r I I v!" v A f ,yi.- I - 60 J Juichende volkstem tot de kraamkamer alwaar zij 'haar koninglijke Hoogheijt hadden gevonden sittende in het kraambedde, staande sijn Hoogheijt aan de eene ende de jonge Prins in een wieg leggende aan de andere zijde'. Delegatieleider Van der Heim feliciteerde de ouders met de geboorte en doop en met het herstel van de prinses uit het kraam bed, en overhandigde Willem IV de 'pillegave' van Schiedam: een zilveren doos ter waarde van 210 gulden met daarin een lijfrentebrief van acht honderd gulden per jaar, en een groene fluwelen beurs met gouden kanten bezet, waarin zeventig gouden dukaten bestemd voor verdeling door de prinses onder degenen die haar bij de bevalling hadden bijgestaan. De prins aanvaardde de geschenken 'in seer gracieuse en energique termen' en sprak zijn dank uit voor de 'cordaetheijt en genereusheijt' betoond door Schiedam aan ouders en kind. Daarna deed Willem IV hen uitgeleide tot aan de deur van de kraamkamer. In de Nederlandse steden was in de jaren 1780 sprake van een felle politieke en militaire strijd tussen de Prins- gezinden, aanhangers van stadhouder Willem V, en de Patriotten, welvarende burgers die meer zeggenschap eisten in het bestuur. De politieke strijd tussen Prinsgezinden en Patriotten en tussen de facties binnen de Patriotten (regenten en 'democraten') kwam in Schiedam in 1786 voor het eerst aan het Linksboven: Het zegel van de Staten van Holland. Schiedam speelde ook een rol in het landsbestuur, doordat hij als negende van de achttien stemhebbende steden deel uitmaakte van de Staten van Holland, de soeverein in dit gewest. Ook maakte de stad deel uit van het dagelijks bestuur van de provincie en bovendien bij toerbeurt van de Staten-Generaal, het orgaan dat bovengewestelijke zaken behandelde. (GA Schiedam) Hierboven: Behalve dat de stadsomroeper gemeentelijke kennisgevingen oplas, plakte men deze ook in de stad aan, zoals hier aan de voormalige Hoofdpoort aan de toenmalige Torentjesstraat. Omdat de bekende schoolmeester Gerrit Verboon hier geboren is, kreeg deze straat later zijn naam. Deze aquarel, die dateert van kort voor de sloop van het poortgebouw in 1858, komt uit het bezit van burgemeester Piet van Dijk van Matenesse. Op de achtergrond staat de in 1907 gesloopte molen De Batavier. (GA Schiedam) 231

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 9