N°. 1. Eerste Jaargang. "Woensdag 18 December 1880. YERMETEL SPEL. A..an onze Lexers! BUITENLAND. Abonnementsprys: Per drie maandenf .00 franco per poet. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummera .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce .40 Wanneer een onbekende bij U zijne opwachting komt maken, dan zal bij, na de gebruikelijke voorstelling, U bet doel van zijn bezoek mede- deelen. Zoo ook wij. Heeft onze Uitgever U reeds een paar weken geleden medegedeeld, dat De Schiedammer den 18den December voor het eerst zal verschijnen, nu het eerste nommer de wereld ingaat, acbten wij het onzen plicht uiteen te zetten, waarom wij het werk aanvatten en op welke wijze wij het hopen uit te voeren. Gelijk reeds in het prospectus werd ontwikkeld, bestond er deugdelijke grond voor de oprichting van een orgaan, dat te midden van de vele en velerlei andere bladen, niet wenscht te zijn een partijblad. We kunnen, zonder vrees van in herhaling te vervallen, U er op wijzen, hoe, vooral in de laatste jaren, groote en kleine couranten zich schijnen te beijvereu om geheel en al op te gaan in onvruchtbare politieke bespiegeliugen, en de praktijk van het leven daardoor uit het oog verliezen. Waar deze bespiegeliugen, bij al de verdeeldheid in stad en land, niet zelden zich kenmerken door groote eenzijdigheid en ver ge- dreven partijgeest, is het niet te verwonderen, dat de behoefte wordt gevoeld aan eene Courant, welke, hare roeping meer getrouw, niet voor enkelen, maar voor velen geschreven wordt, om ook door velen gelezen te worden. Eene andere grieve, tegen de meeste organen van den tegenwoordigen tijd ingebracht, is de felheid waarmede op politiek en godsdienstig gebied tegenstanders elkaar te woord staan. En zeker, die grieve is noch gezocht, noch te wraken. Op dit terreiu is de gevoeligheid te groot, dan dat eene speculatie op hartstochten geene onvoor- waarlijke afkeuring zou verdieuen. Wie betreurt het niet, dat land- en stadge- nooten in groepen worden afgedeeld, die scherp tegenover elkaar staan, in plaats van naast elkaar Het is zoo ougemerkt gewoonte geworden, om de lectuur van een blad niet alleen als maatstaf te beschouwen voor de gevoelens op staatkundig en godsdienstig gebied van den lezer, maar ook om er diens verhouding tot zijne tegenstanders uit af te leiden. Het kan wel niet anders, of die toestand moet als hoogst nadeelig worden beschouwd. Waar de kleuren zoo scherp zijn, dat zij het gezicht benevelen, en de toon zoo hard, dat hij onaangenaam stemt, is het verlangen naar mildere uiting alleszins gerechtvaardigd. 't Mag immers niet tot de onbehoorlijke eischen gerekend worden, dat de vraagstukken van den dag, de vraagstukken die voor grooteren of klei- neren kring van belang kunnen geacht worden, op bezadigden toon onder de oogen van het lezend publiek worden gebracht Partijbladen zullen wel steeds hunnen weg vinden; dat is nu een. maal moeielijk te veranderen. Niet alle treft ook in gelijke mate het verwijt van heftigheid, al kan anderzijds niet worden getuigd, dat zij zich door onbevooroordeelde uiteenzetting der feiten onder- scheiden. Doch dit tot daartoe. Voor onze stad, we zijn er zeker van, geldt ongeveer hetzelfde, wat we ten aanzien der dag- bladenlectuur in 't algemeen opmerkten. Ook hier bestaat behoefte aan een orgaan, dat een ontmoetingspunt kan zijn voor alien; dat ieder de gelegenheid biedt, zijne stem te doen hooren, zoo menigmaal dit tot bevordering onzer belangen strekken kan. Een blad, dat staat boven veeten; dat de factoren tracht weg te nemen, welke de bevolking eeuer zelfde stad gescheiden houden; een blad, dat in de eerste plaats voor Schiedam en niet voor een partij daarin geschreven wordt. Be Schiedammer hoopt dit orgaan te zijn. Door actualiteit, door bezadigden toon, zal onze Courant trachten zich vrienden te verwerven en daardoor het hare bij te dragen tot samenwerking op maatschappelijk gebied. Die samenwerking is meer dan ooit noodig; zij kan niet genoeg worden toegejuicht en aangekweekt in een tijd, waarin de strijd. om het bestaan vaak zoo moeie lijk valt. Niet alleen dat voor dit bestaan andere eischen worden gesteld dan vroegermaar ondanks de vorderingen der wetenschappen en van den milde- ren geest, die gezegd wordt onzen tijd te be- heerschenwordt aan die eischen op verrena niet voldaan. Dit is de besliste overtuiging, waarin door onze kuudigste en bezadigste mannen wordt gedeeld. Was het ons hoogst aangenaam van onzen uit gever te vernemen, dat ons plan, blijkens tal van reeds ontvangen inteekenbiljetten, bij vele onzer medeburgers instemming ondervond, wij hopen dat de instemming en steun thans algemeen zal worden. Ter bereiking van ons doel is het voor- zeker noodzakelijk dat alien medewerken. Steeds zullen onze kolommen beschikbaar zijn voor hen, die in de richting van ons blad willen werkzaam zijn, of hunne rnededeelingen van ge- noegzaam belang achten om er de algemeene aan- dacht onzer stadgenooten op te vestigen. Daarom ook zal het nieuws, onze gemeente betreffende, zoo volledig en uitvoerig mogelijk worden opgenomen. Dat daaronder de raadsver- slagen zijn begrepen, ligt voor de hand. Ook ten aanzien onzer zustergemeenten Ouwerschie en Kethel, volgen we dezelfde gedragslijn. Natuurlijk, dat een blik op 't geheele vader- land en het buitenland niet zal ontbreken; boven- dien zullen opgaven van verschillenden aarc^ als markt- en beursberichten, afloop van verkoopingen opgaven betreffende den burgerlijken stand e. a., zoomede een boeiend feuilleton, het bewijs leveren, dat Be Schiedammer niet ten onrechte een plaatsje als huisvriend verzoekt. Dat ons blad eene uitstekende gelegenheid zal aanbieden voor het plaatsen van advertentien, zullen wij wel niet behoeven te betoogen. Onze uitgever heeft de condition uiterst billijk gesteld, zoodat winkelier en handelsman er hun voordeel mede zullen kunnen doen, terwijl het blad als aan- gewezen mag heeten voor het plaatsen van familie berichten, die tot luttelen prijs worden opgenomen, evenals dienst aanbiedingen of -aanvragen, welke annonces in Be Schiedammer zeker goed op haar plaats zullen zijn. Waar zoowel wij, als onze uitgever er naar zullen streven om door Be Schiedammer werkzaam te zijn tot bevordering van de welvaart onzer medeburgers, daar hopen wij bij onzen arbeid niet te vergeefs te rekenen op de welwillende beoordeeling en ondersteuning onzer stadge nooten. BE REBACTIE. Hoe zit het met de aangekondigde werkstakingen in de mijndistricten buitenslands Ziedaar een vraag, die menigeen op de lippen ligt. Want de steen- kolen drukken door hun hoogen prijs, nu zooral, FJ3PIT iTi ETON. 1) KARBL VAN OUWERSCHIE. I. De Dochter van den Veerman. ffAltijd en iinmer vaart ouwe Bob maar heen en weer, Betsy." ,/Ja Jongen, den ouden man is het werken aange- boren en wie zal er iets kwaads van zeggen werken is geld verdienen." Het is toch zoo mooi, als een man werkt, ik zie het zoo graag." »Ik wou, dat je er ook zoo over dacht, Jack." n Wel, beste uaeid, ik denk er zoo over, als ik te hard werkle ging ik dood, en wat moest jij dan beginnen Zeg, bekommer je maar niet over mij, ik zal mijn kostje wel vinden. Yertel mij maar eens, wat je van de week hebt uitgevoerd ffNu lieve kind, laten wij beginnen metZondag. Welk Christenmensch werkt er op Zondag z/Nu, dan Maandag?" „We 1 dan houd je Maandag dat doet ieder fatsoenlijk werkman. En Dinsdag, dan ben je nog vermoeid van het Maandaghouden, dus hebt ge diendag wel noodig om op je verhaal te komen." z,Maar Woensdag dau hJa, toen wou ik naar het werk gaan, maar kijk, twee honden vochten, mensch ze vochten als razen- den, en zoo vergat ik mijn heele werk." ^En Donderdag n/Toen kreeg ik zelf ruzie, die op een vechtpartij uitliep." uJa, Jack, vechten is je lust en leven, en nu is het Vrijdag, en je hebt nog geen roode cent verdiend." uWat, wou je, dat ik op Vrijdag ging werken? Vrijdag is een ongeluksdag kind." ,/En zoo gaat het door, week in week uit; denk je, dat ik dat niet moede word. Als je deed als ouwe Bob en wat minder vocht en drcnk, dan jongen zou het er wat vroolijker in huis uitzien ja dan zou ik net zoo mooi voor den dag kunnen komen als Claribel." Deze samenspraak was een van de kibbelpartijen tusschen Jack en zijn eerzame wederhelft Betsy, die deel uitmaakten van een groep mijnwerkers die daar stond te kijken naar den ouden veerman, die den geheelen dag de menschen van den eenen ot ver naar den anderen roeide. Hier bij Dene zijn de oevers van de rivier de Dass aangenamer dan hooger op, waar het water zoo zwart is, als de stad, waardoor de stroom vloeit. Op sommige plaatsen wordt hier de rivier over- schaduwd door afhangende takken, of is zij omzoomd met weilanden, waaraan de duizenden boterbloemen het voorkomen van een met goud gestippeld groen laken geven. Gedragen door den vloed, krijgen zelfs de lompe, zwarte kolenschepen nog een zekere bevalligheid, de gezwollen zeilen nemen een roze- roode tint aan, en met de eb, drijven zij naar zee zoo statig als zwanen. Dicht bij den oever staat het huisje van den veerman, verborgen in het groen van knotwilg en hagedoorn en als begraven onder kamperfoelie, klimop en rozen, ziet men nog even den ingang. En daar in die groene warande hoort me het kabbelen der rivier, als een eentonig en tosh welluidend gezaDg, dat uit de verte schijnt te komen. //Over Claribel gesproken", zeide Jack, //het ver- wonderl mij erg, dat de oude Bob niet beter een oog in het zeil houdt." z/Nu, wat is er dan met haar gaande?" z/Op 't oogenblik nog niets; maar het is zonder- ling, in de laatste dagen zweefde er zoo'n opge- smukte modegek, zoo als zij zelve is, om haar heen, elk uur van den dag kon je hem in de buurt zien - mijnheer seheen een saletjonker uit Londen te zijn." ffJa jongen, ouwe Bob deed zoo dom mogelijk, om zich op zijn ouden dag af te slooven, iD plaats van meer zijn gemak te nemen, allemaal om maar die meid naar de kostschool te zenden, daar krijg je dingen in je hoofd, die geen arbeiders- kind passen was ze mijn dochter, dan .'4 ik haar goed versteilen en kousen stoppen, in pu ls van haar op de piano te laten tingelen." En terwijl Betsy zoo sprak, kwam er uit de veermanswoning een zoet vloeiende melodie, die bewees, dat daar een geoefende hand over de toet- sen der piano vloog. Bob Musgrave maakte zijn boot vast, en ging naar huis, waarbij hij den troep lanterfanters voorbij moest, en de laatste woorden van het gesprek opving. Het was een man van ruim vijftig jaar, door de zon getaand, gerimpeld door de tallooze storm-, sneiuw-, hagel- en regenbuien, die hem over het in den winter, op menig burgerman, en nioeten deze nog duurder worden, dan ziet het er voor menigeen slecht uit. Tot ons genoegen kunnen wij mel- den, dat het er in de mijndistricten van Keizer Wilhelm II woont in een paleis, waarvan het front niet tot zijn recht komt, omdat het tusschen de huizen ingesloten is. De keizer kan niets anders als dat paleis (het Stadtschloss) betrekken, daar de an dere paleizen doorkeizerin-weduwen worden bewoond die te klein zijn voor een keizerlijke hofhouding. De Keizer wil gaarne die huizen weg hebben en de Berlijnsche gemeenteraad wenscht dat ook, maar hoe aan het geld te komen, om die huizen, die in den weg staan, te onteigenen Men vond er ein- delijk een middellje opmen maakte een loterij, waarin voor 24 millioen gulden aan loten kon worden gen omen. Natuurlijk kon men er geld mede winnen, maar de totale waarde kwam niet als prijzen terug, de gemeente behield een winst, en met dat geld zouden de huizen gesloopt en de Keizer een mooi plein voor zijn deur krijgen, waarop tevens een gedenkteeken voor Wilhelm I zou verrijzen. Nadat er met dat plan dikwerf op voor den Keizer onvoegzame wijze den draak is gestoken, heeft de Berlijnsche gemeenteraad het toch met een groote meerderheid van stem men aangenomen. Liefhebbers van onstuimige debatten, hebben bij de behandeling van deze zaak hun hoop in rook zien opgaan. Zoo is het ook hen gegaan, die dachten, dat in FRANKRIJK de 8 ton, welke de regeering voor geheime fondsen aanvroeg, de gemoederen in bewegingzouden brengen. Elke regeering heeft steeds in Frankrijk over ge heime fondsen kunnen beschikken, maar de eene partij gunt ze steeds de andere niet, omdat men bang is, dat hij, die het roer in handen heeft, daarmede op verkiezingen werkt, of er dagblad- schrijvers mede bezoldigt, om artikelen ten gunste der regeering te schrijven. Na eenige verklaringen, dat die gelden alleen voor de veiligheid van den Staat zouden gebruikt worden, werd het voorstel aangenomen. Dat uit die gelden natuurlijk ook wel de onkosten zullen bestreden worden, ora BoulaDger en zijn heethoofdigen aanhang in de peiliDg te houden, en te beletten dolzinnigheden te beginnen, is wel aan te nemen. hoofd waren gegaan, een figuur met afhangende schouders door het trekken aan de riemen. Als jongen en als man had hij dag en nacht, dertig jaren lang, op de Dass aan de riemen gezeteD, en scheen tenslotte in een wezen veranderd, dat een onderdeel van de oude rivier was geworden. *Heb je het over mijn dochter vroeg hij, met vlammende blikken op de lanterfanters toe- tredende. //Nu, wij zeiden niets kwaads, antwoordde Jack sissend. ^Laat dan haar naam met vrede. Ik wil niet hebben, dat Claribels naam het onderwerp der ge- sprekken van de klapbank van het dorp is." //Wij zeiden maar," zeide Jack, ,/dat wij het zoo hard voor je vinden, dat jij op je ouwen dag zoo moet sjouwen, terwijl zij op haar piano trom- melt en dagen lang boeken leest, die haar hoofd maar met malle dingen opproppen." j/Bemoei je met je eigen dingen, en laat mij met vrede Jack,'' zeide de oude bits. z/Kunt ge hier ergens in het dorp een huis aan- wijzen, dat zindelijker en netter gehouden wordt, dan Claribel het mijne houdt Dat was een beroep op het huishouden, waarmee Bob juist de vrouwen uit den groep aan het kake- len maakte. Zij lachten en gichelden en riepen in koor,/ja maar kereltje, je verbeeldt je, dat ze een groote dame is." tfDat kan zij zijn," riep de oude nijdig, ffwie zegt van niet?" z/Zeg eens oude Bob," riep een grappenma- ker, //hoe lang ben jij al mijnheer geweest AAKBIEDINQEN Dienst .£5 AANYBAGEN NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR DUITSCHLAND nu beter uitziet dan in het begin van de vorige week. De maatregel, om hen, die bij de laatste werkstaking den boel op stelten hadden gezet, maar vergiffenis te schenken en ook weer aan te nemen, heeft goede resultaten gehad, men is daar nu kalm aan het werk. In het Saargebied is het nog niet pluis, de menschen willen daar meer daggeld heb- ben, doch de regeering doet haar uiterste bestom daar de partijen tot verzoening te brengen, zoodat wij daarvan maar het beste willen hopeD.

De Schiedammer | 1889 | | pagina 1