enVred Francois Haverschmidt Joodse gemeente Geheel rechts: In de na oorlogse periode waren Piet Tijsenen Alida Tijsen-Jonker jarenlang hét gezicht van de Schiedamse werkgroep van het Humanistisch Verbond. Hier leiden ze in 1980 de gespreksgroep 'Buitenkerkelijk hoeft niet niks te zijn'. (Foto Trudy Tieken/Pc) Rechts: In de jaren 1970 verschoof het werk van de kerken van hand having van dogmatiek naar maatschappelijke betrokkenheid die ook daadwerkelijk in de praktijk werd uitgevoerd. Voorbeelden zijn de bevrijdingstheologie en een steeds luidere stem in de discussie over oorlog en vrede. Het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV) werd bekend om zijn acties tegen de wapenwedloop. Voor de actiegroep Kerk en Vrede ontwierp Adriaan van Steenis dit affiche begin jaren 1970. (Collectie Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis) Rechtsonder: De kleine joodse begraafplaats was het oudste deel van de Algemene Begraafplaats aan de Singel. In de jaren 1960 werd de grafrust verstoord en de begraaf plaats als laatste geruimd. Hij werd in zijn geheel overgebracht naar de joodse begraaf plaats aan het Toepad in Rotterdam. Daar zijn de grafstenen met de Hebreeuwse teksten nog steeds te zien. (Foto J.F.H. Roovers GA Schiedam) elkaar, de Julianakerk en de Oosterkerk, waardoor de Burgemeester Knappert- laan en de Rotterdamsedijk twee gezichtsbepalende gebouwen zijn kwijtgeraakt. Terwijl ter rechterzijde de gerefor meerden zich afscheidden, was aan de linkerzijde een hervormde dominee in grote moeilijkheden. Francois Haverschmidt, vooral bekend als dichter van de bundel 'Snikken en grimlachjes', was een gevoelig en poëtisch man die in 1864 uit Den Helder naar Schiedam was gekomen. Haverschmidt was een vrijzinnige predikant die moeite had met de polarisatie in zijn eigen Hervormde Kerk. Naarmate daar de orthodoxie oprukte, neigde hij steeds meer naar de vrijzinnigheid. Het bestaan als predikant beurde hem niet echt op, omdat hij voor zijn twijfels en somberte weinig ruimte vond in een kerk waarin verschillende stromingen elkaar, en zijn collega's hem de maat namen. Omdat de rechtzinnigen hem niet in de Grote Kerk lieten preken, deed hij dat in het gebouw van de 'zendingsvereeniging Paulus' (1862-1932) aan de Korte Haven, waarvan vooral de vrijzinnige Schiedammers lid waren. Het Pand Paulus is nu de expositieruimte van de Stichting Kunst Werkt. Omdat ze leden waren van een ander volk, moesten joden in steden een vergunning vragen om er te wonen. In de grote steden ging dat gemakkelijk, omdat er vaak al joden woonden, die ervoor konden instaan dat ze bij ziekte of ouderdom niet ten laste van de stad zouden komen. Pas in 1786 vroegen de eerste joden toestemming in Schiedam te wonen. Dat mocht en kort daarna kregen ze ook een stukje grond aan de Broersvest om hun doden te begraven, ongeveer waar nu het Theater aan de Schie staat. De joodse begraafplaats is in 1790 in gebruik genomen en in 1828 uitgebreid met de Algemene begraaf plaats die later naar de Vlaardingerdijk verhuisde. Omdat de joodse wet het ruimen van joodse graven verbiedt, verhuisde de joodse begraafplaats niet mee. Toen in 1961 de graven door de stijging van de grondwaterstand in het water dreigden te komen, gaf de opperrabbijn toestemming ze over te brengen naar de Joodse Begraafplaats in Rotterdam. In 1797 hadden de joden een klein leerhuis aan het Broersveld en in 1858 kochten ze in de steeg Achter de Teerstoof de voormalige Spin- en Weefschool en lieten die afbreken. Aldaar verrees een nieuwe synagoge, die de Haagse opperrabbijn B.H. Berenstein in 1859 als nieuwe synagoge inwijdde. De joodse gemeente telde toen 79 leden en bleef tot het eind van de eeuw licht groeien. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan in 1884 gaf de weduwe Levi de synagoge een 'mantel voor de Heilige Wetsrol', de Torah die de vijf boeken van Mozes bevat. Omstreeks 1900 begon het aantal leden af te nemen. Toen het steeds vaker gebeurde dat de 'minjan', het minimumaantal van tien mannen die nodig zijn voor de dienst, niet bereikt werd, ging de synagoge in 1915 dicht. De joodse begraafplaats bleef langer in gebruik. Levie Mozes van Trommel, 74 jaar oud, werd hier in 1936 begraven, en Eva de Zoete, 60 jaar oud, als laatste in 1938. Michiel Hijmans en Marianne Sanders 271

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 25