de vroedschap in 1762 besloot de economische koers naar de zeevaart te verleggen. Daar moesten de vissers meer voor voelen, zo was de redenering. Voor de 'omscholing' van de vissers stelde de stad Cornells van Noort uit Huisduijnen aan om hen tegen zeshonderd gulden per jaar de geheimen van het navigeren te onder wijzen, overigens naast gewone lessen in lezen en schrijven. Na een poos merkte Van Noort dat hij van zes honderd gulden niet kon rondkomen. Hij kocht een huis met een branderij en wilde daar zowel jenever stoken als zijn lessen geven. Daar kwam niets van in, maar na lang touwtrekken stond de stad hem toe ook betalende scholieren aan te nemen, waardoor hij toch zijn inkomen kon verhogen. Als nieuwe maatregel tegen de werkloosheid begon de stad in 1776 nog een armen- Boven: In 1346 kreeg Schiedam van gravin Margaretha het recht school te houden, waarmee de stad het exclusieve recht had om onderwijs te geven. Dit bestond uit lezen, schrijven en rekenen. Uit ongeveer 1470 stamt het oudste reglement voor de schoolmeester, dat onder meer bepaalde dat hij per kind één gulden per jaar betaald kreeg. (Archief stadsbestuur/GA Schiedam) Linksonder: De stads school stond aan het Oude Kerkhof, op deze kaart uit 1598 het pand rechts met de trapgevel, grenzend aan het lege erf. In 1589 vestigde zich hier de Latijnse school, waar kinderen Grieks en Latijn kregen. Zij konden daar mee een studie aan de universiteit volgen. De Latijnse school, later gymnasium, bleef hier tot 1869. Daarna kwam er, tot 1975, weer een lagere school. (KaartvanJ.de Gheyn/GA Schiedam) 130

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 4