IJ Het plan Lange Wl- wijk als pleintjes, incidentele ruimtes en onvermoede hoeken. Ook in Oost kozen de ontwerpers voor handhaving van een eeuwenoud landelijk patroon. Dit leverde over de volle breedte van de woonwijk een slingerende diagonale singel op. Deze loopt onder de namen Swammerdam-, Snellius-, Buys Ballotsingel en Dieselstraat vanaf het vroegere weide landschap onderaan de Rotterdamsedijk door tot op de grens van Rotterdam, waar de singel aansloot op de Laanslootseweg. Deze laatste weg is in het stedelijk landschap verdwenen. Het grasland nabij de Koemarkt heeft tot na de Tweede Wereldoorlog z'n karakter in grote lijnen behouden en vormt momenteel het parkje tussen Marconistraat en Marconiweg. Ook de verkaveling van deze wijk kenmerkt zich door een grote helderheid en visie. De ontwikkeling van Oost bleef overigens achter bij die van het Westen. Waar Schiedam in de ontwikkeling van laatstgenoemd plangebied volop de regie voerde, moest de ontwikkeling in het Oosten worden overgelaten aan particuliere bouwers. Dit leidde tot een allegaartje van woningtypen zonder samenhang. De plattegrond toont een gedurfde, grootsteedse aanpak, het straatbeeld daarentegen een uitwerking zonder overleg of smaak. Bepalend voor de eerste stedenbouw kundige ontwikkelingen in Schiedam na de Tweede Wereldoorlog, was het Provinciale plan Lange. De opsteller ging ervan uit dat een stad als Schiedam binnen afzienbare tijd 120.000 inwoners zou huisvesten. Lange baseerde zich daarbij op drie uitgangspunten: de Hierboven: Zicht op de 'blokkenbouw' van Nieuwland aan de Burgemeester Van Haarenlaan, hoek Nieuwe Damlaan in 1963. (Foto J.Roovers/GA Schiedam) Linksboven: Vrouwen op de Mobylette, mannen op dePuch, Zundappof 'eitje' (Berini) in de jaren 1960. (GA Schiedam) Linksmidden: 'Boe! boe!' 'Ukunt net zoveel boe roepen als u wilt', aldus een emotionele burgemeester H. Roelfsema tijdens de Teach-inOude Binnenstad in de Koren beurs in 1967. Jongeren waren voor restaureren, het bestuur sprak over krotten die gesloopt moesten worden. 'In de pauze hebben zich ongeveer 200 jongelui opgegeven voor actieve medewerking aan de restauratie van de oude stadskern, meest zo in de leeftijd tussen zestien en vijfentwintig jaar', zo schreef het Rotterdamsch Nieuwsblad. (GA Schiedam) Linksonder: Een stapel kratten, wat dozen, meer had je niet nodig voor een spannende woensdag middag. (GA Schiedam) 172

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 22