Op 15 januari 1880 hield Eduard Douwes Dekker, beter bekend als de schrijver Multatuli, voor het eerst een voor dracht in het gebouw Musis Sacrum aan de Lange Haven. De Schiedamsche Courant kondigde de lezing dagenlang aan. De toegangsprijs was één gulden, vermeerderd met tien cent bespreekkosten en belangstellenden konden intekenen. Wie zich echter op de dag zelf aan de kassa van Musis vervoegde, moest 1,50 betalen. Een lezing van Multatuli was dus niets voor de arbeiders, voor wie de toegangsprijs een dagloon was. De schrijver sprak voor een groot gehoor over het onderwerp 'Slordig spreken leidt tot slordig denken'. (Straat)theater Redactie: Jef Jansen, Siebrand Krul, Harriet Kruse, Ser Louis, Laurens Priester, Henk Slechte en Frederieke Verheijen. Tekst: Henk Slechte. Cultuur en vermaak Onder het publiek ontwaarde de redacteur van de krant de dominee dichter Francois Haverschmidt of Piet Paaltjens, en de blinde dichter Willem Levinus Penning. Hij vond dat Multatuli lichamelijk verzwakt was, maar dat zijn geest des te helderder leek te zijn geworden en herinneringen opriep aan de man 'die ons voor twintig jaren in verrukking bracht door zijn toespraak tot de Lebakse hoofden'. Multatuli liet zijn levensgezellin Mimi Hamminck Schepel weten dat zijn 'publiekje' wel tevreden was. Een jaar later kwam hij terug en begon hij zijn lezing 'met de betuiging der aangename herinneringen, hem bijgebleven van de ontvangst bij zijn voordracht ten vorige jare gehouden'. In de Middeleeuwen waren de belang rijkste vormen van cultureel leven in steden als Schiedam de gildenfeesten en de jaarmarkt of kermis die koop lieden en in hun kielzog toneelspelers, minstreels en potsenmakers van heinde en ver aantrokken. De inwoners konden dan kijken naar een vorm van toneel die nu straattheater heet. Een ander deel van het culturele leven waren de processies op kerkelijke hoogtijdagen. In de 15de eeuw liepen de gilden in een vaste volgorde in de Op de omslag: Van 1949 toten met 1971 verscheen het blad De Schledamse Gemeenschap, het boeg beeld van de gelijknamige stichting. Maandelijks, meer dan twintig jaar lang, steunde en organiseerde men allerlei culturele evenementen. Rien Poortvliet ontwierp dit affiche voor het vakantiefeestin1958. (R. Poortvliet/GA Schiedam) Links: Schiedam kende aan het einde van de 19de eeuw de 'Schiedamsche Kunstvereniging' met prominente leden zoals de uit Kethel afkomstige beeldhouwer Arend Odé, later hoogleraar aan de Technische Hogeschool in Delft. De vereniging hield regelmatig exposities van kunstwerken van amateurs, in Musis Sacrum aan de Lange Haven en in de Officieren sociëteit in de Laan Ons Genoegen. (Foto Mögle Co/GA Schiedam) Rechts: Het draaiorgel of pierement bracht vooral in dejarenvlaknade Tweede Wereldoorlog jong en oud plezier met vrolijke deuntjes. In de jaarlijks door de Schiedamse Gemeen schap georganiseerde populaire 'Vacantieweek' was het altijd een attractie, net als de kermis in het centrum van de stad. (Foto Breur/GA Schiedam)

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 3