utSpii it DSEnseringX^ re6emt y rf.ttyjJ weeshuis. Het beheer liet veel te wensen over. Toen in 1851 de zusters dominicanessen kwamen, troffen zij een verslonsd weeshuis en wat oude stoelen en gebarsten kopjes aan. Pastoor P. van Ewijk van de Havenkerk bracht in 1853 geld bijeen, waarvoor aannemer PW. van Dijk op dezelfde plek een nieuw weeshuis bouwde. De regenten S.J. Engering, A. Nolet en H.S. van Reijsen lieten hun namen beitelen in de eerste steen die de twee jongste wezen, Wilhelmus Wijkman en Adriana van Baarle, op 1 augustus 1853 legden. In 1874 vierden de plaatselijke katholieke geestelijken, 79 wezen en veel 'oud-weezen' het eeuwfeest. De wezen brachten 'vrij aardig, ten minste voor hen, een stukje uit Honderd Jaren in de verschillende weezencostuums der eeuw; het vloeide over van dank en jubeltonen aan God, de overleden en nog levende bestuurders en weldoeners'. Oud-wezen lieten zien wat er van hen geworden was. Volgens de krant zagen ze er zeer netjes uit, verdienden de meesten goed hun brood, konden sommigen 'zelfs onder de gegoeden en fatsoenlijke burgers gerangschikt worden' en getuigden 'de heeren geestelijken, dat bijna allen goede en brave katholieke huisvaders en huismoeders zijn'. Met sommige wezen legde het weeshuis katholieke eer in. Drie jongens dienden bij de 'Zoeaven' die de pauselijk staat moesten verdedigen, en ex-weesjongen Jordanus Onderwater droeg als pater Dominicaan op 15 augustus 1876 in de Havenkerk zijn eerste mis op. Ter Hierboven: In de 18de eeuw stond het stads bestuur de katholieken een eigen armbestuur toe. In 1774 stichtten zij een weeshuis dat tot aan de sloop in 1986 aan de Hoog straat stond. (Foto W. van Gent/GA Schiedam) Rechtsboven: Werk inrichting aan de Dwars straat. In 1933 kreeg de Vereeniging Zwak zinnigenzorg er een taak bij, avondonderwijs. De vereniging wilde dolgraag ook een werkinrichting voor meisjes openen. (GA Schiedam) Rechtsmidden: In de werkplaats van de Vereeniging Zwak zinnigenzorg stond deze grote weefmachine waarop men 'Japan- matten' maakte. Met een handwagen trokken de verkopers door de stad om de matten te verkopen. (GA Schiedam) Rechtsonder: Inde tuin van het Rooms-katholiek weeshuis aan de Hoog straat spelen de meisjes in 1949 een kringspelletje. (Foto Chr. Breur/ GA Schiedam) 185

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 11