i«FWP 9"n ■Wl ev*> yrt Schapen. Publieke taken ISteekt leer Op keer** Boven: Harkje Benthem- de Wilde was de eerste vrouwelijke wethouder van Schiedam, van Onderwijs voor de PvdA (1945-1949. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Rechtsboven: De ietwat stijve burgemeester Jan Willem Peek met het bezoekende Sint- Anthonisgilde uit Beek en Donk op 5 mei 1950 in het stadhuis. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Tweede van boven: De Jeugdgemeenteraad van Schiedam in 1957, met zittend van links naar rechts: Janna Kok, Kees Kok (beiden CHU), Mattij deBruyne (JOVD), Henk Metaal (KVP) en Lourens Verheij (Nieuwe Koers). Staand v.l.n.r.: de KVP'ers Herman van Noorten Johan Ham; Cornelis Hoogland (CHU); Anton Marrevee (KVP); J. Bos en Toon Sunderman (beiden VVD) en Piet Tijsen (Nieuwe Koers). (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Derde en vierde van boven: De 'groep Jan Schaper' protesteerde eind jaren zestig tegen het slopen van de Branders- buurt. Onbekenden plaatsten een nepbeeld in één van de nissen van de Koopmansbeurs aan de Lange Haven, compleet met tekst. (Foto F. de Kievith/GA Schiedam) desondanks tijdens zijn burgemeester schap had opgebouwd. Draaijer stierf, bijna negentig jaar oud, op 26 februari 1968 in Schiedam. De politieke partijen, die op 30 juni 1941 door Seyss-Inquart waren opgeheven, kwamen na de bevrijding terug onder dezelfde (AR en CHU) of een andere naam: de SDAP als PvdA, de RKSP als Katholieke Volkspartij (KVP), de liberalen als Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (VVD). De raad was weer het hoogste orgaan in de gemeente. Nederland bleef na de Tweede Wereldoorlog net zo verzuild als daarvoor. Schiedam kreeg opnieuw een katholieke burgemeester, Jan Willem Peek, die eigenmachtig in 1949 de tekst op het in de ogen van de christelijke partijen te naakte oorlogs monument van Pieter Starreveld in het Julianapark liet verwijderen. Pas na Peeks pensionering eind 1965 kwam de tekst terug. Burgemeester Peek zat in 1952 een gemeenteraad voor, die 35 leden telde. Samen met vier wethouders vormde hij het dagelijks bestuur van het ruim 70.000 inwoners tellende Schiedam. Gemeentesecretaris N.J. Post stond aan het hoofd van een ambtenarenapparaat dat 349 mannen en 61 vrouwen telde. Kon de gemeente in 1851 voor de uitvoering van zijn taken volstaan met één ambtenaar op 426 inwoners, honderd jaar later was de verhouding 1:170 oftewel 2,5 keer zoveel. Weer vijftig jaar later, in 2002, geeft gemeentesecretaris Piet Buytels leiding aan een ambtelijke organisatie die 634 formatieplaatsen telt, verdeeld over 22 afdelingen. Dit betekent op een inwonertal van ruim 76.000 een verhouding van 1:120. Vergeleken met 1851 is de bemoeienis van de gemeentelijke overheid met het leven van de Schiedammers op ieder denkbaar terrein sterk toegenomen, een ontwikkeling die tot uiting komt in de groei van het ambtenarenapparaat. De bestuurders zijn dankzij de komst van kranten, radio en televisie zichtbaarder geworden voor de Schiedammers, vooral vanaf de tweede helft van de jaren zestig. De burgemeester bleef het gezicht van de gemeente, maar de wethouders hadden als door de meerderheid van de gemeenteraad gekozen bestuurders de meeste invloed

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 23