4older OUD j MATHENESSER POLDER NIEUW MATHENESSER WEST-F LAND De kaart van De Gheyn *-*' De eerste uitbreiding in de Middeleeuwen was ten noorden van de Dam, in het gebied van de heer van Kethel. Een tweede ontstond omstreeks 1360 toen de vesten werden gegraven. Tot 1614 behield de stad deze vorm. Op deze kaart van Jacob van Deventer uit 1560 is te zien hoe de stad werd omgeven door de verschillende polders en alle toegangswegen bestonden uit dijken en kaden. De namen bestaan nog steeds. (Kaart van Jacob van Deventer, Algemeen Rijksarchief Den Haag) eeuwen was. Van Deventer maakte strategische kaarten en schiftte daarvoor duidelijk het open veld van de bebouwde stadscentra. Schiedam blijkt op die kaart maar tien echte straten te hebben in een ring van groen aan de stadszijde van de Broersvest, de Westvest, Vellevest en Noordvest. Met de vogelvluchtkaart die Jacques de Gheyn in 1598 van Schiedam maakte, bezit de stad een sleuteldocument dat de overgang laat zien van de middel eeuwse naar de wat modernere stad. Voor de huidige toeschouwer valt hier op al veel te herkennen. Het stedelijk gebied was sedert de stichting van Schiedam aanzienlijk vergroot. De oudste kern, rond de Oude Sluis, was dicht bebouwd. De sluis tekende De Gheyn als een bouwwerk van aanzienlijke omvang dat zich bevond aan de achterkant van de tegenwoordige Korenbeurs. Om dit dichtbebouwde gebiedje bevond zich een ring van modernere huizen. Aan de Lange Haven stonden huizen die als koopmanshuizen herkenbaar zijn aan de hefkranen ervoor. Een koopmans huis was in die tijd namelijk tegelijk opslagplaats, woning en kantoor. Opvallend op deze kaart zijn ook de groot uitgevoerde 'tijckwerkershuizen' aan de Raam, die gebouwd waren in opdracht van lakenwevers die tijdens de Tachtigjarige Oorlog van het katholieke Vlaanderen naar het protestantse Holland gevlucht waren. De ramen waaraan de 'Raam' zijn naam dankt, heeft De Gheyn achter de huizen getekend. Daarop spanden de lakenwevers de pas geweven en nog vochtige lakense (fijne wollen) stof. Hierdoor kregen ze een mooi strak produkt met een hoge handelswaarde. Aan de overkant van diezelfde haven, in de driehoek tussen Lange en Korte Haven en Westvest, bevond zich een echt bedrijventerrein. De Gheyn tekent hier ter hoogte van de tegenwoordige Vismarkt verschillende scheepswerven in vol bedrijf. Op de kade leggen scheepsbouwers de kiel voor een vissersschip. De pekketel staat te dampen en met de kaapstander trekken scheepsbouwers een mast omhoog. In het mastgat -een slootje achter de scheepswerven- liggen boomstammen in het water en achter de werven staan gesloten werkplaatsen waarvan er één voorzien is van een groot droogrek. 155

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 5