Va reken ma rctsdag Feesten Varckenmarctsdag was de sinds 1464 jaarlijks in Schiedam gehouden varkensmarkt die in de 19de eeuw uitgroeide tot een folkloristische feestdag, waarop de mensen elkaar voor het laatst buiten ontmoetten, voordat de winter begon. Rechts: De plek, de wimpels, dieren en mensen: een tentoon stelling van vee en pluimvee bij de Sint-Joris Doelen in 1862. Op één van de oudste Schiedamse foto's ontwaren sommigen de fotograaf. Misschien bespreken ze die wonderbaarlijke techniek, zeker in moeilijk te volgen dialecten: Kethels, Schiedams, Vlaardings, allemaal verdwenen variaties op onze taal. Op schrift is er nog iets van over, zoals dit fragment uit een Schiedams verhaaltje op rijm. 'Neelus!! Komper nou toch huit, je stikken- zakkie is al gevuld met vijf stikken roggenbrood, heelegaar beleegen met zuuren zult, je drinkus- flappie met slappe thee staan ook hal voor je klaar. Hals ik je zou laaten legge dat slieppie tot volgundejaar, komper nou nog wat van?' Het Schiedams onderging onder andere invloed van het door veel branders knechts gesproken Duits- Westfaals. De opmerking 'Je komt zeker uit Schiedam!' is niet meer te horen. (Foto J. van Diggelen/GA Schiedam) Rechtsmidden: Er waren nogal wat tegenstanders van de tram; paarden zouden ervan schrikken, was één van de argumenten. Een grapjas schreef dat een wet dan bijvoorbeeld ook schaatsen, fietsen, stoombootfluiten en hoepels moest verbieden. Pas nog was een paard, geschrokken door een fladderend zeil, door een raam in een huiskamer gesprongen. Hier een zicht op de jaarlijkse paardenmarkt op de Grote Markt in 1910. (GA Schiedam) de Bond van Christelijke Socialisten, waarvan hij in 1909 landelijk voorzitter werd. Toen de Bond in 1910 in Schiedam een congres hield en in 1911 aan de Lange Haven 125 drukkerij De Toekomst stichtte, was hij de eerste directeur. Zijn bekendste roman is 'De brandende stad', waarin hij zijn socialistische opvattingen verwerkte. Hoofdpersoon is Chris Landstra, zoon van een brandersknecht die jong verdronk in hete spoeling. Chris kwam in fout gezelschap, raakte aan de drank, verloor zijn baan en stierf in de ruïne van het Huis te Riviere. Melodramatischer en Schiedamser kon het niet. Een schrijver die wel in Schiedam opgroeide en over Schiedam schrijft, maar er al lang niet meer woont, is Maarten Biesheuvel. Schiedam komt in zijn verhalen wel nadrukkelijk voor, omdat hij zijn jeugd als bron gebruikt. In 'De pornografie' beschrijft hij zijn vader die bedrijfarchivaris bij Wilton-Fijenoord was, een Engels bombardement dat zijn ouderlijk huis aan de Vlaardingerdijk beschadigde, en zijn dagelijkse fiets tocht naar de middelbare school door het toen nog niet vol gebouwde gebied tussen Schiedam en Vlaardingen. Feesten die de Schiedammers groots vierden, waren de onafhankelijkheids- Franqois Haverschmidt verleide in 1893 in een voordracht in Musis Sacrum dat hij het inluiden van de varkensmarkt door het blazen op holle jeneverkruiken waaruit de bodem was weggeslagen en het 'Spikkelaasvarkendat de klanten van de Schiedamse bakkers konden winnen door het juiste gewicht van een speculaasvarken te raden, de mooiste tradities van deze dag vond. De Varkensmarkt is in 1937 officieel opgeheven. 211

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 13