m De Nolet Hierboven: 'Ziekenlichter, passend om ieder éénpersoonsledikant. Een zwakke vrouwenhand kan gemakkelijk een zwaar persoon van het bed opheffen.'Zo vermeldt de brochure van de Firma Simonis. (GA Schiedam) Rechtsboven: Neeltje Groeneweg-Jongsten (rechts) in de vrouwen zaal van het Gemeente ziekenhuis aan de Lange Achterweg voor 1918. Kinderen en volwassenen verpleegde men in dezelfde zaal. Het zieken huis had onvoldoende ruimte voor gescheiden zalen. (GA Schiedam) Rechtsmidden: Leden van jeugdorganisaties deelden in 1949 fruit uit in ziekenhuizen. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Rechtsonder: Schiedam was de eerste middel grote stad met een bevolkingsonderzoek op tuberculose, uitgevoerd op basis van vrijwillig heid. Na ontvangst van een schriftelijke oproep kwamen dagelijks ongeveer vijfhonderd Schiedammers naar de Lange Nieuwstraat. Ook Sinterklaas liet zich in 1950 doorlichten. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Omdat Nederland verzuilde, maakten de gemeente en een groep notabele rooms- katholieken afzonderlijke plannen. De gemeente was het eerst klaar en in 1919 verrees op de hoek van de Nassaustraat (nu Nassaulaan) en de Nieuwe West- Frankelandselaan (nu Burgemeester Knappertlaan) een nieuw ziekenhuis met 84 bedden. De verpleegkundige staf bestond uit een adjunct-directrice, twee hoofdverpleegsters, een operatie- zuster en 25 leerling-verpleegsters, en de medische staf uit een geneesheer directeur, een gynaecoloog, een keel-, neus- en oorarts en een chirurg. Het nieuwe ziekenhuis was al gauw te klein en had veel gebreken. Het is in 1969 gesloopt en vervangen door het Schielandziekenhuis, volgens burgemeester J.W. Peek 'het grootste plan dat ooit in Schiedam aanvaard is'. De rooms-katholieken hadden meer moeite hun plannen rond te krijgen. Dokter Nolet had in 1913 300.000 nagelaten aan de Vereeniging voor Roomsche Ziekenverpleging, voor zichtig omgerekend naar nu ongeveer 4,5 miljoen. Het geld was bestemd om een katholiek ziekenhuis te stichten. In het bestuur zaten J.A.J. Nolet, achter neef van de erflater en uitvoerder van diens testament, R.H.M. Geerdes, huisarts en eerste directeur van het nieuwe ziekenhuis, en mr M.J.C.M. Kavelaars, advocaat en katholiek lid van de gemeenteraad. De vereniging kocht grond tussen de Stadhouderslaan en de Burgemeester Knappertlaan, vlakbij het gemeentelijk ziekenhuis. Het legaat van Nolet leek voldoende voor de bouw en een verantwoorde exploitatie. Toch duurde het, door de prijsstijgingen in de bouw tijdens de Eerste Wereldoorlog en omdat het legaat van Nolet voor een groot r 193

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 19