IK HERINNER MIJ NOG... Cor Bolmers Cor Bolmers (Schiedam, 1932) heeft als wethouder van stadsontwikkeling (1970-1978) de Schiedamse binnenstad gesaneerd en mag zich verheugen in een naar hem genoemd gat tussen de Broersvest en het Broersveld. Hij is nu directeur van de Vernieuwde Stad en dus projectontwikkelaar, al noemt hij zich liever stadsvernieuwer, omdat zijn eerste doel niet het maken van winst is, maar het verbeteren van de stad. Bolmers was in elk geval wel consequent Een recent project van de Nieuwe Stad is de realisatie van appartementen in de Opstandingskerk. De appel valt bij Cor Bolmers niet ver van de boom, want zijn vader was aannemer en bouwde in 1926 het pompstation aan de Rotterdamsedijk. Tijdens het bombardement in mei 1940 woonde het gezin Bolmers in het centrum van Rotterdam, waar Cor de Mulo bezocht. De oorlog maakte dat hij drukker was met overleven dan met leren, en hij ging werken in de woninginrichting. In 1957 kwam hij terug naar Schiedam, waar hij als voorzitter van Excelsior '20 lid van de Sportraad werd. Hij uitte kritiek op het gebrek aan accommodatie voor de vele bloeiende sport verenigingen, waarop wethouder R van Bochove hem adviseerde daar dan zelf maar voor te zorgen. Zijn bloed kroop al enige tijd waar het niet gaan kon, en dus liet vloerenverkoper Bolmers zich dat geen tweemaal zeggen en bouwde de Margriethal. Die kon van sport alleen niet bestaan en directeur Bolmers haalde de Wiener Eisrevue en Holiday on Ice naar Schiedam. Hij viel daardoor op als lid van de Partij van de Arbeid en kwam in 1970 op 14de plaats van de kandidaten lijst. De partij kreeg 15 zetels en Cor Bolmers werd meteen wethouder van stadsontwikkeling en het grondbedrijf. Een echte bliksemcarrière. 'Het aftredende college (lees: Roelfsema) had kort tevoren een nieuwe directeur voor Gemeentewerken voorgedragen. Het nieuwe college (lees: Bolmers) wilde die man niet, draaide de voordracht terug en benoemde Harm de Block. Dat was geen gelukkige start en tussen mij en burgemeester Roelfsema is het daarna dan ook nooit meer helemaal goed gekomen. Ik nam bovendien de portefeuille Stadsontwikkeling van hem over, waarmee hij zijn greep op dat beleidsterrein verloor. Van de raad kreeg ik een heldere opdracht: zorg dat er zo snel mogelijk een goed bestemmingsplan voor de binnenstad ligt. De 'oude' raad had voor de verkiezingen besloten met Empeo Bredero het oude centrum te gaan saneren en vernieuwen en daarvan een soort mini-Hoog Catharijne te maken. Het bestemmingsplan maakte dat mogelijk. Mijn hoofddoel was voor de oorspronkelijke bewoners van de binnenstad zo snel mogelijk nieuwe en vooral betere huizen te bouwen. Dat vereiste een rigoureuze aanpak: volledige afbraak. Toen ik zag in wat voor huizen de mensen in het gebied tussen globaal de Hoogstraat, de Broersvest en het Oude Kerkhof woonden, had ik er weinig moeite mee alles te laten slopen. Veel huizen hadden zelfs geen eigen wc, de muren waren vochtig en de huisjes hielden elkaar overeind. Ik vond dat mens onwaardig. Bij het leeglepelen van de binnenstad zijn ongetwijfeld ook goede en zelfs interessante panden gesloopt, en is ook het systeem van hofjes, buurtjes, sloppen en stegen verdwenen. Ik begrijp best dat veel mensen me verwijten dat ik de stad gesloopt heb, maar we zijn wel dertig jaar verder en de inzichten zijn voortgeschreden. Ik zou dat nu natuurlijk ook nooit meer zo doen, en proberen te behouden wat de moeite van het behouden waard is. Ik ben in 1978 uit de politiek gegaan. We hadden een programcollege en daarin kon op een gegeven moment wethouder Jaap Houtman van Financiën (VVD) niet meer tegen de aanhoudende kritiek op zijn beleid. Eef Collé (CPN) heeft toen Stadsontwikkeling overgenomen en ik Financiën. Onder Collé en na hem Chris Zijdeveld heeft Empeo Bredero de kaalgeslagen binnenstad volgebouwd. Ik moet het eerlijk toegeven, het zijn niet de fraaiste woningen, maar het is wel sociale woningbouw en dat wilde ik pertinent. Een renovatie zou overigens geen overbodige luxe zijn. Voor dat gat in de Broersvest dat naar mij genoemd is, heeft de Partij van de Arbeid in 2000 een prachtig plan gelanceerd. Ze wilden er een museum van maken. Dat zou schitterend zijn, maar dan wel een museum met glas en mooi ingericht, zodat iedereen er van kan genieten, want we stoppen in dit land altijd alles weg achter muren!' Journalist Hans van der Sloot ziet Bolmers als zijn dierbaarste vijand: 'Hij heeft de mensen van de "Achterbuurt" gewoon een nieuwe Achterbuurt teruggegeven. Dat had ie beloofd en dat heeft ie gedaan. Cor Bolmers is altijd consequent geweest!' Linksboven: Op 19 december 1964 sloeg wethouder Pieter van Bochove de eerste paal voor Sporthal Margriet. Initiatiefnemer Cor Bolmers keek tevreden toe. (Foto T. den Haan GA Schiedam) Hierboven: De doorbraak van Broersvest naar Broersveld: het roem ruchte 'Gat van Bolmers'. (Foto V. Biemans/ GA Schiedam) 175

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 25