Revolutionair Comité jAA Boven: De Haagse schilder Pieter Frederik de laCroix schilderdein 1778 deze portretten van vroedschap, schepen en burgemeester Philippus Theodorus van Cloon (1732-1787) en zijn vrouw Anna Catharina Löve (1728-1803). (Foto J. Schotman/Pc) Rechts: Het dorp Kethel kende een eigen heer die niet alleen schout, schepenen en ambachts bewaarders benoemde maar ook de dominee en kerkenraadsleden. Jaarlijks bezocht hij het dorp om nieuwe functionarissen te benoemen en om de ambachtsrekening af te horen. Hier bezoekt Jacob van Hersele als heer van Kethel omstreeks 1770 het dorp. Geheel rechts het in 1890 gesloopte ambachts- en predikants huis. Dit dorpsgezicht is nog steeds herkenbaar. (Foto J. Terbrugge/Pc) Zon alom heur blijde straalen; verheerlijkt Vaderland, nu houd de Volkstem stand!', aldus de schrijver van het pamflet 'De juichende volkstem te Schiedam'. Politiek en militair raakten de Neder landse Patriotten aan de verliezende hand toen de koning van Pruisen zijn zuster Wilhelmina, echtgenote van prins Willem V, te hulp kwam. Op vrijdag 21 september, om half vijf 's middags, verschenen Pruisische troepen voor de Schiedamse stads poorten. De vroedschap ging in op het Pruisische verzoek tot inkwartiering van 140 soldaten in de Doelen. Dezen vertrokken op 30 september om plaats te maken voor Zwitsers. Op zaterdag 6 oktober braken onlusten uit. Oranje klanten gooiden de ramen in van Patriotten, plunderden de huizen en tuigden de bewoners af, terwijl het garnizoen toekeek. Ook de woning van de Lutherse predikant Justus Hoop, een uitgesproken tegenstander van de stadhouder, was doelwit. Gewapend met knuppels probeerden branders knechten van Duitse afkomst tevergeefs hun predikant te ontzetten. De plunderaars ontketenden een klopjacht op de 'Moffen' die een flink pak slaag kregen. Drie dagen lang bleef het onrustig. Vertegenwoordigers van de stadhouder verschenen op 18 oktober in de stad, en verzochten de vroedschappen hun functies ter beschikking te stellen aan de prins van Oranje. Zestien van hen ontvingen een herbenoeming, acht leden waren nieuw. Opnieuw had een meerderheid van de regenten het pluche weten te behouden. De idealen van de Franse Revolutie - vrijheid, gelijkheid en broederschap - gaven de Patriotten na 1789 de wind in de rug. Dankzij de hulp van het Franse leger dat in de winter van 1794/95 in een rap tempo de Nederlanden bezette, kwamen de Patriotten overal in de steden aan de macht. Toen op 22 januari 233

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 11