Muziek Streven en bracht in 1888, ter gelegenheid van het jubileum van de paus, het stuk 'De Strijders van de Paus. Een episode uit de inneming van Rome (20-9-1870)', een toneelspel met zang van A. Nuyens, onderofficier van de Pauselijke Zouaven. De Schiedammers hielden van zingen. Een belangrijk koor was Euterpe dat is opgericht in 1852 en in 2002 zijn 150- jarig bestaan viert. De eerste dirigenten waren vader Wouter en zoon Willem Jacob Elutschenruyter, Rotterdamse musici die in de naaste omgeving ijverig schnabbelden. Het zangkoor Orpheus (1866) zong liederen. Eén van de oprichters was de latere burgemeester M.L. Honnerlage Grete. Dat Orpheus het koor was van de elite, blijkt uit een willekeurige greep uit het bestuur in 1897: notaris H.W.M. Roelants, hoofdonderwijzer J.C. Sander, raads lid en brander J.F. Legner, brander A. Dirkzwager, gemeentesecretaris S.A. Vernède en raadslid en makelaar D. Pigeaud J.Dzn. Het bestaan van Orpheus is gelardeerd met grootse jubilea. Bij het zestigjarig bestaan in 1926 gaf Orpheus in de muziektent in de Plantage een concert voor zo'n 8.000 Schiedammers. Om zulke massale uitvoeringen beter toegankelijk te maken, brachten de leden geld bijeen waarvoor, naar een ontwerp van architect Piet Sanders, op het feestterrein in het Volkspark, het huidige Huize Frangois Haverschmidt, een podium is gebouwd, waarop 120 zangers konden staan. Het heette door zijn vorm De Schulp. In 1927 nam Orpheus De Schulp met een concert in gebruik. De akoestiek was zo goed dat wandelaars in de Schoolstraat het konden horen. In de Tweede Wereldoorlog verliep de belangstelling en in 1942 is het vervallen podium gesloopt. De Schiedammers leefden mee met hun koren. Toen de 'gemengde zang- vereeniging Polyhymnia' in juni 1908 op een concours in Dordrecht bekroond was met een aantal prijzen, wachtten, aldus de krant, duizenden belang stellenden en de Harmonievereeniging Sint-Ambrosius het succesvolle koor op bij het station. Het bestuur nam plaats in landauers en men marcheerde 'onder de opwekkende tonen der muziek', langs Singel, Hoogstraat ff* Zot Boven: Jarenlang was de Plantage met de muziek tent de openlucht schouwburg voor vele Schiedammers. Het overdekte, houten podium was vrijwel elke zondagmiddag bezet, aanvankelijk door het muziekkorps van de Schutterijen later door het daaruit geformeerde Stedelijk Muziekkorps. Het korps mocht tijdens het spelen niet rondlopen want dat stoorde. Populair was vooral muziek van vaderlandse liederen zoals'PietHein','Ineen blauw geruite kiel'en verder 'De Rotterdamse Vlag'en'Dichter und Bauer'.(Foto J. van Diggelen/GA Schiedam) Links: Het Stedelijk Muziekkorps in vol ornaat. Het muziekkorps kwam voort uit de in 1907 opgeheven Schutterij van Schiedam. Mannen, veelal metsnor, en jongens in uniform op de foto in de jaren 1920. (Foto J. Kamman/GA Schiedam) 206

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 8