Terug naar het centrum nieuwbouwgebied waarin alle stromingen op het gebied van stedenbouw en volkshuisvesting verenigd waren. Comfort en ruimte moesten uitgangspunt zijn in een patroon waarin keuzes voor afwisselend hoog- en laagbouw en voor eengezins woningen elkaar zouden afwisselen. De grote toekomstige inspanningen op het gebied van stadsuitbreiding en stadsvernieuwing liggen ook in Schiedam in en nabij het centrum. Schiedam had de voorbereidingen daartoe al ruimschoots getroffen tussen het eind van de jaren zestig en de tweede helft van de jaren tachtig. Nieuwbouwplannen voor de binnen stad bestonden op dat moment slechts in grote en vooral vage lijnen. Dat nam echter niet weg dat Schiedam lang landelijk nieuws zou zijn met een aantal omvangrijke sloopoperaties. Deze zouden vrijwel alle arbeiders buurten in de binnenstad met de grond gelijk maken. Het eerste onderdeel ervan; de sloop van de bestaande bebouwing ten noorden van de Schie stond officieel te boek als het SchieNoKo-plan (Schie Noord vest en Korte Haven). Het gebied is echter de geschiedenis ingegaan als 'de Brandersbuurt'. Het gemeentebestuur wilde de buurt slopen. Jongeren verzetten zich tegen dat voornemen en trachtten door demonstraties, nachtelijke optochten en hearings het bestuur tot andere gedachten te brengen. Tevergeefs. Van deze woon- en branderijwijk die de gehele noord kant van de oude binnenstad omvatte, staat nog slechts een schamel restje panden overeind. Het zijn incidenten op de rand van nog altijd braak- ifrpT MKw fixb-X a«3Ha liggende terreinen en gerealiseerde nieuwbouw die tracht deze buurt opnieuw een aantrekkelijk aanzien te geven. Een tweede omvangrijke sloopoperatie vond plaats in het oude centrum van Schiedam. Het ene na het andere hofje viel ten offer. Krakers konden voor kortere of langere tijd de sloper ophouden, maar werden langzamer hand meer en meer in het defensief geduwd. Tenslotte restte nog maar één 'burcht', het theehuis op de hoek van de Korte- en Lange Achterweg. Uiteindelijk is ook dat met de grond gelijk gemaakt en verrees in het oude centrum van Schiedam een woonwijkje waarin vooral de kaarsrechte straatjes opvallen. Ondanks het rigoureuze slopen en herbouwen, is nog veel van de stads plattegrond die Jacques de Gheyn in 1598 van Schiedam maakte, herkenbaar. De 'Brandersbuurt' met zijn kleine huisjes, winkels en bedrijfjes waarover zowel Ferdinand Bordewijk, M.M. van Praag als Henri Hartog zo indringend schreven en waarin je zelfs overdag een lantaarn dacht nodig te hebben is verdwenen. Maar bij de nieuwbouw van dit gebied is de plattegrond van De Gheyn nauwkeurig gevolgd. Het straatbeeld van de oude binnenstad is ingrijpend veranderd. Dat wel. Alleen de afdrukken in de bodem zijn gebleven in de vorm van het oorspronkelijke zestiende-eeuwse stratenplan. De tijd zal er ongetwijfeld raad mee weten. Betekenis van de gebruikte afkortingen: GA Gemeentearchief Pc Particuliere collectie SMS: Stedelijk Museum Schiedam 2002 Uitgeverij Waanders b.v., Zwolle Druk: Waanders Drukkers, Zwolle www.waanders.nl Hierboven: De Woudweg in de jaren 1960. (Foto J. Roovers/GA Schiedam) Linksboven: Vanaf omstreeks 1960 wierf het bedrijfsleven arbeiders in Turkije. Door de daar heersende armoede waren velen bereid hier te komen werken. Nederlands leren was niet nodig, velen dachten naar Turkije terug te keren als er voldoende gespaard was. Op de foto een mode show van Schiedamse Turkse vrouwen in 1976. (Foto B. van Manen) Linksonder: Grote vrachtwagens kregen moeite met de bocht bij de Lange Haven, 1976. (Foto J.H. Guillot/ GA Schiedam) Rechts: De Nieuwlandse Albardastraat bood in 1961 een zee aan speel ruimte. En stonden er eens auto's in de straat, dan had je altijd nog de speeltuintjes tussen de flats. (Foto G. den Butter/GA Schiedam) Op de omslag: Werken op eenzame hoogte aan het nieuwe NS-station Schiedam/Rotterdam- West in 1963. (Foto H. Visser/GA Schiedam) 176

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 26