Museumkwestie STEDELIJK MUSEUM SCHIEDAM In 1988 ontstond in Schiedam en daarbuiten commqtie over de sluiting van een tentoonstelling over de relatie tussen de Franse schrijver Huysmans en Schiedam. 28 lanuarl tot 27 februari 1956, dagell|ks van 2-5 uur tentoonstelling van werken van Boven: De expositie in 1956, waarvan hier het affiche is afgebeeld, was de eerste in het Stedelijk Museum Schiedam die geheel aan het werk van Cobra-kunstenaar Karei Appel was gewijd. Kort daarvoor had Appel geëxposeerd in het Cultureel Contact Centrum in Schiedam, '...zodat men daar al kennis heeft kunnen maken met zijn druk gediscussieerde werk.' De tentoonstelling bevatte 'meest portretten, of althans op mensen geïnspireerde schilderijen uitzijn 'vragende kinder'- periode', aldus het Schiedams Parool. Het Stedelijk Museum bezit 53 werken van Karei Appel. (GA Schiedam) Rechts: Met dit zelf gemaakte schimmenspel vermaakte de drukkers familie Roelants zich thuis. Het bestaat uit karton geknipte beweeg bare mensenfiguren en decors op transparant papier. (GA Schiedam) i oog straat 112 ook voor Hans Paalman die na het vertrek van Janssen in 1962 zijn aandacht weliswaar op andere stromingen in de beeldende kunst richtte, maar met zijn verzamelbeleid en vernieuwende tentoonstellingen veel heeft bijgedragen aan de landelijke bekendheid van het Stedelijk Museum. Hij organiseerde iedere twee jaar een expositie van regionale kunstenaars met strenge selectiecriteria, die als Salon van de Maassteden landelijk bekend was. In 1979 was het Stedelijk Museum negatief in het landelijke nieuws. Volgens de kranten vonden Hans Bakker en Hans Konings, leden van de fractie van de Partij van de Arbeid, het museum te elitair en wilden zij stoppen met de dure tentoonstellingen en de Cobra-collectie verkopen. Dat zou - toen - vier miljoen gulden opleveren. Het gebouw kon men dan gebruiken voor het laten zien van amateurkunst en voor 'leuke dingen voor linkse mensen' zoals dat toen heette. Wethouder Chris Zijdeveld steunde zijn partijgenoten en directeur Hans Paalman kreeg de 'dwingende aanbeveling' een tentoonstelling over warmte-isolatie over te nemen van het Bouwcentrum en die te plaatsen in de prominentste ruimte van het museum. De storm woei na enkele maanden over, maar de spanning tussen de lokale politiek en het museum is gebleven. De Volkskrant noemde die sluiting in een hoofdartikel zelfs bizar. Volgens het Rotterdams Nieuwsblad zou Huysmans zich in zijn boeken schuldig hebben gemaakt aan antisemitisme. Dat was voor wethouder Luub Hafkamp van cultuur aanleiding de tentoonstelling voortijdig te sluiten. Hij wilde 'emotionele discussies met schadelijke effecten' voorkomen. De Nederlandse Museumvereniging vond zijn besluit op 'museale censuur'lijken en riep de raadscommissie voor welzijn en cultuur op tot een openbare discussie. In de raadscommissie stonden voor- en tegen standers van sluiting tegenover eikaar met nogal voorspelbare meningen. PSP/PPR was voor en verweet directeur Paalman dat die het racistische aspect van het werk van de schrijver onbelicht had gelatenterwijl D'66 het optreden van de wethouder 'onfatsoenlijk' vond en de CPN zelfs 'paniekerig en stom'. Het CDA en de PvdA hadden begrip voor het optreden van de wethouder, al hadden ze het beter gevonden als ze tevoren waren ingelicht. Directeur Hans Paalman verliet in 1990 het museum en vertelde in een afscheids- interview dat hij zich meer zorgen had gemaakt over het vrouwonvriendelijke dan over het antisemitische karakter van het werk van Huysmans en dat hij zich door de beslissing van de wethouder gekwetst had gevoeld. 217

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 19