Gat van Bolmers De benaming 'Gat van Bolmers'voor het voetpad tussen Broersvest en Broersveld komt voort uit een grap in de wekelijkse column Schiedam Vandaag in Het Vrije Volk in het eind van de jaren zeventig. Boven de booms HOOGOVENS ER NOG BIJ? NEEM [voordeeladre^l WOV/A^" i.-,. Wethouder Cor Bolmers (PvdA) had in die periode opdracht gegeven tot het slopen van een aantal huizen aan de Broersvest en de oostzijde van het Broersveld. Hiermee wilde hij het inmiddels geheel leeggeruimde woongebied dat werd begrensd door Oude Kerkhof, Nieuwstraat, Lange Achterweg, Hoogstraat, Broersveld en Lange Kerkstraat beter bereikbaar maken voor toekomstig bouwverkeer. Bolmers had namelijk beloofd de straatjes en stegen in het centrum te vervangen door nieuwe sociale woningbouw. De oorspronkelijke bewoners van dit gebied zouden in de huur daarvan voorrang krijgen. Het voltooien van het 'Gat' tot aan de Grofbaan en Nieuwe Buurt werd hem echter onmogelijk gemaakt door het oud-gemeenteraadslid, notabel en loodgieter Van Woerkom. Deze bezat een aantal panden aan de Broersvest en vocht de beslissing tot sloop met succes aan. Bovendien verzette de openbare mening zich heftig tegen de nog verder gaande sloopplannen van Bolmers. Het bleef dus bij die ene smalle doorgang tussen enkele onteigende en snel in verval rakende winkel- en woonpanden, die van niets naar nergens leidde. De Vrije Volk columnist trok hierop een vergelijking met de vele gangen en stegen in de vroegere Schiedamse binnenstad en verzon - gelijk aan namen als 'het land van Ris' en de 'gang van baas Been "het Gat van Bolmers'. Hij stelde dat Bolmers, die hij ook verantwoordelijk hield voor het verdwijnen van de nog bestaande urinoirs aan de Lange Haven, Koemarkt en Westvest, hiervoor- speciaal voor cafégangers - een nieuwe voorziening in het leven had geroepen. Het 'Gat van Bolmers' verwierf al snel een vaste plaats in de Schiedamse vocabulaire en zelfs in politierapporten dook de naam op. Bij het afscheid van de wethouder werd hem alvast door de Schiedamse pers het 'officiële', door Gemeentewerken vervaardigde straatnaambord cadeau gedaan. vesting waren gerealiseerd, en die ook opvalt in na-oorlogse projecten als de Grensflat is vanaf dat moment geen sprake meer. Boven: HetChopinplein in aanbouw, gezien vanaf het Bart Verhallenplein. Het is 1970 en nog de bedoeling dat tussen de steden Schiedam, Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis en Delft een groene zone komt, die tevens verdere stads uitbreiding onmogelijk maakt. (Foto R. Collette/ GA Schiedam) Middenonder: Demonstratie voor betere jongerenhuisvesting in 1978. (Foto T. den Haan/GA Schiedam) Hieronder: Het regionale protest tegen de vestiging van Hoogovens op de Maasvlakte begon in 1970 in Schiedam vanuit het Centraal Actiecomité Rijnmond en de Stichting Leefbare Delta. Negenen twintig verenigingen en politieke partijen werkten samen. (Archief H. de Koster/GA Schiedam) CENTRAAL AKSIEKOMITEE RIJNMOND en Bakema en de winkelgalerij op het Wibautplein als wijkaccenten. Het deelplan Troelstralaan en omgeving was een voor die tijd kostbaar project. De huur zou in verhouding tot de rest van Schiedam ook aanzienlijk hoger zijn. Dit leverde de buurt de bijnaam Hongerput op. Wie daar woonde, had geen geld meer voor een fatsoenlijk stukje vlees op tafel. Het plan van Groosman heeft later een verdere uitwerking gekregen in de Mgr. Nolenslaan, een imposante winkelstraat volgens de modernste inzichten. Vier hoge flats domineren een lange wand van laaggebouwde en van grote luifels voorziene winkels. Directeur Van Praag van de Woning- dienst was lyrisch over het ontwerp. Hij meende zelfs dat Schiedam hiermee bewees een voortrekkersrol te vervullen in hedendaagse architectuur en stedenbouw. Het liep echter allemaal anders. De Nolenslaan zou het laatste project zijn dat van durf en visie getuigde. In de verdere voltooiing van Nieuwland koos men voor zekerheden en de laagste prijs. In de plattegrond ontbreekt de fantasie die kenmerkend is voor de stedenbouwkundige opzet van het oosten en westen van de stad. Ook van de zorgvuldige architectuur van de vroegere buurten en wijken die onder regie van de Vereeniging Volkshuis- In het volkse Schiedamse spraak gebruik, wordt met 'boven de booms' het gehele gebied bedoeld ten noorden van de spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland. De vroegere spoorbomen op de kruising spoorlijn-Nieuwe Damlaan; 'de booms' golden als uiterste grens. Een rechtgeaarde Schiedammer had verderop niets te zoeken. Alleen het tonnetjesteken op Koninginnedag in Kethel en de zondagse fietstocht in de richting van Schipluiden en Delft gaven aanleiding om voorbij de spoorlijn de wijde wereld te verkennen. Toch was dit het gebied, waarop Schiedam enkele woonwijken plande die als satellietstad samen even groot zouden zijn als het oude Schiedam en de oudere uitbreidingswijken, een 174

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 24