Nieuwsticht Boven: Voor het transport van schoon water moest een leidingennet vanaf het waterleidingbedrijf in de Nieuw-Mathenesser- polder worden gebouwd. In 1885 werd naast de Willemsbrug de zinker van de hoofdwaterleiding naar het westen van de stad gelegd. (Foto J. van Diggelen/GA Schiedam) Linksmidden: Het station op de kruising Broersvest/ Rotterdamsedijk van de Rotterdamsche Electrische Tramweg Maatschappij (RETM) bleef jarenlang het begin-en eindpunt van de tram naar en van Rotterdam. (GA Schiedam) Linksonder: De Duitsers voegden Kethel en Spaland in 1941 bij Schiedam, waardoor de stad kon uitbreiden. In het dorpscentrum van Kethel, hier gezien vanaf de hoek van de Dorpsstraat en het Noordeinde, was altijd bedrijvigheid. (Foto Van Leeuwen/GA Schiedam) De eerste resultaten van de woning verordening van 1854 waren twee jaar later al zichtbaar. In 1856 werd een woonwijkje van 58 huizen opgeleverd waaraan al spoedig nog eens 44 woningen werden toegevoegd. Het kreeg de toepasselijke naam Nieuwsticht en mag gelden als de eerste stadsuitbreiding vanuit een sociale optiek in Nederland. Het wijkje lag in de 'schone' Nieuw Mathenesser- polder, een eind van het zwartberookte Schiedam vandaan. De huizen hadden een woonruimte van tenminste veertig vierkante meter in een enkele woning en zestig in een dubbele, hetgeen in die tijd voor een werkmanhuis ongekend was (ter vergelijking: dit komt naar huidige maatstaven neer op een ruim eenkamerappartement) Het liefst hadden enkele leden van de gemeente raad, van wie distillateur A.T. Schade van Westrum de woordvoerder was, de huizen nog ruimer gezien, maar hun opponenten, waaronder L. Knappert, de latere burgemeester, plaatsten zelfs tot stand brengen van de verordening had de stadsgeneesheer C.J. Vaillant. Ook voor een ander initiatief zou Vaillant - nu nationale - lof krijgen, het eerste Nederlandse crematorium in Velsen. In Schiedam is hij geëerd met een straatnaam, in Velsen prijkt een bronzen plaquette met zijn portret. 166

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 16