A 1 •X i 1 Rechts: Hoewel deze beeldjes in de Grote Kerk lijken te zijn van voor de Reformatie, zijn deze in 1948 gemaakt door de Haagse beeldhouwer Andries Bergman. Voor gesteld zijn profeten, een adelaar en een ramsoffer. (Foto's J.F.H. Roovers GA Schiedam) Hieronder: Na het beëindigen van de restauratie van de Grote of Sint-Janskerk plaatste men dit doopvont van Bergman. Uitgebeeld zijn Adam en Eva onder de boom van de kennis van goed en kwaad. (Foto Blok/Pc) Rechtsonder: Rechts drie van de vier avondmaals bekers van de Hervormde Gemeente, vervaardigd door Abraham Verschuyer in 1648. Links de doopkan en het-bekken van de Schiedamse zilversmid Pieter van Gilse uit 1758. (Foto A.W. Krijger/Pc) i*'i, v Aa - S i'Mr ij iWfr-Vs beelden, ooit bedoeld om de bijbel voor analfabeten te verduidelijken, golden nu als symbolen van machtsmisbruik en onderdrukking. Eén van de aanstichters ervan, pastoor Hueckenhorst, vluchtte toen de hertog van Alva dichterbij kwam en het katholieke gezag in Schiedam hersteld werd. Later dook hij weer op als dominee in de Betuwe. Intussen preekte wel dominee Arent Franszoon in de Grote Kerk. Toen Alva naderde, vroegen de burgemeesters hem de kerk te verlaten en in een schuur buiten de Overschiese poort te gaan preken, en in april 1567 stuurden ze hem 'voorgoed' de stad uit. Het stadsbestuur wilde de stad 'heel' houden; principes als voor of tegen de Reformatie kende het niet. Na de inname van Den Briel door de Watergeuzen in 1572 ging Schiedam definitief over naar het protestantse kamp van Willem van Oranje. De 'hervormden' kregen de beschikking over de Grote of Sint- Janskerk en een tweede Beeldenstorm om de calvinistische volkswoede een uitlaat te bieden was onvermijdelijk. De roomse leden van de vroedschap konden echter rustig blijven zitten en wie de oude roomse gebruiken wilde blijven volgen, kon terecht in de kapellen van de kloosters. Zolang de 'papen' hun geloof niet aan de grote klok hingen, zag men het door de vingers. Anti-rooms gedrag bleef in Schiedam tot wat incidenten beperkt: twee zusters van Sint-Anna werden gemolesteerd, omdat ze hun habijt niet wilden afleggen, en soldaten mis- 255

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 9