Venster op de wereld in 1914 de petroleumlamp nog waren trouw gebleven, gingen door de stopzetting van de aanvoer van petroleum in de Eerste Wereldoorlog overstag. In 1920 bouwde het gasbedrijf de meters om tot penningmeters, die op hun beurt in 1957 veranderden in gasmeters die het verbruik aangeven. In 1913 richtte de gemeenteraad het Elektriciteitsbedrijf op, dat op 4 april met de stroomlevering begon. Vijfjaar later kwam de eerste elektrische straatverlichting op de Hoogstraat, Grote Markt en Dam. Winkeliers in deze straten deden de gasverlichting de deur uit. In de jaren 1920 en 1930 verdween de gasverlichting langzaam maar zeker uit de vijfduizend oudere Schiedamse huizen. Nieuwbouw woningen kregen direct een aansluiting op het elektriciteitsnet. Gas als leverancier van licht gold alleen nog voor de 1.350 gaslaantaarns van de straatverlichting die pas in 1957 plaats maakten voor TL-buizen. Gas leverde voortaan warmte. Geisers, kachels, fornuizen en ketels voor de centrale verwarming waren niet meer weg te denken uit het dagelijks leven, helemaal toen Nederland in de jaren 1960 overstapte op aardgas. Elektriciteit zorgde evenzeer voor een revolutie in het dagelijks leven. Strijkijzers, stof zuigers, (vaat)wasmachines, boilers, fornuizen, radio en televisie zijn slechts enkele voorbeelden hiervan. In augustus 1958 kwam in elf van de honderd Nederlandse gezinnen de wereld bij hen thuis door middel van een televisiestoestel dat aangesloten was op een antenne op het dak. In Rotterdam en omgeving lag dit percentage hoger, bijna één op de zes. Vandaar misschien dat in de kolommen van De Schiedamse Gemeenschap in november 1958 de vraag aan de orde kwam of de televisie de doodsteek zou betekenen voor het culturele leven in Schiedam. Eindredacteur Petrus Boven: Ochtendspits in de jaren 1950 op het Rubensplein bij de halte van de bus richting Koemarkt. De mannen - er is geen vrouw te zien - wachten in een nette rij. (GA Schiedam) Rechtsonder: Op 15februari 1951 vond de feestelijke opening plaats van de bottelarij van de N.V. Botteio aan de Van Deventerstraat. De bottel machine in de fabriek vulde de flesjes met een snelheid van 7.200 stuks per uur met Coca Cola. Het Schiedamse water was in die tijd overigens zo slecht van smaak, dat het bedrijf speciale waterveredelingsketels bouwde. (Foto Chr. Breur/ GA Schiedam) 293

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 23