Schiedamse Gemeenschap Hierboven: De zelfge maakte kijkdoos biedt tijdloos vermaak. (GA Schiedam) Rechtsboven: Ringsteken in Kethel op een nationale feestdag, jarenlang een folkloristisch hoogepunt. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Rechtsmidden: Een reclame-optocht van speciaal daarvoor opgetuigde bedrijfsauto's trok in de jaren veertig en vijftig veel publiek. Hier rijden ze trots op de Broers- vest ongeveer tegenover de Lange Kerkstraat. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Rechtsboven: Zelfs de wat stijve burgemeester J.W. Peek kwam in 1956 de trappen van het stadhuis op de Grote Markt af om Sinterklaas te begroeten. (Foto Chr. Breur/ GA Schiedam) was het afgelopen met de activiteiten. In februari 1940 besloot het bestuur het departement Schiedam op te heffen. Er waren nog dertig leden die al ruim acht jaar niets meer van het departement gehoord hadden. Het was zoals de krant schreef: 'een oude instelling gaat ten grond door gebrek aan levenskracht'. In de sfeer van optimisme en saamhorigheid die de wederopbouw na de oorlog kenmerkte, ontstond in 1949 de Schiedamse Gemeenschap, een eigentijdse en bruisende voortzetting van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In de praktijk was de SG een soort culturele raad, waarin de elite het voor het zeggen had. Bekende namen waren Piet van Bochove, Adriaan van Velzen en Piet Sanders. De SG nam initiatieven voor debatten en organiseerde de populaire vakantie weken met culturele programma's voor iedere Schiedamse smaak, waarop duizenden mensen afkwamen. In 1950 stonden op dat programma, onder veel meer, concerten van de Marinierskapel, het Rotterdams Philharmonisch Orkest en de Koninklijke Zangvereniging 219

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 21