10% van de bevolking mazelen, waarvan er 176 bezweken aan de ziekte. Dit betekende meer dan een kwart van alle sterfgevallen in dat jaar. Op 12 januari 1863 kregen de ambtenaren van de burgerlijke stand maar liefst veertien aangiften te verwerken, waaronder de dood van Jacob Rovers (8) op 10 januari, en die van zijn kleine broer Elardus Albertus (1) de dag erna. In meerdere gezinnen stierven twee kinderen, in het gezin Rovers uit de Broersvest zelfs drie, want op 17 februari stierf Carolina, zus(je) van Jacob en Elardus. In 1866 maakte de cholera, een acute, besmettelijke darmziekte met als voornaamste verschijnselen hevige diarree en heftig braken, 251 dodelijke slachtoffers, op een totaal aantal doden dat jaar van 805. De cholerabacterie kwam voor waar het drinkwater verontreinigd was met de ontlasting van zieken of bacteriedragers. In Schiedam was dat zo in de oude binnenstad. Epidemieën kwamen, afgezien van 1866, voor in 1853/54, 1859 en 1867. Dankzij een betere drinkwatervoorziening is de ziekte overwonnen. Eind juli 1886 kreeg Schiedam een eigen drinkwaterleiding. Het smerige water uit de binnen grachten, en het ongezuiverde Maas water dat men kocht van de waterboer met de witte band aan zijn arm, maakten plaats voor gezuiverd, schoon Boven: Op deze foto uit 1900 is de Raam te zien, het centrum van de vol gebouwde Brandersbuurt. Achter de woonhuizen en bedrijfspanden aan deze gracht stonden kleine, donkere arbeidershuisjes die te bereiken waren via smalle gangen tussen de panden aan de Raam. (Foto J. van Diggelen/ GA Schiedam) Linksmidden: De koetsier van de 'strontkar' van de Gemeentereiniging zit in 1898 op een moderne vierwieler met een geklonken, ijzeren tank, gemaakt bij Arij Jordaans 'Eerste Nederlandsche Speciaalfabriek van Gemeente-reinigings- materieel'te Schiedam. (Foto J. van Diggelen/ GA Schiedam) Linksonder: Jan van Diggelen fotografeerde de watertoren in de Nieuw Mathenessepolder omstreeks 1900, en gebruikte deze in één van zijn series prentbrief kaarten. (GA Schiedam) Schiedam Watertoren.

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 16