Brandersmacht ïfc BORG O. IVf A.&T R.Q M SCH1EQAM lafll 1131 Linksboven: De Grote Markt met stadhuis was tot ver in de 20ste eeuw het hart van de stad. (Foto J. Kamman/GA Schiedam) Boven: Boven het bordes van het stadhuis zijn twee wapens uitgehouwen. Het bovenste, dat met de drie zandlopers, is het oudste. Het is niet meer in gebruik en stamt ongetwijfeld uit de tijd dat Schiedam een haringvisserijstad was en visnetten een goedkeur loodje met 'drye nacht- glasen' moesten hebben. Het onderste wapen is het huidige, op 24 juli 1816 vastgesteld door de Hoge Raad van Adel. (Foto J.F.H. Roovers GA Schiedam) Links: In 1844 componeerde de Italiaan Lauro Rossi (1810-1885) de opera 'De Burge meester Van Schiedam'. Jaren later trof conser vator Cord Hendrik Schwagermann het tekstboekje aan in het Stedelijk Museum. (GA Schiedam) voortaan uit zeventien leden bestaande raad. Schiedam bleef bestuurd door de branderfamilies die in 1795 de oude regenten hadden verdrongen. De grote staatkundige verandering in het stadsbestuur vond plaats in 1851, toen de Gemeentewet van Thorbecke de stad Schiedam veranderde in de gemeente Schiedam met de door een klein gedeelte van de mannelijke bevolking direct gekozen gemeente raad als hoogste orgaan. Het college van burgemeester en wethouders vormde het dagelijks bestuur van de gemeente. De gemeenteraad koos uit zijn midden de wethouders. De burgemeester ontving zijn benoeming van de Kroon en was voorzitter van raad en college. De vergaderingen van de gemeenteraad vonden voortaan in het openbaar plaats in het stadhuis op de Grote Markt. In 1973 verhuisde het bestuur naar het nieuwe stadskantoor aan de Emmastraat, en vanaf 1997 vergadert de raad in de Aleidazaal in de nieuwbouw van het stadskantoor aan het Stadserf. O' - 7 f, 't Op 10 en 24 september 1851 vond de telling van de stemmen plaats voor de verkiezing van de uit vijftien leden bestaande gemeenteraad van Schiedam. Er mochten 458 mannelijke Schiedammers - nog geen 3,5% van de bevolking - die een bepaald bedrag aan belastingen betaalden, hun stem uitbrengen. In de eerste ronde op 10 september bevatte de stembus 350 geldig uitgebrachte stemmen, in de tweede op 24 september 342. Tot raadslid bleken verkozen: Pieter Loopuijt (koopman), Karei Poortman (advocaat), Cornelis van Bol'Es (brander), Arij Prins (reder), Frederik van der Schalk (brander), Adrianus Knappert (brander), Petrus Burgerhoudt (brander), Laurentius Knappert (bierbrouwer), Adrianus Maas (arts), Abraham Makkers (brander), Johannes Beukers (brander), Jakob Vaillant (kantonrechter), Daniel Verlouw (fabrikant), Anthonij Schade van Westrum (brander) en Johannes Milan» pre»» F. I.nrca itirlmpMto *11'1. R.Teatrn all* Seal» V.i sa/japocopni'lrnfp CEseguita dalla Sis!" Maria Kiva-Giunti ^4935 Moderat" 238

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 16