wmm Haverschmidt herdacht Op 19 januari 1894 hing de vrijzinnige dominee Frangois Haverschmidt alias de dichter Piet Paaltjens zich om tien uur 's ochtends met een gordijnkoord van zijn bedstee op. SCHIEDAM, H.A.M.ROELANTS Hij hield druk bezochte lezingen en schreef ironische en geestige gedichten, maar was een somber mens. Hij twijfelde voortdurend tussen geloof en ongeloof en had, vooral na de dood van zijn vrouw in 1891, diepe depressies. In Schiedam heeft hij dertig jaar een opvallende rol in het kerkelijk en maatschappelijk leven gespeeld. Zijn orthodoxe collega's maakten de vrijzinnige predikant het leven zuur, maar Haverschmidt bleef actief als predikant en zielzorger en was lid van alle liefdadige verenigingen in Schiedam, van de Commissie van de Spijskokerij voor Protestanten tot en met de Maatschappij tot Nut van den Javaan. Zijn dood is in 1993 en 1994 in Schiedam herdacht. De theoloog Herman Noordegraaf schreef het boek Frangois HaverSchmidt en Schiedam, zijn dichtbundel Snikken en Grimlachjes werd herdrukt, de toneel spelers van SCHAT (Schiedams Historisch Amateur Toneel) beeldden zijn leven uit op een plankier over het water van de Lange Haven voor zijn huis op nummer 134, en acteur Henk van Ulsen droeg aan Haverschmidts sobere graf op de Algemene Begraafplaats herinneringen vooraan de begrafenis in 1894. Bordewijk was advocaat in Schiedam. In zijn verhaal 'Verbrande Erven' beschrijft hij de oude binnenstad. Hij heeft als eerste voor Schiedam de bijnaam 'Zwart Nazareth' gebruikt. Met zijn vriend Marinus van Praag, directeur van de woningdienst en literair medewerker van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, heeft hij veel artikelen over Schiedam geschreven. De schrijver Adriaan van der Veen groeide op in Schiedam. 'De Man met de zilveren hoed' speelt in Schiedam en heeft als hoofdpersoon de Delfshavens- Schiedamse Koperen Ko met z'n trommel op de rug en zijn koperen muts met rinkelbellen. De Vlaamse schrijver Willem Elsschot tenslotte werkte in de jaren dertig als boekhouder bij de werf Gusto en beschreef in zijn gedicht 'Brief' de gehate directeur van die werf beeldend en in maar liefst acht strofen. Schiedam heeft ook schrijvers voort gebracht, wier roem tot de stad beperkt is gebleven, zoals Henri Hartog en Daan van der Zee. Henri Benjamin Hartog debuteerde in 1896 met het echt Schiedamse verhaal 'Eene bevalling'. Hij woonde aan de Hoogstraat, het Broersveld en de Buitenhavenweg en vertrok in 1897 naar Rotterdam. Na de kweekschool, kwam hij terug naar Schiedam waar hij onderwijzer was en socialist werd. In de bundel 'Sjofelen' staan verhalen die een sociaal bewogen beeld geven van het leven aan de Schiedamse maatschappelijke onder kant omstreeks 1900. Ze spelen in branderijen en mouterijen en onder de brandersknechts en hun vrouwen in de inmiddels allang verdwenen sloppen en hofjes in de oude binnenstad. Daan van der Zee was een zoon van de Schiedamse kurkenfabrikant Bernard van der Zee. Hij is als kind door dominee Haverschmidt in zijn kraag gevat, toen hij aan de Dam belletje trok en zat op de christelijke school aan de Plantage, waar Henri Hartog onder wijzer was. Hij kwam dus al jong in contact met zijn schrijvende stad genoten. Daan werd ambtenaar en bleef dat tot zijn vertrek uit Schiedam in 1902. Hij was lid van de christelijke jongelingsvereniging 'De Heere zal 't voorzien' die een letterkundige afdeling had onder leiding van onder wijzer Herman Wilkeshuis, en later van Geheel boven: De bekende 18de-eeuwse landbouwer en dichter Hubert Kornelisz. Poot (1689-1733), die in zijn gedichten het boeren leven bezong, heeft de eerste beginselen van het dichterschap geleerd in Kethel, waar hij lid was van de rederijkerskamer De Sonnebloem. (Gravure van J.Houbraken naar een schilderij van T. van der Wilt/GA Schiedam) y& Hierboven: Een veelzijdig kunstenaar was Christoffel Pierson (1631- 1714), die niet alleen schilder was maar ook dichter, toneelschrijver en vertaler van klassieke literatuur. (Miniatuur portret door Arnout van Halen/ Rijksmuseum Amsterdam) Links:'Rika koos een dik boek met veel platen en geschiedenissen erin en las Teun een mooi verhaal voor.' Het kinderboek 'Rika Aalberts', dat H.A.M. Roelants omstreeks 1900 uitgaf, vertelt hoe een meisje als Rika ondanks haar armoede toch veel kan geven. (H.A.M. Roelants/ GA Schiedam) 210

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 12