Musis Sacrum Hierboven: Wouter Hutschenruyter(1796- 1878), musicus, componist en onder meer dirigent van de Zangvereniging Euterpe in Schiedam, was volgens journalist Herman Heijermans 'Een duivelskunstenaar! Hij bespeelde zoo wat alle instrumenten. Solo waldhoorn, solo-alt, orgel en piano en hij gaf zangles'. (Portret naar daguerrotypie van P. Wotke, litho van A.J. Ehnle) Middenhoven: De bekende organist (hier achter de piano) Joop Walvis die voor de oorlog niet alleen jarenlang het Standaart-bioscooporgel in het Passagetheater bespeelde, maar ook in Rotterdam een baantje had. Hij fietste somsin een razend tempo heen en weerom op tijd te zijn voor zijn volgende optreden. (Foto Breur/ GA Schiedam) Rechtsboven: Een poëtische ontboezeming uit lang vervlogen tijden aan een 'Zeer Geliefde Moeder'. (GA Schiedam) Rechtsonder: Een optreden in 1948 van de Schiedamse accordeon club Kunst Door Oefening (KDO). Rechtsonder zit de later ook als organist bekend geworden Gerard Bresser. (FotoA.Ph.de Keyzer/GA Schiedam) en Lange Haven naar Musis Sacrum. Daar volgden de toespraken elkaar op, afgewisseld door fanfares van Sint- Ambrosius. Voorzitter M. Berck van Polyhymnia bedankte iedereen voor de 'blijden intocht in de stad harer inwoning'. Aan de Lange Haven staat het gebouw Musis Sacrum, het heiligdom der muzen, dat lang de zetel is geweest van de gelijknamige vereniging. In 1842 brachten 63 Schiedammers een kapitaal bijeen van 17.500, verdeeld over 1.750 aandelen van elk honderd gulden met het doel 'fraaije kunsten en weten schappen' in hun stad te bevorderen. De houders van de aandelen waren lid en mede-eigenaar van Musis Sacrum. Burgemeester J. Loopuijt nam de meeste (veertig) aandelen, gevolgd door kantonrechter en distillateur Simon Rijnbende en distillateur Gerrit Visser Dzn. met elk tien. Veel Schiedammers namen één aandeel, onder wie mensen met meer culturele interesse dan geld, zoals commissaris van politie D.L. Pichot, aannemer D. van der Pauwert en boekverkoper en drukker M. Goude. Samen met vijf wijnkopers vormden de distillateurs bijna de helft van het aantal leden. Het eerste bestuur was een gemêleerd gezelschap: stadssecretaris en advocaat mr. A. Vernède, beurtschipper W.B. Verkerk, rijksroeier P. Reese, distillateur en koopman J.A.J. Nolet, korenwijn- stoker R. A. van Bol'Es en distillateur en koopman G. Visser Dzn. In het sociale leven van de Schiedamse burgerij speelde het bezoek aan lezingen, concerten en toneeluitvoeringen een belangrijke rol. In Musis organiseerde het departement Schiedam van 't Nut zijn lezingen en voorleesavonden, voerden de toneelverenigingen hun stukken op, gaven de zangkoren hun recitals en ontmoetten de Schiedammers elkaar. Van veel uitvoeringen ging de opbrengst naar een goed doel. In 1904 is de vereniging Musis Sacrum opgeheven. De zalen zijn daarna gebruikt als feestzalen, voor veilingen en tentoonstellingen, als oefenruimte voor Rotterdamse koren en orkesten, toen het door het bombardement van 1940 getroffen Rotterdam geen 207

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 9