Het Roomse Weeshuis de Armenwet, overgegaan naar de Hervormde Gemeente en heette daarna 'Weeshuis der Hervormden'. De komst van Jan en Eef Ritsema van Eek leidde tot een breuk met het verleden, omdat het Weeshuis zich openstelde voor kinderen van de Kinderbescherming. Zij hadden de tekenen des tijds goed verstaan, want het aantal wezen nam af. In 1955 vertrok de laatste en werd het Weeshuis een instelling van de Kinderbescherming die voortaan Lindenhof heette. Niet langer waren opvoeding en verzorging de hoofd taken, maar heropvoeding en behandeling. Nadat Ritsema van Eek in 1971 met pensioen was gegaan, koos de Kinderbescherming een andere weg. Men vond het samen in één huis wonen van al die kinderen met verschillende problemen niet meer in hun voordeel en liet ze, in kleine groepjes en onder professionele leiding, in gewone huizen wonen. Sindsdien beheert De Lindenhof woonhuizen voor jongeren met problemen. Hierboven en rechts: In de Middeleeuwen kende men de Tafel van de Heilige Geest, zoals de kerkelijke armenzorg toen heette. Heilige Geest- meesters, vergelijkbaar met diakenen, beheerden de 'tafel', ook in Schiedam. In 1605 besloot het stads bestuureen weeshuis te stichten. Het voormalig klooster Leliëndaal aan de Lange Achterweg maakte men daarvoor geschikt. Het huidige gebouw, sedert 1955 geen weeshuis meer, is een latere voortzetting ervan. Op de bovenste foto weesjongens met weesvader (in het midden met hoed), op de onderste een groep weeskinderen die bijeen zijn ter gelegenheid van het '10-jarig Jubile van den WelEd Heer mr. K.A. Poortman, regent', op 12 juni 1884. (GA Schiedam) wel afdragen voor ze een lange broek kregen. Daarna maakten de rode baaien rokken van de meisjes plaats voor zwarte. In 1931 discussieerden de regenten en regentessen over de afschaffing van de speciale kleding van de wezen. Men was het er over eens dat ze 'mooi zijn voor het museum en ook om naar te kijken', maar de wezen hoefden ze voortaan alleen nog maar tijdens de zondagse kerkgang en bij officiële gelegenheden te dragen. In 1941 kwam het echtpaar Jan en Eef Ritsema van Eck-Roelofsen. Die hadden moderne pedagogische ideeën en schaften het uniform definitief af, maar Jan liet de regenten wel weten 'prijs te stellen op het behouden van den titel van Binnenregent, een titel, welke hem uit traditie sympathieker is dan die van Directeur'. Het weeshuis is in 1855, als gevolg van De rooms-katholieken stichtten in 1774 aan de Hoogstraat hun eigen weeshuis ter hoogte van het huidige pand Hoogstraat 44, naast twee huisjes die tot 1932/33 bij de Munniken- of Weezenbuurt hoorden, een haveloos buurtje van sociaal zwakke gezinnen dat in 1935 plaats maakte voor een nieuwe jongensvleugel van het 183

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 9