met de anti-revolutionairen, als kiezers verenigd in 'God, Nederland en Oranje', vormden zij de meerderheid in de raad. Later kwamen de christelijk- historischen daarbij. Op 13 april 1899 riepen veertien Schiedammers in een kleine zaal van het Volkshuis aan de Lange Haven de afdeling Schiedam van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij in het leven. Het was de bedoeling geweest dat zes dagen eerder deze socialistische kiesvereniging zou zijn opgericht in aanwezigheid van Pieter Jelles Troelstra, maar deze landelijke voorman van de SDAP voerde tijdens die vergadering in Musis Sacrum zo lang het woord en beantwoordde vragen zo uitvoerig dat het er niet meer van was gekomen. Acht jaar later kwam 'meester' Piet de Bruin dankzij samenwerking met de vooruit strevende liberalen van De Groot als eerste voor de SDAP in de Schiedamse raad. Tien jaar later, in september 1917, trad De Bruin toe tot het college van B&W als wethouder Sociale Zaken. Dit was het begin van een, met uitzondering van de periode van de Duitse bezetting 1940-1945, onafgebroken periode van 85 jaar waarin de SDAP, vanaf 1946 Partij van de Arbeid, in het dagelijks bestuur van de gemeente vertegenwoordigd was. Links: Piet de Bruin schreef het rapport 'Zwart Schiedam, hoe wij werken -hoe wij leven'. Helder liet hij zien dat er sprake was van een achter uitgang door vergelijking van de lonen en prijzen van 1899 en 1909. Een 'ideaal' arbeidersgezin met twee kinderen betekende voor de meesten al problemen. Het vet moest verdund, de broekriem aangehaald en er was geen geld voor een opleiding voor de kinderen. Leven moesten ze gemiddeld van 11,34 in de week. De weeklonen varieerden van 7,-tot 14,-. Bij de opening van het nieuwe ziekenhuis in 1918 staat links op de foto wethouder Piet de Bruin, zónder hoge hoed. (GA Schiedam) Linksmidden: Het raad huis van Kethel (met trapgevel) omstreeks 1900. (GA Schiedam) Linksonder: In de tijd waarin socialisme en christendom ais onverenigbaar golden, schreef Anke van der Vlies dat niet het socialisme maar het kapitalisme strijdig is met het christendom. Zij was onderwijzeres, schrijfster, bestuurslid van de Christen-Geheel onthouders Vereeniging en mede-oprichter van de Bond van Christen- Socialisten in 1907. (GA Schiedam) Links: Corrie van Kemenade, de eerste vrouw werkzaam bij de gemeentesecretarie, werkt hier op een Hammond typemachine. Als er 's avonds overwerk was, kreeg ze hulp van haar verloofde, onderwijzer Leonardus Kamp. (GA Schiedam) 242

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 20