Ft y. J ■tel Jf ate Y 1r tiL poort om acht uur dicht en de bewoners moesten op tijd zijn voor de gemeen schappelijke maaltijd, en eten wat de pot schafte. Vloeken en dronkenschap waren verboden, bidden voor en danken na het eten, en de zondagse kerkgang waren verplicht. Er waren ook leuke dingen voor de proveniers. Op feestdagen kregen ze een kruik bier van vijf pinten en daarna een botteltje of flesje witte of rode wijn, naar keuze. Zulke feestdagen waren Kopper maandag, de eerste maandag na Driekoningen, Vastenavond, Pasen, Pinksteren, Kerstmis, de Paardenmarkt en een dag in de slachttijd. Het eten was goed, althans dat meldden de regenten zelf. Ze kochten elk najaar vijf koeien en op de Schiedamse varkens- markt in november vijf varkens, wat vaak varkensvlees op het menu van de circa veertig bewoners doet vermoeden. Soms waren die lastig, zoals in 1745 Pieter de Vooys. Hij nam aan tafel teveel kaas en kreeg daarom een rantsoen van een half pond per maand. Soms moest een provenier zelfs het huis verlaten, zoals Catharina Verbeek die vaak dronken aan tafel kwam, maar er bloeiden ook liefdes op. In 1773 zou de 57-jarige Johanna de Visser trouwen met Andries Maarland, maar vlak ervoor zag ze van haar trouwplannen af. Tien jaar later trouwde ze alsnog, met Hendrik Baars. Ditmaal trok ze in bij haar man van 73, die in het mooie huisje op nummer 11 woonde en anderhalf jaar weduwnaar was. Hij stierf een jaar later. In de 19de eeuw daalde het aantal proveniers en in 1834 overleed de Linksboven: Schiedam mers namen in het voorjaar van 1950 Duitse kinderen op om hen aan te laten sterken. (Foto Chr.Breur/GA Schiedam) Linksmidden: Voorzichtig laten de verpleegsters deze jongen te water in het 'viinderbad' in het Noletziekenhuis. (Foto A. Maltha/GA Schiedam) Linksonder: 'Bezoek aan Bureau Huisvesting binnen 3 maanden na het laatste bezoek niet toegestaan'. (FotoA. Maltha/GA Schiedam) Hierboven: De 'asfalt- jeugd' stormt om zeven uur de Sint Joris Doele binnen. Linksachter staat Karei Scholten, hoofd leider van dit 'clubhuis'. Ze konden sjoelen, timmeren, tafeltennissen enzovoort. Scholten liet ze uitdollen en probeerde de 'energie om te buigen en in goede banen te leiden'. Soms vlogen de damstenen door de ruimte of sneuvelde een ruit. Toch geloofde Scholten in zijn jongens en meisjes. (Foto Studio Dolfijn/GA Schiedam) 198

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 24