Bejaarden laatste. De regenten verhuurden de huisjes eerst op zakelijke basis, maar in 1846 droegen ze alle bezittingen van het Proveniershuis over aan de Magistraatsarmenkamer. De gemeente raad hief het Proveniershuis in 1863 als instelling op en bepaalde dat alle opbrengsten uit de verhuur ten goede moesten komen aan de algemene armenzorg. Het huis kreeg het karakter van een hofje, waar vooral arme bejaarden woonden. Tegenwoordig wonen er jongeren en studenten. Het Proveniershuis was niet het eerste toevluchtsoord voor bejaarden. In de 16de eeuw liet de priester en haring reder Servaes Pietersz. Fabri van den Hoogewerff geld na voor een Oude Manhuis voor zijn eigen arme bloedverwanten, maar ook voor reders en vissers. In het huis dat van 1564 tot 1843 aan de Lange Kerkstraat stond, konden vanaf 1597 ook bemiddelde mannen wonen, mits zij hun bezit aan het huis vermaakten. Het aantal dat er op kosten van het huis woonde, werd beperkt tot acht en mocht pas weer groeien, als het huis voldoende inkomsten had van betalende commensalen. Na de dood van de laatste bewoner in 1837 is het pand verkocht en de opbrengst gestort in het Fabri-Fonds voor het onderhoud van oude mannen in het Sint-Jacobsgast- huis. In 1850 stichtten de Sint-Vincentius Vereeniging en pastoor Van Ewijk in het pand van de vereniging aan de Korte Kerkstraat 7 het Sint-Liduïna Rechtsboven: Het Comité voor Auto- en Boot tochtjes organiseerde talloze uitstapjes, aanvankelijk alleen voor gebrekkige kinderen, later namen voornamelijk bejaarden deel. Daarnaast hield het comité acties voorde aanschaf van invalidenwagens. (GA Schiedam) Rechtsmidden: In Schiedam organiseerde de Rooms-katholieke stichting Mater Amabilis cursussen voor fabrieksmeisjes. Zij leerden 'een beminnelijke moederen een goede huisvrouw'te zijn. Stichting De Zonnebloem beoogde hetzelfde voor protestants-christelijke en niet-christelijke meisjes. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Hieronder: Vroedvrouw Cornelia Plooij door kruiste Schiedam op de fiets tussen 1920 en 1948. In die 28 jaar hielp zij honderden Schiedammers ter wereld. (GA Schiedam) Rechtsonder: 'Tientallen kinderwagens, van nieuwerwetse duikboten met veel chroom en hoge wielen tot lage koek trommels met kap, staan in een onafgebroken rij te wachten voor het gebouw van de Geneeskundige Dienst. Het is inentings dag'. Aldus de Schiedamse Gemeenschap in april 1962. (GA Schiedam) 199

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 25