i Boven: 'De door kinderen en ook ouderen met zooveel spanning tegemoetgeziene kermis is aangebroken, en de klatergoudluister daarvan zal weldra door groot en klein bezien, begeerd, bewonderd worden. Reeds hedenmorgen draaide de'mallemolen' met de forsche muziek, terwijl de jublende kinder schaar met glinsterende ogen op de omstanders neerzag', zo schreef de Schiedamse Courant op 3 juli 1900. (Foto H. Jansen/GA Schiedam) Rechts: Octave DeConinck tekende de kermis op de Broersvest in augustus 1964. (0. DeConinck/GA Schiedam) groeide het verzet tegen het liederlijke gedrag en het drankmisbruik tijdens de kermis. In 1906 schafte de gemeente raad hem af. Het initiatief daartoe kwam van de liberaal Michael C.M. de Groot die voorstelde aan verenigingen die 'de volksvermaken wilden veredelen' jaarlijks duizend gulden beschikbaar te stellen. Hij doelde op het plan een oranjevereniging op te richten, die dan jaarlijks een koninginnedag zou organiseren. Aldus gebeurde en de Oranje-Vereeniging kreeg de opdracht 'de burgerij van Schiedam leiding te geven op gepaste, feestelijke en waardige wijze te vieren den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin, alsmede andere dagen, die voor het Vorstenhuis, het Nederlandsche volk of de gemeente Schiedam van groote betekenis worden geacht'. In 1907 riepen voorzitter F.J. Smit en secretaris C.J. Blommendal alle Schiedamse werkgevers op hun personeel op 31 augustus, de verjaardag van koningin Wilhelmina, vrij te geven, omdat 'het volk behoefte [heeft] om eens vrijuit te kunnen jubelen, deel te nemen aan vroolijke, gulle pret; dat brengt opfrissching van geest en herlevende werklust.' Smit was bakker aan het Broersveld en lid van de gemeenteraad voor de Rooms- Katholieke Staats Partij, en Blommendal werkte bij de Schiedamsche Courant. Op het programma stonden onder meer een fietswedstrijd voor dames en heren in de Gorzen en - naar bleek het hoogtepunt van het feest - een gondel- KERMIS 1969 Schiedam 203

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 5