Oudste man van Nederland Mattheüs Laurentius Honnerlage Grete (Schiedam, 1846-Breda, 1949), behoort tot de weinige burgemeesters die eerst wethouder waren in dezelfde gemeente. 'liever Turks dan Paaps', en stuurden een verzoekschrift vergezeld van 5.200 handtekeningen naar de koningin om in plaats van een katholiek toch vooral een protestant te benoemen. Het hielp niet, en Van Haaren groeide ondanks de valse start uit tot een populaire burgervader. Na afloop van zijn zesjarige ambtstermijn ontsloeg de Duitse bezetter Van Haaren. Vlak voor de bevrijding, op 13 april 1945, stierf de oud-burgemeester, die woonde in het bejaardenhuis van de Sint-Liduïna- stichting aan de Nieuwe Haven, in de dr. Noletstichting. Eén van zijn laatste daden als burge meester was de verwelkoming van 2.243 nieuwe Schiedammers per 1 augustus 1941, als gevolg van de inlijving bij Schiedam van de gemeente Kethel en Spaland. Tekenaar Jaap de Raat (1916-1996) schreef bijna veertig In 1910, hij was toen al 64 jaar, ontving Honnerlage Grete zijn benoeming als burgemeester van Schiedam welk ambt hij negen jaar uitoefende. Honnerlage Grete was één van de oprichters in 1866 van de Koninklijke Zangvereniging Schiedams Mannenkoor Orpheus. Ter gelegenheid van zijn honderdste verjaardag op 10 augustus 1946 trok een gezelschap van 430 Schiedammers, leden van Orpheus en van het orkest Oefening Baart Kunst, naar zijn woonplaats Breda om de eeuweling een serenade te brengen. Drie jaar later stierf Honnerlage Grete, toen de oudste man van Nederland. In de 'Schiedamse Gemeenschap' van februari 1957 zette Gijs Berkelaar zijn beeld van de geliefde burgemeester op rijm: Tussen twee witte bakkebaarden schreed hij voort, gezien van onze laagte uit, zeer rijzig, Bij 't strakke zwart en wit van deze hoed, dit boord, dees jas, werd alles groezelig en grijzig. Stralend besteeg hij trappen, (ons verboden op straffe van het zwaarst politioneel geweld!) gevolgd doorzijn half-hoog-gehoede bode, maar méér door onze grote ogen vergezeld. 't Verschil, wie ons bij 't zondig trap- betreden betrapte: Die agent joeg lijf en ziel vol schrik. Maar hij zei: Kom eens hier. Vertelde als nieuws de reden waarom 't niet mocht, groette en gaf je wang een tik. Een tijdlang scheen dit één, voorzeker jong geweten: Gods goedertierenheid en Honnerlage Grete. jaar later in bittere bewoordingen over de ondergang van het dorp Kethel, de annexatie: 'Het woord "inspraak" was toen nog niet uitgevonden, en aan het woord "annexatie" zou ik "exploitatie" willen toevoegen. Exploitatie van al het mooie en nuttige, ons door de Schepping toebedeeld en waaraan vele geslachten cultiverend meer vorm hebben gegeven. Het raadhuis van Kethel degradeerde men tot "Hilfs- kanzlei Kethel und Spaland der Gemeinde Schiedam." Zo wordt "Ketheltje zoetendal" in die duistere tijd "ausradiert" met behulp van de Duitse laars.' De hoop van De Raat dat na een Duitse nederlaag de annexatie van de baan zou zijn, bleek een illusie. Kethel ging definitief ten onder als zelfstandige gemeente, maar slaagde er wel in het eigen karakter te behouden. Seyss-Inquart, rijkscommissaris voor het bezette Nederlandse gebied, beëdigde op 9 augustus 1941 in Den Haag de pro-Duitse generaal-majoor b.d. Dirk G. Draaijer als nieuwe burge meester van Schiedam. De buiten- werkingstelling van de gemeenteraden en de colleges van B&W door Seyss- Inquart met ingang van 1 september 1941 betekende dat Draaijer hoofd van de gemeente was en in zijn eentje beslissingen kon nemen. Draaijer bleef aan tot zijn arrestatie op bevrijdings dag, 5 mei 1945. In 1947 veroordeelde het Schiedamse Tribunaal hem tot tien jaar ontzetting uit het actieve en passieve kiesrecht. Deze lichte straf geeft de goede naam weer die hij Boven: Op bevel van de Duitsers annexeerde Schiedam de gemeente Kethel en Spaland, met als gevolg dat de burgemeester en wethouders alsmede de gemeenteraad van het dorp verdwenen. Op 31 juli 1941 kwamen ze voorde laatste maal bij elkaar in het Raadhuis aan de Schiedamseweg, inclusief de echtgenotes van enkele aanwezigen. Burgemeester J.J. van der Lip (met de ambts keten om die hij later met veel moeite aan Schiedam afstond) zit achter de afscheids- bloemen, geflankeerd door gemeentesecretaris Cees Brunt (rechts) en wethouder Jan de Jong (links). Pogingen na de Tweede Wereldoorlog, onder andere door tekenaar en publicist Jaap de Raat, om Kethel en Spaland de zelfstandigheid terug te geven, bleken tevergeefs. (GA Schiedam)

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 22