'Laatje klauwe gaan' Dirk Smit, perser bij Kaarsenfabriek Apollo op een weekloon van negen gulden, nam zijn dochters Dirkje (geboren 1891) en Jannetje (geboren 1895) vanaf hun twaalfde jaar mee naar de fabriek om daar te werken, eerst als vouw- of wrijf meisje, later als knipster en gietmeid. Rechts: Mandenmaker Jan Mookhoek(1861- 1923) omstreeks 1902, samen met zijn vrouw Anna Maria Trouwborst (1861-1943), dochters Elizabeth Adriana en Adriana Elizabeth en zoon Kors (1897-1991). Kors werd kappersleerling bij kapper Leen van Pelten later bij Anceaux. In 1924 begon hij een eigen kapperszaak in het Broersveld die hij in 1965 beëindigde. (Foto J. van Diggelen/GA Schiedam) Geheel rechts: Een touwbaan in de binnen stad omstreeks 1880. (GA Schiedam) Midden: Na ruim elf jaar in dienst geweest te zijn bij bodehuis Van der Schalk, begon Jan Stokhof in 1908 zijn eigen bode dienst. Paard en wagen kon hij zich niet veroorloven, dus startte hij meteen hondenkar, gemaakt in de wagen makerij van zijn vader. Jans moeder en zuster namen de bestellingen op. Zijn eerste vracht bracht 15 cent open daarvoor liep hij met zijn karen hond Caesar naar Rotterdam en terug. Tientallen jaren was Stokhof een bekende verschijning in de stad. In 1966 overleed hij. (GA Schiedam) Rechtsonder: Het landelijke leven in Kethel omstreeks 1910, verbeeld door Marie vanSchie. Zij toont één van de geiten op de veehouderij van haar vader aan de Polderweg. Marie trouwde in 1923 met Adriaan Laros, waarna beiden op de boerderij bleven wonen en de veehouderij voortzetten. (Foto Schepp/GA Schiedam) Zij werkten, gestoken in witte schorten, van 's ochtends zeven tot 's avonds zeven uur, en verdienden daarmee twee gulden per week. Eén van de opzichters was 'meneer Perre' (Andries) wiens vrouw Dorothea de Jongh op de Hoogstraat 59 een hoeden winkel had. Hij zat de hele dag achter een lessenaar, en vloekte als de meisjes even stonden te praten. 'Laat je klauwe gaan' riep Perre. Een in zijn ogen langdurig bezoek aan het toilet leverde een stevige terechtwijzing op. In de winter ontvingen de vijfhonderd arbeiders van Apollo van de directie levensmiddelen als aardappelen, rijst, bonen en erwten, en iedere week een half mud steenkolen. Hiervoor hield men een bedrag van het loon in. 287

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 17