m -■ W-»?' r g Het Julianapark De gouden driehoek In ontwerp en uitvoering sloot het Julianapark geheel aan bij de voorname status die aan de omgeving van Stadhouderslaan en Burgemeester Knappertlaan metz'n statige bomen was toegekend. h Boven: De Koningin Emmabank in het Julianaparkin 1951. Schiedammers maakten in 1935 de plaatsing mogelijk van dit eerste monument in Nederland voor de in 1934 gestorven Emma. (GA Schiedam) Rechtsmidden: lang hebben de Schiedammers de strijd tegen de ouderdomsgebreken van hun behuizingen gevoerd. Gas- en waterleidingen kregen plaats in een voormalige bedstee, zolderruimten werden tot slaapkamertjes ingericht, in bijkeukentjes of opkamertjes werden douchehokjes geïmproviseerd Niettemin voltrok zich allengs in de binnenstad het vonnis der eeuwen', aldus Gerard Lutke Meijer over de Zijlstraat, hierop een foto uit 1952. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Geheel rechts: In de Laan had je de waterstokerij van Drenth. Op maandag, de wasdag, kon je daar 's morgens vanaf vier uur water halen. Je kreeg voor twee cent een gangetje water, dat wil zeggen twee volle emmers. Minister Witte van Volkshuis vesting en Burgemeester J. Peek in het St. Jans hofje in 1949. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) kwam met ambitieuze plannen voor de Gorzen. De architect was vrijwel steeds de aan de Hoofdstraat in diezelfde Gorzen geboren Pieter Sanders. Het ging daarbij om projecten die van een tiental tot enkele honderden woningen omvatten. Sanders ontpopte zich daarbij als bouwmeester die vanuit een wel omschreven visie en signatuur het concept wist te ontwikkelen voor hele woonwijken tegelijk. Voor het eerst, sedert de bouw van Nieuwsticht in 1856, had de stadsontwikkeling een planmatig karakter. Tegelijk met de ontwikkeling van de Gorzen als arbeiderswijk, werkte Oude bomen in dit voormalige deel van het Sterrebos werden gespaard en in het centrum van het park werd een heuvel opgeworpen die het sluitstuk vormde van de brede entree en in eenheid moest zijn met de vijverpartijen aan weerszijden. Groot is het park niet. Met de hier genoemde elementen heeft men het gehele park gehad. Imposant en chic was het allemaal wel en het park leende zich ook uitstekend voor openluchttentoonstellingen met veel kleurig licht in de avonden, spuitende fonteinen en (orgel)muziek door de Schiedamse coryfeeën Joop Walvisch en Cor Standaart. Wie - afgaande op de parkarchitectuur-overigens concludeert dat voor het plezier van Schiedams rijken kosten noch moeite werden gespaard, vergist zich. Het gehele park werd tijdens de crisisjaren (1928-1938) op een koopje aangelegd In het kader van de werkverschaffing. Schiedam een plan uit voor een woonwijk waarin de welgestelden zich zouden kunnen vestigen. Een bescheiden begin was al gemaakt met het beschikbaar stellen van bouwgrond voor villabouw aan de Warande en langs de tegenwoordige Burgemeester Knappertlaan. De industriële groei van Schiedam maakte het echter nood zakelijk om ook hierin planmatiger te werk te gaan. Als grondslag voor de ontwikkeling van een uitgesproken luxe woonwijk nam de gemeente de bestaande verkaveling in het natuur gebied tussen de Burgemeester Knappertlaan en de Maas, de zogenoemde Diefhoek, als uitgangs punt. De aanleg van fraaie lanen zoals de Willem de Zwijgerlaan en de Stadhouderslaan met omgeving was het gevolg. Ook hieraan werkte Piet Sanders mee. Nu met een aantal kapitale villa's en een bejaardenhuis dat bij de opening van het gebouw gold als één der modernste en fraaiste van Nederland. Nog steeds is zichtbaar, 169

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 19