BIN NJE N L A N D. Van dolzinnigheden gesproken. De pers in ENGELAND komt ook wel eens met erg heethoofdige artikelen voor den dag. In Afrika heeft eeu Portugeesche expeditie een aanval van inbonrlingen te wederstaan gehad. De expeditie schijnt flmk van zich afgebeten te hebben, ten minste, een 72tal aanvallers vond den dood. Een Engelsch reiziger schijnt hierbij voor stoke- brand gespeeld te hebben. Hoe koinen die wilden nu aan Engelsche vlaggen Deze zijn bij die vechtpartij ingerekend. Nu zegt Engeland dat land en dat volk staat onder onze beseherming, en dat vlaggen inrekenen is een schennis van onze natio- nalitcit Een der Engelsche bladen schijnt waarlijk een Eransche redactie te hebben, en roeptde Portugees moet ons dadelijk voldoening geven, zoo niet, dan maar de pantservloot laten uitloopen, en Lissabon bombardeeren Alsof dat nu inaar zoo'n kleinig- heid was. Wij kennen Engeland zoo'n weinigje, bet gaat er mee a!s met de honden, die heel erg hard blaffen. De regeering is echter wijzer geweest, en schijnt hesloten te hebben, eerst eens aan Portugal op- helderiug te vragen. De werkstaking aan de gasfabrieken schijnt be- zworeu, de lieden, die weggebleven zijn, werden door een reserve en anderen vervangen, alles giug kalm in zijn werk doch nu is er weer wat nieuws nu gaan de kolendragers, die de kolen in de zuidelijke fabrieken moeten aandragen, op huu beurt staken. Engeland schijnt zonder werkstakingen niet meer te kunnen bestaan. Schiedam, 17 Decenber 1889. Naar wij vernemen zal door den heer Chr. Krijger, gyminastiekonderwijzer alhier, op Donder- dag 19 Dec. a. s. een openbare les gehouden wor- den, in de zaal der officieren-vereeniging, waarbij de familieleden der kinderen ter bijwoning zijn uit- genoodigd. Ter zitting van de Arrondissements-Rechtbank te 's-Qravenhage stond gisteren een onzer vroegere stadgenooten terecht, wegens het vervoeren van gedistilleerd vodr den op het geleibiljet vermelden tijd. Wij acbten het verhandelde belangrijk geuoeg, otn het hier zoo volledig als onze ruimte toelaat, te doen volgen J. B. geboren te Schiedam, handelaar in gedis tilleerd te 's Gravenhage, staat terecht wegens het vervoer van gedistilleerd van meer dan 1 li ter, niet behoorlijk gedekt door een document. Volgens de acte van beschuldiging had de bekl. wel een document bij zich, doch dit was pas gel- dig voor den tijd van 1 tot 1^ uur n. m. op 15 Au gustus 1.1. De bekl. was met het vervoer be- gonnen 20 minuten voor den tijd. De ambtenaar J. Offerhaus constateert de aanhouding van den bediende van bekl., Wenael, op datum vermeld, op het Groenewegje bij de Wagenbrug. Er werden aangehouden 8 liters jenever van 37,6 pCt. en 2£ liter bitter van 38,6 pCt. Op de geleidebilletten was genoteerd 40 pCt. Volgens de wet mag het ver- scliil maar '/30 zijn. Get. wist zeker dat het nog geen eisn uur was, want toen hij in het bureau terug kwain, sloeg de klok 1 uur. Bekl. zegtmijn bediende is precies ten 1 uur weggegaan. Het verschil in opgegeven perceuten kan een abuis zijn. Wordt onderzocht hoe ver de winkel van bekl. van het punt van aanhouding verwijderd is. Dit blijkt te zijn 9 h 10 ininuien gaans. Voor wien was dat gedistilleerd bestemd Voor R. van Weenen, Maasstraat. Die opgave is accoord met de geleide-billetten. Hoeveel tijd is er noodig om van bekl. liuis naar R. van Weenen te koinen Volgens Offerhaus 20 minuten. Van Leeuwarden, ambtenaar, constateert wat de vorige getuige heeft gezegd, verklaart toen get. op het bureau kwam, de klok al een paar minuten had gestagen. Bekl. verklaart, dat tusschen hem en de am- ,/lk een mijnheer? een mooie mijnheer! Ik ben het nooit geweest en hoop het nooit te worden. Maar zij, ofschoon moederloos, zij kan dame wezen, dat zeg ik je. En weet je waarom? Zij is geleerder dan wij alien en om haar zoo te laten leeren, moest ik mijn zuur verdiende pen- ningen offeren, en dat had ik niet kunnen doen, als ik een liefhebber van vechten en drinken ware geweest 1" Op deze woorden kwam de oorzaak van den twist zelve te voorschijn en gingen de wauwelende lediggangers huns weegs. Zij had gehoord, dat haar vader een grove keel opzette, en kwam nu het pad af om over het hekje, dat uitzicht gaf over den nvierdijk, te kijken. „Wat is er te koop vader?" vroeg zij met een teederen blik en een glimlach op de lippen. „Och kind, dat volk bemoeit zich altijd met eens andermans zaken, het was beter, dat zij naar hun eigen keken. Kora beste meid geef je vader een zoen. Welwelje ziet er uit als een roos." Zoo als Claribel daar over het hekje, met haar blozend gelaat, dat zij op haar poezel handje liet rusten, stond te leunen, was zij een roos in den volsten zin des woords. Glanzende lokken kwamen onder het stroohoedje uit en zwierden bevallig langs de schouders, of wierpen een schaduw op het al- basten voorhoofd. Een gezonde bios op de fluwee- len wangen, deed de aardige putjes in de kin nog beter uitkomen. Een getemperd licht straalde uit haar blauwe oogen en gaf geheel haar wezen een zekeren ernst. Zij bezat al de schoonheid, die zeven tien zomers aan een maagd kunnen geven. En als haar vader haar daar zoo zag staan greep tenaren reeds lang een gespannen verhouding be- stond, er was verschil ontstaan over twee kwart- jes. Hij kreeg voor vervoer, dat korterbij was, een uur, voor van Weenen, dat veel verder was, maar uur tijd. Hij had er op gewezen aan het kantoor der accijnsen, men had gezegd je kunt het in dien tijd doen. Hij verklaarde fameus door de amtenaren gecontrailleerd te worden, en noeinde hun handelwijze zeer eigenduukelijk. Get. van Leeuwen verklaart dat de ontvanger den tijd voor het vervoer bepaalde. De advocaat vaii bekl. Mr. van Gigh toont aan, dat bekl. vroeger billetten had, waarbij hem 1 uur en later billetten heeft gekregen, waarbij hem slechts uur tijd voor dat vervoer werd toegestaau. Naar welken maalstaf wordt de tijd van het vervoer berckend Get. Dat hangt af of er meer vervoer gelijk- tijdig plaats heeft. Bekl. zegt, dat die bepaling willekeurig is ge- maakt, en in verband staat met zijn gespannen verhouding tot de ambtenaren. Get. Wendel verklaart vertrokken te zijn, toen de winkelklok I uur aanwees. Deze scheen voor te zijn geweest, want zijn aanhouding had, te oordeelen naar den buitenklok, zoowat 5 minuten voor eenen plaats gehad. Nogmaals wordt er pertiteut gevraagd, wie den tijd bepaalde. De ambtenaar zegt de onlvanger, doch ik had een doorloopende machtiging, dit te regelen. Ik had een half uur voor dat vervoer bepaald, het kou er in gedaan worden. Bekl. had gereclameerd, doch de outvanger had gezegd, dat die tijd aldus moest blijven. Er wordt gevraagd, of de wagen op den goeden weg was naar den afnemer. Ambtenaar Offerhaus constateert, dat dit het geval is. De Landsadvocaat verklaart, dat bekl. bekend staat de accijnsen te willen ontduiken, hij is her- haalde maal veroordeeld. Men verdacht hem, dat hij met Van Weenen smokkelde. Daarom had de controleur aaugeschreven, hem maar den koitst mogelijken tijd voor vervoer toe te staan. Gesteld, dat er willekeur heeft plaats gehaddan had bekl. zich tot hooger macht moeten wenden om zijn reclame in te brengeu. De wet eischt altijd, dat het vervoer plaats heeft in de periode, uitgedrukt op het geleidebiljet. ZEc^. Achtb. eischt een boete van f 238.20. De officier van justitie eischt, dat bij onver- mogeu de boete zal vervangen worden door een hechtenis van 1 tot 28 dagen. Bekl. zegl, dat hij tweemaal voor de rechtbank is vrijgesproken. Bij hem kan niet gesmokkeld worden, hij heeft geen fabriek, alles wat bij hein in huis is, is reeds veraccijnsd. Ik heb alzoo het recht elken commies de deur te wijzen. Wan- neer men hem verdacht van smokkeleu, waarom, controleerde men dan zijn inslag niet? Ik heb een drukke zaak en daarin goed miju brood, waar- toe zal ik mij met sinokkelen bezig houden Neen, er is een grief en een veete tegen mij, ik zou er veel van kunnen zeggen, maar zeg er liever niets meer van. Advocaat van Gigh, als verdediger optredende, bekent dat bekl. reeds meermalen is veroordeeld doch dat zijn veroordeelingen geschiedden door oin- standighedeupersoonlijk heeft hij niets gedaan. Zoo had hij een vonnis, omdat een bediende met een wagen van hem, die men wilde visiteeren, hard weggereden was. Toen dat gebeurde, was bekl. met eens in de stad. Kan men alzoo bekl. als een oneerlijk man aanmerken? Bekl. heeft bij den Provincialen Inspecteur zijn klachten iDgediend over de behandeliiig der ambtenaren doet dat nu iemand, die niet overtuigd is, dat hij volkomen in zijn recht is? Is hier strafbaar vervoer, namelijk buitenstijds, wanneer de tijd niet behoorlijk geobserveerd is? Bij geen der drie getuigen komt de tijd overeen. Ook is de tijd voor het vervoer te kort, men moet rekening houden met de draaibrug van het spoor, die meest altijd open is. De vraag is wat is de ware tijd De groote klok is niet als officieele ware tijd aangegeven zoo ontroeriny hem aan. Sedert zijne vrouw, nu tien jaar geleden, was gestorven, was zij het zonnetje geworden, dat den avond van zijn leven verhelder- de, voor haar was spaarzaamheid hem een aan- genamen plicht, zware arbeid een geluk geweest. Er straalde zooveel lieftalligheid van haar af, zij was in den bloei van haar jaren zoo'n liefelijke verschijuing, dat de oude man wel voorzag, dat zij niet lang het zonnetje zou blijven, dat zijn huis versierde en zijn oude dagen verlichte. De liefde, die zij haar vader toedroeg, zou eenmaal plaats maken voor een andere liefde, wanneer de tijd den man bracht, die haar hart zou veroveren. Voor dat oogen blik vreesde de veerman steeds erg. Zijn overdenkingen werden gestoord door het geroep van //Veerinan, howaarmede iedereen, die over gezet wilde worden, om zijn hulp vroeg en of het nu mooi of slecht weer was, daar bekommer- de hij zich nietom. Als dat geroep ziju oor bereikte dan was hij op zijn post, en zoo liep hij ook nu dadelijk den dijk af naar de boot om spoedig van wal te steken. En toen liep Claribel, na eerst omzichtig rond- gekeken te hebben, zoo vlug als eeu hinde aan den anderen kant het dijkje af. Dudley Carstairs was daar, en liep onder de schaduw der olmen op haar te wachten, terwijl hij ongeduldig met een korte rijzweep, met zilveren knop, de koppen der brandnetels en ander onkruid afsloeg. Wie was Dudley Carstairs? Niemand in het dorp kon die vraag beantwoorden. Men had hem eenige weken in het district zien leegloopen, schijnbaar met het doel om een aandeel in een mijn te krijgen. laug deze niet als de ware tijdaanwijzer wordt aangemerkt, kan elke tijdsbepaling goed zijn. Maar, hoe men het nemen wil, als men de ver- klaring der drie getuigen neemt, dan is het onjuist, dat er twintig minuten te vroeg vervoerd is. Om een misdrijf te plegen moet er een motief ziju. De bekl. heeft 20 ininuten tijd om in de gunstigste omstandigheden zijn klaut te bereiken welk vervoer kan men in 10 minuten doen Het duurt 40 minuten eer zijn bediende weer terug is, dan is het half uur al lang om. De lagere sterkte kan liggen aan het verschil in aanwijzing der vochtwegers. De vochtwegers zijn niet volkomen betrouwbaar. Bij resolutie zijn laatst nog verscliillende keuren vernietigdomdat de vochtwegers niet in orde waren. De vordering van de adiniuistratie acht pleiter niet volkomen bewezen. Men moet rekening hou den met de omstandigheden. Pleiter concludeert tot vrijspraak. De officier van Justitie concludeert tot toewij- zing van den eisch. Ongeveer 6| uur Vrijdagmorgen, geraakte aan den Buitenhavenweg, voor het terrein van de aschstaal, een tot die aschstaal behoorende beladen kar met paard te water. Het ongeluk had plaats, door dien het paard plotseling den kop ophief, waardoor de kar in achterwaartsche beweging kwam. Het paard, blijkbaar niet bij machte daar- aan weerstand te bieden, werd hierdoor medegesleept. Gelukkig had de voerman even te voren zijn zitplaats verlatenzoodat deze den val niet behoefde mede te maken. Het paard is er met behulp van een roeibootje onmiddellijk uitgehaald, naar het schijnt zonder eenig letsel bekomen te hebben. De kar is later op het droge gebracht. Vlaardingcn, 14 December. Heden morgen te zes uur is de ijzeren boeier Koopmans welvaren, schipper P. van IJperen, gedeeltelijk beladen met koopmansgoederen en bestemd voor Rotterdam nabij Delftshaven door het viermaststoomschip Veen- dam, komende van Rotterdam en bestemd naar New-York, aangevaren. De schok was zoo hevig dat de s- huit bijua onmiddellijk zonk, alleen door- dat het touwwerk van de mast nog even vast raakte aan de boeg van de sloomboot, had Van IJperen zelf tijd en gelegenheid tegen zijn mast op te klimmen, vanwaar hij de matrozen van de boot te hulp riep, die hem dan ook redden. De knecht van van IJperen even wel, Jan van Aperen, schijnt door een en ander verschrikt te zijn ge weest, althans hij was waarscliijnlijk niet in staat iets te doen om zijn leven te redden, en spoedig ontbrak hem daartoe de tijd, want zoodra het touwwerk losraakte, zonk de schuit. De onge- lukkige was pas gehuwd en 21 jaar en 4 maanden oud. Hij laat een vrouw in zwangeren toestand na. Op de stoomboot had nog niemand iets van de aanvaring bemerkt. Eerst het hulpgeschreeuw van Van IJ. maakte de matrozen er op opmerkzaam. •Van I J. moest met de Veendam naar den Hoek van Holland meevaren, en stelde heden morgen van daar de belanghebbenden alhier met een en ander in kennis. De schuit is verzekerd en zal mogelijk wel gelicht kunnen worden. 16 December. Voor rekening van de firma Schippers en Muller alhier is op de werf van den scheepsbouwmeester J. S. Fieg^e de kiel gelegd voor een te bouwen stalen logy, r, zullende genaamd worden Maria, bestemd voor de haringvisscherij. Men sciinjft ons uit Rotterdam, dd. 16 December Rotterdam breidt zich hoe langer hoe meer uit. Er zijn wt-er veertien straten en twee kaden bijge- komen, waar natuurlijk weer namen aan zijn gegeven. In het Noorden heeft de stad eveneens een groote uitbreiding ondergaan, nieuwe wijken zijn daar verrezeneen groot inconvenient voor de her- vormden was, dat zij daar ver van een kerk ver wijderd waren. Als door een tooverslag komt er in eens een milde gift, van niet minder dan een ton, voor een kerkgebouw opdagen, enmen ontvangt de toezegging een orgel te krijgen. B. en W. geven f 500 voor een predikstoel. De grond voor het gebouw, zegt men, is reeds gekocht, zoodat het weldra zal verrijzen. Hij had getracht kennis met Claribel aan te knoopen en was zoo goed geslaagd, dat zij een even opge- ruimd gezicht als hij zette, wanneer zij elkander op een vooraf bepaalde plaats ontmoetlen. Dudley Carstairs had een knap voorkomen, een aangename stem en beschaafde manieren. Men kon hem zelfs een zeer schoon jongmensch noemen, met een donkere vlainmende blik, terwijl zekere gelaatstrekken aanduidden, dat hij een wil had waar- aan anderen zich moesten onderwerpen. Onder alle omstandigheden zich gemakkelijk be- wegende, met alle mannen en vronwen uit alle klassen der maatschappij kunnende omgaan, met flinke gelaatstrekken, steeds net gekleed, was hij voor de meisjesharlen wat de brandende kaars is voor de muggen. Hij nam de hand van Claribel in de zijne, en op haar half afgewend gelaat starende, vroeg hij hWel liefste, waartoe heb je beslolen?" vODudley, vraag mij dat asjeblieft niet.'' //Maar ik moet mijn lot weten." i/O het komt mij zoo slecht zoo wreed jegens mijn ouden vader voor. Ik ben zijn oogappel, het zal hem zijn leven kosten." z/Gekheidbinnen een paar weken keeren wij als een gehnwd paar gelukkig terug, en dan vragen wij vergiffenis." vWaarom vertelt gij vader de zaak nu maar niet //Claribel, gij vertrouwt mij, doe je niet liefste //O dat doe ik zonder voorbehoud, gij zijt tot niets oneerlijks in staat." z/Wel, geloof mij. Ik heb er mijn redenen voor gewichtige redenen het moet eenige weken ge- heim blijven. Het is voor de familie weet je, liefste." Iu het naburige Hillegersberg is 1200 M3. grond aangekocht, voor een R. C. Kerk en, daar Rotter dam en Hillegersberg elkander zoo langzamerhand naderen, is het best mogelijk, dat bij een verdtre uitbreiding van de stad in het Noorden, deze kerk door tal van Rotterdauimers zal bezocht worden. Uit het bovenstaande blijkt genoegzaam, dat alles hier vooruit gaat, al gaat het, wat ook niet moge lijk is, alien niet voor den wind. Wanneer de arbeidersbeweging, die nu zoo zacli- tjes aan tot rust komt, had blijven voortduren, was er kans geweest dat handel en nijverheid slagen hadden gekregen, waarvan men nog jareii lang de naween had gevoeld. Sommige werkstakers beseffen nu eerst recht, hoe erg de broodkruimels hun gestoken hebben. Zij hebben leeren inzien, dat werkstaken en van een patroon wegloopen het gemakkelijkste werk ter wereld is, maar dat het heel moeielijk is weer werk of een baas te vinden. De maatschappij Feijenoord heeft de hand over haar hart gestreken, en zich laten vermurwen, zoodat de stakers, in zooverre zij niet reeds ver vangen zijn, met de nieuwe week in genade aan- genomeu worden. De Bootwerkers-vereeniging //de Nederlandsche vlag", die van de Engelsche staakliefhebberij niets wil weten, heeft zich geconstitueerd en Konink- lijke bekrachtiging van hare statuten verzocht. Het eerste, waar zij zich mede bezig zal houden, zal wezen het oprichten van wachtlokalen voor de arbeiders. Het ledental van deze vereeniging neemt gaandeweg toe. Ook in Kralingen, dat wel administratief van Rotterdam gescheiden, doch feitelijk dezelfde ge- meente is, bestaat nu een Christelijke werklieden- vereeniging, die veel sympathie ontvangt. Natuurlijk zoekt men hier het lot der werk- lieden langs andere wegen dan werkstakingen of door het voorspiegelen van socialistische luchtkastelen te verbeteren. Dit alles zijn verblijdende teekenen. Z. M. de Koning mag zich den laatsten tijd steeds in een goede gezondheid verheugen, die ongetwijfeld gunstig op Zr. Ms. stemming werkt. In de gepasseerde week kwam er weer een ver- zoek van een gelukkig paar, welks zevende zoon geboren was, om dezen naar Z. M. te mogen noe men. Vele dergelijke aanvragen werden meermalen onbeantwoord gelaten, of er werd namens Z.M. ge- antwoord dat de ouders de voile vrijheid hadden hun zoon te noemen, zoo als ze wildm. Het paar echter, dat deze week het verzoek deed, kreeg ten antwoord, dat het Z. M. volkomen goedkeu- ring wegdroeg. -— Zondagmorgen was er Godsdienstoefening in de kapel van het Paleis Het Loo. Als voorganger trad op Dr. Bourlier uit den Haag. Het orgel, vroeger altijd bespeeld door den heer Brands Buijs uit Zutphen, werd nu door den heer Buisman, onderwijzer aan de Koningsschool bediend. Dat is lang geen verwerpelijk baantje, daar iedere dienst met f 40 betaald wordt. Eenige ingezetenen, die zich bijtijds van een kaart hadden voorzien, woonden deze Godsdienstoefening bij. Zaterdag was een vijftigtal hoofden van be- hoeftige huisgezinnen uit de gemeente Apeldoorn tegen drie uur des namiddags aan het koninklijk paleis Het Loo bescheiden. Ieder hunner ontving daar uit handen van H. M. de Koningin eenige nieuwe kleedingstukken en dekens, en van prinses Wilhelmina eene geldsom, geevenredigd aan de groot- te of de bijzondere behoeften van het gezin. Naar het Vad. verneemt, zal te sHage in den loop der volgende maand een //Zuidhollandsch Landbouwcrediet" in werking komen, dat, op de zelfde wijze als de Noordhollandsche zustervereeni- ging te Alkmaar, zich hoofdzakelijk ten doel stelt crediet te verleenen aan landbouwers in onze pro- vincie. De onderneming geniet den steun van vele hooggeplaatste personenin het kapitaal is o, a. deelgenomen door de Groothertogin van Saksen. Nan 28 April tot 8 Mei a. s. zal door het Comite der Ned. bedevaarten een pelgrimstocht z/J a, en wat zal uwe familie zeggen, als jij de dochter van een armen veerman bij haar brengt #Zij zullen zeggen dat er in heel Engeland geen liever, netter en verstandiger vrouwtje is te vinden. Claribel, beschouw de dingen tocli zooals zij zijn. Gij weet immers wel, dat gij door uw aard en uw opvoeding verre staat boven de menschen, waaronder het noodlot u geworpen heeft." *Dit heb ik te danken aan mijn lieven vader, die zond mij naar de kostschool, waar ik eene opleiding genoot, die ver boven mijn stand was, en waar ik omgang had met meisjes uit de eerste families. Hij deed het wel voor mijn best, maar dikwerf vraag ik mij toch af, deed vader daar wel goed aanzie, ik ontwende zoo geheel aan mijne vroegere omgeving." z/Welnu, het is eenmaal gebeurd, en gedane zaken nemen geen keer. Gij kunt nu uwen aard, uwe neiging en uwen smaak niet meer veranderen. Zie Claribel, twee wegen staan voor u open. Uw leven slijten onder de nederigen der aarde, die zoowel in denkwijze, als in manieren hemelsbreed van u verschillen, of een aangenaam leven leiden, omringd door personen waarvoor gij sympathie kunt koesteren, die even wel opgevoed en ontwikkeld zijn als gij. Kies liefste, de rozengaard of de wildernis." Zij weifelde. Hij had gewonnen spel. Blozend liet zij haar hoofdje op zijn borst vallen. Hij sloot haar in zijn armen en kuste haar vurig. z/Denk er aan, half negen van avond." Zij ijlde weg Reeds had zij het eind van de laan bereikt, waar de deur van haar vaders huisje was. Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1889 | | pagina 2