Historische Vereniging Arcade en De Quibus Tijdens de viering van het 700-jarig bestaan van Schiedam op 23 mei 1975 in het Stedelijk Museum, constateerden Ria Janse, Cees van der Geer en Frans Geerdes dat het hoog tijd was in Schiedam een historische vereniging op te richten. Bij de oprichtingsvergadering waren veertig aspirant-leden aanwezig. regio. Ook omdat de uitbaters een strak beleid voerden ten aanzien van de huisdealers, die schone waar tegen een redelijke prijs moesten verkopen. Hiervoor hanteerde men de zaterdagse beursberichten voor hash en marihuana op de VARA-radio en het magazine Hitweek (later Aloha) als richtlijn. Nadat De Ster onder een nieuwe directie, gemoderniseerd en nu als 'het Sterretje' z'n glans had verloren, frequenteerden de gezeten en komende politici en zij die iets via de politiek wilden bereiken, vooral café Het Vierkantje. Hier behoorde oud-senator, oud-gemeenteraadslid, commissaris van vele bedrijven en PvdA-kopman Jan Simons tot de vrijwel dagelijkse gasten. Dit overigens tezamen met bonbonmaker en VVD-fractievoorzitter Gerard Verhulsdonk, die het natuurlijk Boven: In 1897 riep de gemeenteraad het Gemeentearchief in het leven, waardoor de Schiedamse historische bronnen voor het publiek ter beschikking kwamen. Op deze foto uit 1951 het personeel met van links naar rechts Aart de Voogd van derStraaten, J. van Donkelaar, Laurens Abma, Ben Kedde en gemeentearchivaris Andries van der Poest Clement. De foto is gemaakt voor het huis van Abma, Oostsingel 7. (Foto Chr. Breur/ GA Schiedam) Rechts: Het in mei 1975 tijdens de oprichtings vergadering van de Historische Vereniging Schiedam aanwezige publiek bestond voor een deel uit bekende Schiedammers, zoals Aart de Voogd van der Straaten van het Gemeentearchief, het raadslid Vincent Broeke en Hans Paalmanen Josine Bokhoven van het Stedelijk Museum. (Foto A. Wapenaar/ GA Schiedam) schaamden om plaats te nemen achter de aftandse piano, ritmisch begeleid door zwerver Japie de Bibber die hier voor een stel lepels als ratel hanteerde. De oude Ster was kroeg, cabaret en vergaderplaats tegelijk. Voor muziek moest men bij maatschappelijk werker Martin Groenhorst zijn die als Martin Green wekelijks discoavonden organiseerde in het oorspronkelijk katholieke Arcade aan de Lange Haven. Martin draaide het nieuwste van het nieuwste, hem verschaft door het kleinste platenzaakje van Nederland, de Free Record Shop van Hans van Breukhoven, een pijpen- laatje op de 'hol' van het Broersveld waarin nu een lijstenwinkel gevestigd is. Van Breukhoven leverde ook aan dj, performer, initiatiefnemer en dichter Bram Uijl die, met Jenny en Hillie de Jong en Peter Pijpers in de vroegere distilleerderij de Graauwe Hengst van Daniël Visser Zonen, aan de Lange Haven, podiumcafé De Quibus had gesticht. Met die promotieleveranties bond Van Breukhoven een publiek aan zich dat hij goedkoop voorzag van actuele, zelf geïmporteerde platen. Om de invoerrechten te omzeilen, liet de slimmerik in Amerika sneetjes in de hoes knippen, waardoor hij de platen als beschadigde exemplaren belasting vrij kon invoeren. In de Quibus trad een keur aan popgroepen en solisten op, waardoor het jongerencafé uitgroeide tot een begrip in een wijde De historische vereniging voorziet kennelijk in een grote behoefte, want bij het 25-jarig bestaan in 2000 had ze al ruim duizend ieden. De belangrijkste activiteiten zijn het uitgeven van het tijdschrift Scyedam en de zorg voor het bouwkundig erfgoed van de stad door het inventariseren van belangrijke panden, het geven van (on)gevraagde adviezen aan het gemeentebestuur en het jaarlijks toekennen van 'Scidam-schildjes' voor goed gerestaureerde panden. Daarnaast is de vereniging actief als documentatie centrum. De historische vereniging heeft een eigen onderkomen in het Hofje van Belois aan de Aleidastraat en sinds 10 november 2001 bovendien een publieks ruimte aan het Broersveld 140, waar iedereen die belangstelling heeft voor de geschiedenis van de stad, de bibliotheek van de vereniging en de leggers van de Schiedamsche Courant kan raadplegen. De vereniging heeft ook een eigen levendige website: www.scyedam.nl. 223

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 25