LX.1X1L/ i m Van haring- tot jeneverstad 4 i&Lll Branderspracht muuren, heiningen en beplanting behoorende'. Elias stierf in 1742 te Schiedam. Nog een schitterend buiten zou aan de Plantage verrijzen: de villa Eendragt, het huis van het rijke branders- en distillateursgeslacht Maas, dat de distilleerderij Simon Rynbende voortzette. Op de plaats waar ooit Villa Eendragt stond, is nu het plein Eendragt. De grootte van dit plein laat zien welke omvang dit buiten, waarachter een schitterende oranjerie stond, heeft gehad. Beide buiten plaatsen bestaan overigens niet meer. Tot de dag van vandaag is goed zichtbaar dat de stadsuitbreiding langs de Lange Nieuwstraat en Tuinlaan aan weerszijden van 'de Plantagie', in de loop der tijd verbrokkeld tot stand is gekomen. Bedrijven, eenvoudige arbeiderswoningen, hofjes, rijtjeshuizen en zelfs een paar kleine boerderijtjes, staan er naast patriciërswoningen, stallen, een enkele branderij en het stadsopberghuis voor gevallen meisjes, het Blauwhuis waarin lang het Stedelijk Gymnasium was en tegenwoordig streekmuziekschool Opmaat is gevestigd. Het verval van de visserij in de loop van de 17de eeuw en de opkomst van de gedistilleerdindustrie sedert ongeveer 1650 hebben duidelijke sporen op de plattegrond van Schiedam nagelaten. Toont De Gheyn nog een rustige vissers- en koopmansstad, de plattegronden uit het einde van de 18de «xli ff Af* en het begin van de 19de eeuw, zoals die van Van Bol'Es, laten zien hoe de ruimte tussen de oude lijnen op de kaart helemaal met woninkjes was opgevuld. In de 17de eeuw had de distilleerderij als bedrijfstak nog het karakter van een huisnijverheid. In de 18de eeuw veranderde dit. De kleine stokerijen groeiden uit tot echte bedrijven. De knechten hiervan moesten ergens wonen, en daarvoor gebruikte men de overgeschoten ruimte in de oude binnenstad. Aan de belangrijke straten en aan de havens woonden de heren die in de tweede helft van de 18de eeuw ook graag de rijkdom toonden, die zij met de distilleerderij vergaarden. In tegenstelling tot veel andere Hollandse steden, stammen de belangrijke gebouwen in Schiedam niet uit de welvarende 17de eeuw, maar Linksonder: Landmeter Rutgervan Bol'Es tekende in 1770 deze kaart van 'Schiedam en omleggende heerlykheden' (detail). (GA Schiedam) Linksboven: De trekschuit vertrok vanaf de Overschiesepoort richting Rotterdam en Delft. Dit comfortabele vervoermiddel beleefde zijn bloei omstreeks 1750. (Tekening A.Clemens/ Atlas van Stolk) Hierboven: Minutieus beschreef Francq van Berkheij in 1776 aard, kleding, gewoonten en uiterlijk van dorpelingen, stedelingen en streek genoten in zijn 'Natuurlijke historie van Holland'. 158

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 8