Stoomtram en klompenvolk in de binnenstad De mooist uitgevoerde en meest gedetailleerde stads plattegrond die Schiedam heeft laten vervaardigen, is in 1598 voor het bedrag van 121 gulden en 16 stuivers voor precies negen afdrukken door de burgemeesters Cornelis Alewijnsz. en Cornelis Pietersz. van den Burg gekocht van de tekenaar en plaatsnijder Jacques de Gheyn. Voor nabestellingen mocht hij twintig gulden en dertien stuivers per afdruk in rekening brengen. Wandelkaart als document Redactie: Jef Jansen, Siebrand Krul, Harriët Kruse, Ser Louis, Laurens Priester, Henk Slechte en Frederieke Verheijen. Tekst: Hans van der Sloot. Groei van de stad Op de omslag: In 1966 schetste Octave DeConinck de aanleg van Rijksweg A20 vanuit het noordwesten met op de achtergrond de 'skyline' van Schiedam. (Detail tekening 0. DeConinck/ GA Schiedam) Links: Het partijtje voetbal is even onderbroken om een ijsje te eten aan de Buitenhavenweg. In 1955 brandde de boven verdieping af, waarde opslag van Motoren-, Rijwiel- en Carrierbedrijf IDW gevestigd was. De onderste verdieping bleef staan en die was groot genoeg om dit ijsloket in te vestigen. (GA Schiedam) Rechts: De Koemarkt, zoals die er ruim honderd jaar geleden uitzag, gezien vanaf de Lange Haven. Rechts achter de Koemarktbrug staat het station voor de stoom tram naar Rotterdam, de molen op de achtergrond is De Batavier, waarvan de sloop in 1907 voltooid werd. (Foto J.van Diggelen/GA Schiedam) aan de gebouwen en de gevels. Op de meeste stadswandelkaarten staan deze - keurig genummerd - vermeld als niet te missen bezienswaardigheden. Diezelfde wandelaars beseffen doorgaans niet dat ze met deze simpele toeristenkaart tegelijk een document in handen hebben waarop de gehele ontstaansgeschiedenis van de stad is verbeeld. En dat al vanaf enkele tientallen jaren voor de stichting van de stad tot vandaag. Ook op die weinig gedetailleerde, hedendaagse Schiedamse wandelkaart, is de loop van de Schie, de Lange Haven en de Buitenhaven nog herkenbaar als een slingerend veenriviertje. Aan het eind lag een krekenlandschap. De naam van de wijk 'de Gorzen' herinnert hier nog aan. Gorzen zijn zandplaten in de rivier, die bij laag water droog vallen. Dat krekenlandschap is nu van steen, maar draagt nog steeds de naam 'de Gorzen'. De naam van de wijk bestaat dus al langer dan de wijk zelf. Ook de eerste straatjes van Schiedam, die nog stammen van vóór het jaar, waarin De Gheyn, die ook Rembrandt de kunst van het etsen onderwees, was op dat moment een veel gevraagd en wel gesteld kunstenaar. In 1595 gehuwd met patriciërsdochter Eva Stalperts van der Wiele, verkeerde hij in het gezelschap van notabelen en vestigde hij zijn naam, behalve als plaatsnijder en schilder, ook als zakelijk talent die voor de verkoop van zijn werk persoonlijk en met succes naar de vorstenhoven in Engeland en Zweden reisde. Het tekenen van vogelvlucht- kaarten waarbij de stad in z'n geheel tot op het niveau van een duiventil en op de markt uitgestalde vissen in beeld werd gebracht, had maar kort zijn belangstelling. Slechts twee kaarten zijn bekend, de ene van Schiedam en de andere van Den Haag. Nog niet zo lang geleden is De Gheyn geëerd met een nationale tentoonstelling in Museum Boijmans van Beuningen. En daar ontbrak slechts één belangrijk werkstuk. Precies, de kaart van Schiedam. Wandelaars in oude binnensteden meten rijkdom en historie doorgaans af 153

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 3