Brandersknecht Wissel schrijft als een pennenlikker 'Heete' of 'haestige siecte' Rechtsboven: Deze foto toont een bekende plek: café Hoek, later De Ster en nu het Sterretje, op de hoek van de Buitenhavenweg en de Rotterdamsedijk. Hier is het, omstreeks 1905, nog duidelijk begin-en eind punt van de tram verbinding Schiedam- Rotterdam vice versa. De huizen naast het café zijn al zo'n zeventig jaar geleden vervangen door modernere woningen. (GA Schiedam) Rechtsmidden: Bijzonder was de oprichting in 1901 van 'De Moker', Schiedamsch Sociaal democratisch Weekblad. De toon was nieuw; kritisch en allesbehalve eerbiedig. De redactie was gevestigd op de Noordvest12en de abonnementsprijs was 13 cent per kwartaal. (GA Schiedam) Rechtsonder: De Moker, het enige blad waar sociale misstanden echt aan de orde kwamen. Zoals over Piet die z'n meester verteld zo lekker gegeten te hebben, een half bordje soep, de andere helft moest voor morgen bewaard worden. (GA Schiedam) school geleerd wordt, met regelmatige letters. Zijn kameraden verbaasden zich over zijn mooie hand. Verdomme, die lap met z'n dronken kop, die schreef als een pennelikker. Toen hij thuis kwam, vroeg zijn vrouw hoe hij 't kind opgegeven had. Maar hij was 't vergeten, hij sliep waar hij ging. 'Toch niet Maartje,' zei ze, 'Hè,' zei hij, 'ja MaartjeMaartjeHet was een groote teleurstelling; en toen hij weg was gegaan naar 't keukentje, waar hij sliep als zij in de kraam lei, kon ze 't maar niet uit d'r hoofd zetten, dat de oude tobberij weer zou beginnen. Maar er was niets aan te doen. Het lag in Gods hand, hoe 't gaan zou. Tot nu toe zoog 't kind goed, en ieder, die 't gezien had, riep er over, dat 't er zoo goed uitzag.' Een paar dagen later bleek uit de berichten van de Burgerlijke Stand in de krant dat Wissel inderdaad zijn dochter de naam van zijn vrouw had gegeven. Vijf dagen na de bevalling kreeg Wissel zijn ontslag. Het gezin moest verhuizen naar de 'Rooie-Kool- buurt' aan de Broersvest, naar een kamer met bedstee waar zij allen in moesten slapen, voor één gulden in de week. Tot in de 20ste eeuw maakte de angst voor het krijgen van een besmettelijke WnnCS BE STAART 275

Ach Lieve Tijd (tijdschrift) | 2001 | | pagina 5