X Groot Dennenlust Schiedamse Bleekneusjes Tot in de jaren zeventig had Schiedam, samen met Delft, een eigen gezondheidskolonie in de bossen bij Voorthuizen: een grote villa die de twee gemeenten in de jaren dertig hadden gekocht om kinderen uit arme gezinnen in een gezonde bosrijke omgeving enkele weken te laten aansterken. Kinderen zien U aan Later kreeg de villa dezelfde bestemming als veel sociaal-maatschappelijke instellingen op de Veluwe: conferentieoord voor de sociale sector. In 1949 nam Schiedam 'de kolonie', zoals het instituut in de volksmond heette, na jaren van gedwongen leegstand, opnieuw in gebruik. Hans van der Sioot: 'ons kinderen werd een vier weken durend verblijf in een waar paradijs voorgespiegeld. Begrijpelijk, want na jaren van crisis, oorlog en hongerwinter was alleen het woord 'eten'al voldoende om volwassenen In vervoering te brengen. De tocht begon op het nog zwaar beschadigde en al weldra te slopen Maasstation en eindigde met een rit met paard en wagen vanaf het busstation Voorthuizen naar huize Dennenlust, een tocht die wij onder het zingen van 'hoog op de gele wagen'en andere liederen uit de bundel 'Kun je nog zingen, zing dan mee' dienden te volbrengen. En dit was nog het minste. Ook het slapen tussen de middag op rubber vouwbedden, het bramen plukken waarbij de kinderverzorgster ons smakkend voordeed hoe heerlijk deze voortbrengselen van de natuur wel niet waren, de dagelijkse wandeling langs beemd en pad, de gekookte melk met het dikke vel dat niet versmaad mocht worden, het nuttigen van de lammetjespap en de briefkaart naar huis waren strak gereglementeerd. Geen handeling, geen spelen in de bossen, geen vertier of pronte kinderverzorgsters die in mijn herinnering allemaal hetzelfde grijze haarknotje droegen, gingen erin voor. Niks geen fikkie stoken of schooieren zoals wij stadskinderen gewend waren te doen in het gebombardeerde westen en centrum van Rotterdam. Volgens de verhalen was ik na vier weken 'flink aangekomen'. Dat mocht welzijn, maar sterk en blijvend vermagerd was mijn vertrouwen in wat van overheids- en ouderwege ais goede kinderzorg werd beschouwd." KOLONIEGEBOUW Secretaris-Penningm. J. F. W. Meyer Lange Nieuwstraat 121 Schiedam Telefoon 68191 Giro 252266 Voorthuizen op de Veluwe van de Vereeniging voor Kindergezondheidskolonies Delft Schiedam Telefoon 11 Boven: 'Kinderen zien U aan! Stelt hen niet teleur en maakt het ons bestuur mogelijk de oude, vertrouwde uitzending naar eigen koloniehuis in eigen land weer mogelijk te maken'. Kort na de Tweede Wereldoorlog kampte de Vereeniging voor Kindergezondheids kolonies Delft-Schiedam met groot geldgebrek. (GA Schiedam) Links: Ook in de winter maanden verbleven Schiedamse bleek neusjes in het bosrijke Voorthuizen om daar aan te sterken. (GA Schiedam) 194

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 20