1 Openbare Leeszaal en Bibliotheek 't Nut In 1917 bood de vereniging 'Het Volkshuis'de gemeente Schiedam het huis aan de Lange Haven 131 aan als huisvesting voor een openbare leeszaal en bibliotheek. De eigenlijke schenker was de vooruitstrevende liberaal Michael C.M. de Groot. Vooral het openbare karakter dat die bibliotheek zou krijgen, stuitte op weerstand bij de protestantse en rooms-katholieke raadsleden. Die moesten er niet aan denken dat iedereen zo maar alles zou mogen lezen. Toch kwam de bibliotheek serieus in zicht met de eerste vergadering van Commissie tot oprichting en instandhouding der Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Schiedam in het stadhuis in 1918. De opening vond plaats op 4 maart 1920 en als compromis had men bedacht dat de boeken die wellicht niet voor iedereen geschikt waren, onder de directe hoede van bibliothecaresse S.C. Bok zouden staan. De Schiedammers lieten zich massaal inschrijven: 1.800 Schiedammers kwamen vooreen bibliotheekkaart van 50 cent per jaar. in de crisisjaren kregen de werklozen die kaart gratis. In de oorlog nam de politie alle joodse boeken in beslag, maar na de oorlog werden die keurig teruggebracht. In het 19de-eeuwse Schiedam speelde de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, opgericht in 1787 met als hoofddoel de bevordering van de ontwikkeling van het volk, een hoofdrol, 't Nut had in veel steden departementen die scholen en bibliotheken beheerden en voorlees avonden en lezingen organiseerden. Het Schiedamse departement is opgericht in 1797 en stichtte in 1800 een bibliotheek in de Korenbeurs. In 1829 begon 't Nut met lezingen over verheven onderwerpen, eerst door stadgenoten, maar later ook door sprekers van buiten. Dat waren belangrijke sociale gebeurtenissen, want men was stichtend uit en toch gezellig onder elkaar. De Schiedammer kreeg het zo'n avond overigens wel voor zijn kiezen. In oktober 1859 kondigde secretaris P. Post Uiterweer de eerste leesvergadering van het nieuwe seizoen aan. De lijst van 'optreders' telde maar liefst 14 namen uit Nederland en zelfs België. De populairste was de Haagse schrijver S.J. van den Bergh die als De Oude Heer Smits stukjes schreef, die men nu columns noemt. De leesvergaderingen veranderden in lezingen en sprekers als Multatuli en Francois Haverschmidt traden solo op. In 1860 begon 't Nut met volksvoorlezingen, bestemd voor de arbeidende Schiedammers. Dat paste goed in de doelstelling het volk te verheffen en die lezingen waren enige tijd populair. In 1862 bijvoorbeeld gaf 't Nut er maar liefst 279 doorlopende toegangskaarten voor uit. Toen bleek dat niet de beoogde doelgroep maar vooral de burgerij deze lezingen bezocht, stopte men ermee. In de jaren dertig van de 20ste eeuw daalde het aantal leden van 't Nut en Linksboven: Bioscoop Monopole op de hoek van de Hoogstraat en de Appelmarkt was voor jong Schiedam, vooral na de Tweede Wereldoorlog, dé bioscoop die Amerikaanse western- en cowboyfilms vertoonde. Monopole heette ook nooit 'theater', zoals het Passagetheater. Het was simpelweg 'de bioscoop' en dan wist elke Schiedammer datje Monopole bedoelde. (Foto J.F.H. Roovers/ GA Schiedam) Hierboven: Het was een aparte ervaring om via deze entree het zware, pluche vloerkleed van het Passagetheater te betreden. De 'wereld van de luxe' betreden via de rijk ingerichte hal, zó ervoeren velen het theater. (GA Schiedam) Linksmidden: In de jaren 1950 was de film zó populair dat sommigen trachtten via een mobiel filmhuis wat te verdienen. Zo stond er op de hoek van de Koemarkt, tegenover hotel-café- restaurant De Kroon, een rijdende bioscoop die, ondanks concurrentie van het Passagetheater en Monopole, trachtte de filmenthousiasten binnen te lokken. (Foto Chr. Breur/ GA Schiedam) 218

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 20