uur (worden dan de branderijen niet gesloten?) krijgt men echter volop aanvoer van gas, zodat men onophoudelijk de lichten moet temperen. Klaagt gij echter bij de beambten der gasfabriek over gebrek aan gas, dan zoeken zij U wijs te maken dat de gasbuizen in Uw huis te nauw en vuil zijn. Met praatjes zijn wij niet gebaat.' De komst van petroleumlampen in de tweede helft van de jaren 1860 belemmerde een verdere groei van gasverlichting in woonhuizen. De dure installatie van de leidingen zorgde ervoor dat in 1900 driekwart van de bevolking kunstlicht kreeg via de goed kopere petroleumlamp. De invoering van de muntgasmeter in 1900 zorgde voor de ommekeer. Het gasbedrijf betaalde de aanleg van binnen leidingen, lampen en kooktoestel, terwijl de gebruiker hiervoor een toeslag van twee cent op de gasprijs van acht cent per kubieke meter betaalde. In de muntgasmeter gooide men vier 21 2-centstukken, en kreeg dan één kubieke meter gas. De gasfabriek stelde zonodig de halve stuivers beschikbaar in rolletjes van één gulden. De zevenhonderd gezinnen die Hierboven: De gas- penningen-automaat op de Broersvest omstreeks 1950. Eén penning in de gasmeter thuis leverde een kubieke meter kolengas. (GA Schiedam) Linksonder: De Schiedamse Asbak Centrale (SAC), een particulier initiatief, maakte de toen nog ijzeren vuilnis- of asbakken schoon. Het bespaarde degene die er voor betaalde, een 'vies karweitje'. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) Op 16 juli 1947 kwam Johannes Maria Bronsgeest ter wereld als 70.000ste inwoner van Schiedam. (Foto Chr. Breur/GA Schiedam) In de winter van 1950 bevroren enkele waterleidingen. Op de hoek Reaumurstraat-Station- straat was een aftappunt geregeld, waar de huisvrouwen water konden halen. (Foto Maltha/ GA Schiedam) SCI IEDAMSCHEASBAKCENTRA. lEWl.vioitiKTtsi witu: 2.j'.iJ' 1957 JttttVÏÏ 291

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 22