1 I i *L*sL Hygiëne op straat 4 4A4 tf' itW LS In 1898 kreeg Schiedam een gemeentelijke reinigingsdienst. Dat gebeurde toen in veel steden. Het gevolg was dat die allemaal reinigingsmaterieel nodig hadden. Vuilniswagen. Rechts: In 1948 produceerden Schiedammers vijftien 'vuilniszakken' per persoon per jaar, in 1998 waren heter bijna honderd. Toon Meulstee verzette in 1962(1) met een schop zo'n 25 miljoen liter vuilnis per jaar. Een kleine bulldozer is in bestelling, waarmee in een uur evenveel werk verzet kan worden als één man met één schop in één dag. (GA Schiedam) Onder: Een vorm van sociale zorg in de Middel eeuwen was het voeden van vrij rondlopende varkens die toebehoorden aan de instellingen die de armen en zieken verzorgden. De varkens waren herkenbaar aan een belletje om de hals. Het voederen van alle andere loslopende varkens was verboden. In 1572 verbood het stadsbestuur het loslopen van varkens. (TekeningJ.de Raat GA Schiedam) aanstekende of besmettelijke ziekte overvallen wordende in derzelver bekrompene wooningen niet naar behooren opgepast of tot voorkoming van verdere besmetting in geene ziekenhuizen geplaatst kunnen worden'. De stadsdokters stelden de diagnose en schreven de medicijnen voor, de chirurgijns zorgden voor de dagelijkse behandeling. Schiedam had nu een stadsziekenhuis, maar dat lag wel buiten de stadspoort wat een probleem voor de dokters opleverde. Die moesten vaak de poort door, nadat die gesloten was en dat kostte ze iedere keer poortgeld. Het stadsbestuur vond het billijk hen daarvan vrij te stellen, maar repte niet over de -meestal arme- familie die de zieken bezocht. De patiënten moesten de binnenmoeder gehoorzamen. Deden ze dat niet, dan kregen ze een eigentijdse straf: 'voor de Eerste maal met een blok aan de voeten voor zoodanigen tijd als door den Heere President van deeze Armen Kamer zal bepaald worden, en voor de Tweede maal zich daaraan schuldig makende dadelijk uijt het huijs gezet worden zonder immer daar weder ingenoomen te kunnen worden'. De loods was tijdelijk en in 1839 kwam aan de Lange Achterweg een echt ziekenhuis. Dat kon twintig patiënten verplegen en men kon er terecht voor elke denkbare ziekte, zodat er 'syphilitische vrouwen', cholera- en pokkenlijders, en krankzinnigen De eerste fabriek die daarin gespecialiseerd was, stond in Schiedam. Wagenmaker Arij Jordaans stichtte in 1895 aan de Wesft/esf een bedrijf dat voor gemeenten sproei wagens, tonnenwagens, modderkarren, sneeuwschuivers en riooldoortrekmachines maakte. De markt ieek onverzadigbaar en dus verhuisde Jordaans in 1902 naar een groter pand aan de Hoofdstraat. Zijn specialisme was een vuilniswagen met een windtoestel om het terugslaan van door de wind openstaande kleppen te voorkomen. De vuilnisman drukte de vuilnisemmer tegen een ijzeren buiten regel, waardoor de klep openging die vanzelf weer dichtging als de emmer geleegd was. Zo'n vuilniswagen kostte 580, het jaarsalaris van een onderwijzer. Bij gebrek aan opvolgers is 'Arij Jordaans Wagenfabriek'in 1960 opgeheven. m

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 17