m a yrnm De Hongerput "Igrwa j i«n Ttaw n m I. Boven: Octave DeConinck tekende in 1967 deze plek die begin 17de eeuw al deel uitmaakte van het centrum van bedrijvigheid in Schiedam. De oorspronkelijke naam Steeg achter de Teerstoof werd Achter de Teerstoof en de naam verwijst naar de plek vlakbij waar vissersnetten werden geteerd. Later woonden inde buurt rondom veel brandersknechts. (Tekening 0. DeConinck/ GA Schiedam) Rechtsonder: In de jaren 1960 en 1970 breidde de stad uit in noordelijke richting met de wijk Groenoord. De wijk met vrijwel alleen flats werd zó ingedeeld in pleinen en straten dat velen, vooral automobilisten, er verdwaalden. De politie had het druk met helpen van de 'slachtoffers'. (Foto C.J. van Leeuwen/ GA Schiedam) bevolkingsgroei direct na de Tweede Wereldoorlog, de vergroting van de gemeenten door samenvoeging van het grondgebied van Kethel en Spaland met dat van Schiedam en de te verwachten groei van de scheepsbouw. Uiteindelijk gaf de tijd hem ongelijk. De scheepsbouw bleek lang niet zo conjunctuurvast als iedereen geloofd had en in de jaren tachtig kwamen maar liefst 16.000 werknemers op straat te staan. Schiedam had in de jaren vijftig echter grootse plannen met het grondgebied van Kethel en Spaland. Hier zou een nieuwe stad worden gebouwd die aanzienlijk groter was dan het bestaande Schiedam en zich uitstrekte tot voorbij de dorpskernen en buurt schappen in de polders. De eerste stap liet al meteen zien hoever Schiedam in de toekomst en in het open land wilde kijken: de bouw van Tuindorp Kethel. Deze wijk was in 1952 klaar en leverde een compleet dorpje met binnenstedelijke maten op. De huisjes waren klein en uit goedkope materialen opgetrokken en het straten plan geschakeerd maar eenvoudig van structuur. Niettemin zag (en ziet) men Tuindorp Kethel als een geweldig succes, waarvoor de gegadigden letterlijk in de rij stonden en staan. Tuindorp Kethel zou lang een incident blijven: een vredig buitenwijkje terzijde van de nog landelijke Schiedamseweg. Tegenover Tuindorp begon de gemeente tevens met de aanleg van het Prinses Beatrixpark, een complex volkstuinen en een groot aantal sport- voorzieningen, samen de sportparken Thurlede, Bijdorp, Kethel en Harga. In totaal zou Tuindorp Kethel aan de rand komen te liggen van een groengebied van ongeveer 330 hectare, dat geheel voor recreatieve voorzieningen was bedoeld. Dit groengebied dat inderdaad in z'n geheel is aangelegd, stopte niet bij deze voorzieningen. Ook langs de Poldervaart zouden landschappelijke waarden in stand worden gehouden. Hier legde men grote volkstuin complexen aan, die zich verder voort zetten in het nog bestaande Volkspark. Dit park is een schamel overblijfsel van het Sterrebos; het oeverbos aan de Maaskant, ten zuiden van de Gorzen dat al gedeeltelijk was opgeofferd aan de bouw van 'de Gouden Driehoek', maar waarvan de expanderende scheepsbouw de grootste stukken opslokte. Als fraai sluitstuk hierin ontwierpen de stadsarchitecten Horvath en De Haas de Maasboulevard, een echte wandelallee en een visite kaartje van Schiedam vanaf de Maas gezien. De plannen van Schiedam waren veelomvattend. Dit is nog steeds zichtbaar in de plattegronden en verschillende incidentele bouwwerken die even voor de Tweede Wereldoorlog en daarna verrezen. Als voorbeelden daarvan mogen nog altijd de voor malige HAV-bank van Dudok en de flat Singelwijck ('Hemaflat') van Lemna gelden, evenals De Passage van Piet Sanders en de na de Tweede Wereld oorlog gebouwde sierlijke Grensflat met de randbebouwing langs de Rotterdamsedijk van Spruijt en Den Butter, de Opstandingskerk van Van den Broek en Bakema en het eerste deelplan Nieuwland van Groosman. Al deze projecten ademden een groot vertrouwen in een rooskleurige economische en sociale toekomst voor Schiedam. Het deelplan Nieuwland ging uit van een gevarieerde bouw van arbeiders-, onderwijzers- en praktijkwoningen. Groosman bepleitte een ruime opzet van flatbouw en laagbouw. Geheel volgens de toen geldende opvattingen ging het plan uit van een strak geometrische verkaveling met de Opstandingskerk van Van den Broek 173

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 23