N Eerste Jaargang. Za/terdaa* 21 December 188« liiEUiJAABSWENSCHEl, YERMETEL SPEL. o o BINNENLAND. Abonnementsprjjs: Versohijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, De nummers dezer Courant, nog dit jaar verschijnende, worden gratis ver- spreid. Zij, die zich met 1°. Januari aanst. wenschen te abonneeren, worden beleefd verzocht zulks te berichten aan het bureau, BOTERSTRAAT, E, 342. In het op 1 Januari aanst. verschij nende nummer bestaat gelegenheid tot het plaatsen van tegen den prijs van 25 Cents per annonce van 5 regels, voor iederen regel meer 10 Cents. Spoedige inzending dezer annonces wordt dringend aanbevolen. DE UITGEVER. DE SCHIEDAMMER. Per drie maanden.90 fran.00 per post. 1.— voor het Bulten- larid1.55 Afzonderlijke nummere. .05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prigs der Advertentien Van 1—5 regels f —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebkbichtenper annonce f—AO AAXBIBDINGEN Dienst AAZfVKAQHN ,-.25 In de Staat*eourant kornt de wet voor, in- hondende de uitzonderingen welke op de arbeidswet ten opzichte van enkele takken vanarbeid zijn gemaakt. Ten aanzien der gistpakkerijen is het vergund, den arbeid van een mannelijken persoon tusschen veertien en zestien jaren te doen aanvangen op zijn vroegst te 4 uren des voormiddags, onder voor- waarde, dat zijn arbeid niet later eindige, behou- dens het sub 2o. bepaalde, dan te 6 uren des na- middags, en dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem ten iniuste een halfuur rust worde gfgerai. 2o. is het vergund den arbeid van een mannelijken persoon tusschen veertien en zestien jaren op Zondag te doen voortduren tot uiterlijk te 6 uren des voor- middags, onder voorwaarde, dat het aantal uren, gedurende welke de betrokken persoon arbeid heeft verricht in het etmaal, aan het einde van zijn ar beid op Zondag voorafgaande, niet meer dan elf hebbe bedragen. Voor de brood-, beschuit- en koekbakkeiijen is bepaald, dat de arbeid van een mannelijken persoon tusschen 14 en 16 jaren, aangevangen mag worden op zijn vroegst te 2 uur des voormiddags, onder voorwaarde, dat bet aantal uren, gedurende welke de betrokken persoon arbeid verrichtdaaronder begrepen het door hem buiten de werkplasts ver- richte loopwerk, niet meer dan elf per etmaal be- drage, en dat na een werktijd van ten hoogste vijf uren hem ten minste een half uur rust worde gegeven. FEUIIjIj 2) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR KAREL VAN 0UWERSCH1E. Plotseling schrok zij, en voelde dat het bloed naar haar wangen steeg, terwijl haar hart bonsde. Daar stond Dick Bramley voor haar, Dick, met wien zij altijd als kind gespeeld had. Op lateren leeftijd was hij de jongen geweest, die haar altijd het hof had gemaakt, en nu als man was hij steeds de slaaf van haar grillen gebleven. Ja, Dudley Carstairs had wel levendige, mooie oogen, maar uit die van Dick blonk, wanneer hij baar slanken vorm en schoon gelaat aanschouwde, de trouwste liefde. Claribel keek hem zoo losweg aan, en tcch be- trok haar voorhoofd. Wij zien niet graag l#n, die wij onrecht hebben aangedaan. Vele meisjes zou- den volgaarne het voorrecht genieten een liefde- vollen blik op Dick's gelsat te kunnen tooveren, want hij werd gerekend tot de knapste jongelieden uit die streek, en ofschoon hij als een paard werkte, zat hij er toch warmpjes in. Over het algemeen was bij een knappe boerenjongenmet niet bijster veel verstand, maar met een flink hart en stevige armen, want Dick mocht er zich op beroe- men den eervollen titel te dragen van //Kampioen van de Dass." „Goeden avond, mijnheer Bramley" en Op werkplaatsen van vrouwelijke bandwerken is vergund, den arbeid van een vrouwelijke persoon boven 14 jaren te doen eindigen op zijn laatst te 8 uren des namiddags, onder voorwaarde, dat haar arbeid niet vroeger aanvange dan te 8 uur des voormiddags, En een circulaire van den Minister vaD Bin- nenlandsche Zaken aan de commissarissen des Ko- nings, wordt aangaande het beantwoorden van de vraag Kerkgenootschap bij de a. s. volkstelling, er op gewezen, dat het woord Kerkgenootschap niet in streng wettelijke beteekenis moet worden opgevat en dat tegen de opgave gereformeerde gezindheid of doleerende of welke andere ook, waarvan de be teekenis bekend is, geen bezwaar gemaakt moet worden. Wil iemand opgeven geen of geen erkend kerkge nootschap, dan is daartegen ook geen bezwaar. De minister van marine is voornemens, een maatregel te nemen, die van groot belang zal zijn voor de scheepvaart en menige schipbreuk belooft te voorkomen. Ter vervanging van het kustlicht te Kijkduin, zal namelijk nabij de beruchte Haaks- gronden een lichtschip worden gelegd. Reeds is er een begin van uitvoering, daar het reservelicht- schip gereed wordt gemaakt voor dit doel en bin- nen een paar maanden zal worden gelegd. Dit vuurschip daar ter plaatse zal niet alleen strandingen voorkomen in de nabijheid der Texel- sche zeegaten, maar ook met het lichtschip op de Terschellinger bank een samenstsl van lichten vor- men, waaraan de scheepvaart sedert jaren behoefte heeft om, zonder groote omwegen te maken, ook veilig dat gedeelte der Noordzee te kunnen pas- seeren. De Minister van Oorlog heeft bekend ge maakt, dat het volgend jaar geen studenten van den militairen geneeskundigen dienst worden aan- genomen. Het voorloopig verslag is verschenen over de belastingvoorstellen van de heeren Borgesius c. s. Vele leden keurden het initiatief indezeafen beschouwden de indiening meer als een opposi- tieiniddel tegen de Regeering, dan als een daad- werkelijke herziening der belastingen. Yele andere leden vereenigden zich niet met deze afkeuring. Velen waren beslist tegen een rijksinkomstenbe- lasting. Zeer velen achtten afschaffing of vermin- dering van den zout-accijns gewenscht. Velen waren tegen afschaffing der patentbelasting. Gisteren werd door de rechterzijde van de Tweede Kamer, aan de drie uit haar midden benoemde leden der commissie van voorbereiding voor de thans gewijzigde onderwijswet, een feest- maal aangeboden. Evenals vorige jaren bestaat op Nieuwjaarsdag weer gelegenheid tot overbrenging per telegraaf van liieuwjaarskaarten in het onderliug verkeer der Ne- derlansche Rijkstelegraafkantoren. Eormuliereu voor deze nieuwjaarskaarten zijn nu reeds bij alle telegraafkantoren verkrijg- baar tegen den prijs van tien cent. De op deze formulieren geschreven nieuwjaarswenschen kunnen, zonder verdere betaling of frankeering, op 81 December 1889 en op I Januari 1890 bij alle Rijkstelegraafkantoren ter overseining worden aangeboden naar plaatsen, waar Nederlandsche Rijkstelegraaf-of telefoonkantoren zijn gevestigd. Elke nieuwjaarskaart mag ten hoogste tien woor- bevatten. De naarn der plaats van afzending wordt ambtshalve medegeseind. De aflevering ter plaatse van bestemming, ook van de 31 December aangeboden kaarten, geschiedt, indien eenigszins mogelijk, op 1 Januari zonder oiuslag en zonder ontvangbewijs te vorderen. Be- zorging buiten den gewonen bestelkring der kan- toren vindt niet plaats. De Slaatscourant van Zaterdag bevat, ter uitvoering van het koninklijk besluit van 29 November 1889, no. 17, betreffende den verkor- ten eersten oefeningstijd als milicien bij de ver- schillende korpsen van het leger, eenige bepalin- gen omtrent dien dienst en het af te leggen exa- men, waarop wij de aandaoht der belanghebbenden vestigen. Weldra zullen postzegels van 8 cts. ver- krijgbaar worden gesteld, ten behoeve der verzen- ding van gedrukte stukken naar Indie. Uit Eriesland wordt geschrevenSedert vele jaren is de handel in Friesch fokvee op het buitenland niet zoo levendig geweest als thans. De handel op Duitschlaud, die anders gewoonlijk opboudt in het laatst van Oct., duurt ditmaal nog steeds voort, terwijl ook de Londensche markt meer en meer fokvee uit Friesland begint te trek- ken. De prijzen van het vee zijn en blijveu dan ook buitengewoon hoog, en vooral de kalfkoeien zijn duur, zoo zelfs, dat vele boeren de ledige plaatsen op bun stallen vooralsnog niet aanvullen. Zeker niet met het doel, om de politie een brevet van waakzaambeid te geven, heeft zekere mijnheer de Vries in Amsterdam eene circulaire verspieid, waarin de medewerking wordt gevraagd om een bond op te richten, ten einde de percee- len der leden gedurende den nacbt te bewaken tegen dieven en brand. In 1890 zal te Amsterdam eene tentoonslel- ling worden gehouden van voorwerpen tot bevei- liging van het leven en de gezondheid van den werkman en wat daarmede verband houdt, terwijl daar voordrachten zullen gehouden worden over on- derwerpen, hierop betrekking hebbende. De 3 October-vereeniging, die op elken ge- denkdag van Leiden's ontzet de feesten organiseert, telt 2439 leden en 443 donateurs. Het jongste feest en het toen gebeurde, waarbij baring en wittebrood" benevens bier en tabak aan duizenden mannen en vrouwen werden uitgekeerd, leverde aan velen van de begiftigden eene teleurstelling. Eenige leveranciers hebben zich namelijk niet ontzien haring te geven, die rot was en tabak, die niet gerookt kan worden ze hebben, geweten- loos genoeg, de arme bedeelden, in plaats van een feestdag, een dag vol ergenis bereid. De Lee.rdam, een der stoorabooten van de Ned. Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij, is op de reis van Amsterdam naar Buenos Ayres in de Noordzee aangevaren door het Engelscbe stoomschip Gam Quan Sia. De passagiers, ruim 440 personen, en de bemanning zijn alien door een Fransch stoomschip gered en te Cuxhaven aan- gekomen. De Leerdam, een stoomschip van 2724 ton, was in 1881 te Feijenoord gebouwd. Beide schepen zijn gezonken. Naar de Avp. verneemt, worden in de resi dence stappen gedaan tot het oprichten van een door geheel Nederland vertakte vereeniging, welke zich ten doel stelt, voor onvermogende kinderen het schoolgeld te betalen, door de nieuwe onder wijswet verplichtend gesteld. Algemeen bekend zijn de stroohutten, gedekt met plaggen en gelijkende op die, welke de Batavieren reeds bouwden, waarin tal van polderjongens des nachts rust vinden voor hun vermoeid lichaam. Minder bekend zal het wezendat afgedankte spoorwegwaggons, zonder wielen, ook dienstbaar ge maakt worden voor dit doelmen heeft er nabij Maarssen, op de werken voor den aanleg van het Merwede-Kan'aal, de proef mede genomen, en dat beviel zoo goed, dat de aannemer binuenkort nog een dozijn er van ter bescbikking van heeren polderjongens zal stellen. Men kan dan een soort denkbeeld krijgen van een plek, waar een spoor- wegongeluk heeft plaats gehad. Als er veldijs is, dan wil iedereen daarop schaatsen rijden. De eigeDaren vinden dat in den regel goed, maar verzetten zij zich er tegen, dan pleegt hij, die het ijsveld op een weiland des ondanks „betreedt" (of liever „be-schaatsen-rijdt") een on- rechtmatige daad. Aldus besliste de Hooge Raad. Men zij hierop bedacht De gemeenteraad van HorsseD heeft de vorige week een niet alledaagsch besluit genomen. Hij heeft namelijk bepaald, dat voor rekening der ge- meente ten behoeve van elk schoolgaand kind een paar pantoffels zullen worden aangeschaft, bestemd om gedurende den wintertijd in de school te wor den gebruikt. Het congres per sociaal-democratische partij zal dit jaar in Den Haag worden gehouden. zoo wou zij hem voorbijgaan, maar hij hield baar met een gebaar tegen. „0Claribel, de tijden veranderen, maar de men- schen ook." vWel, wat is er gebeurdP" „Niets, maar er was eens een tijd toen ik een- voudig Dick genoemd werd. Niemand noemde mij ooit //mijnheer Bramley", totdat gij van de kost- school kwaamt. Gij waart toen zoo hoffelijk moge lijk geworden, het was mijnheer voor, en mijnheer na. Ik herinner mij nog den tijd, toen gij voor de eerste raaal van huis gingt, toen sloegt gij uwe armen om mijn hals, schreidet, en riept, //ver- geet mij niet 1" vJa Dick, toen was ik nog een klein meisje, en gij een knaap. Maar dat kan men toch niet zoo blijven doen, als men zijn jaren krijgt." Dick dacbt, dat wat hem betrof, dit wel heel goed zou kunnen. z/Gij gingt naar school, om uwe opvoeding te voltooien, en zij maakten een heele dame van u. Mijn opvoeding werd nooit voltooid, als er zelfs ooit aan Legonuen is. Zie je, beste meid, ik spreek naar mijn domme verstand, maar ik zeg yveel leeren ontwikkelt het hoofd, ten koste van het hart." ,/0 Dick, wees niet zoo boos op me, wat ik je bidden mag jongen. Ik heb nu al onrust en verdriet genoeg." Inderdaad, de voorgenomen vlucht met Dudley Carstairs, wekte ernstige bezorgdheid bij Claribel. Reeds in haar eerste levensjaren had zij moeder- jijke raad en zorg moeten missen. Met niemand kon zij raadplegen. Op dit oogenblik voelde zij een sterken aandrang, alles aan haar vroegeren speelmakker te bekennen; meer dan eenig ander vertronwde zij hem, bij was gedurende haar geheele leven een broeder voor haar geweest. „Heb je verdriet, beste meid, maak er een het je lastig P Wil ik hem eens afdrogen z/Neen Dick, er behoeft niet afgedroogt te wor den, zooals jij het noemt. Gij denkt alles met vechten op ree te knnnen krijgen." ,/Wel Claribel, dat is de gemakkelijkste en kortste weg." „Nu, ik moet je goeden dag zeggen, Dick." Blijf nog even Claribel. Ik heb nog wat op mijn gemoed en het inoet er uit. Claribel, liefste van die schoone vervlogen tijd liefste, wil je nu ook mijn meisje zijn P" Zij trad achteruitbet was of haar hart haar schuld verweet. Zij wist al lang, dat hij haar beminde, en nu moest zij hem vertellen, dat hij te vergeefs zijn eerlijk en trouw hart aan haar voeten legde. „Dick," zeide zij, met een van die aardige leu- gens, welke de vrouwen zich wijs maken, waarheden te zijn, jfik had dat nooit gedacht, en toch het is mijn eigen schuld ik bad het moeten weten." Hij boog het hoofd, wat hij nimmer voor zijn grootsten tegenstander gedaan zou hebben, en zeide toen ylk begrijp u, Claribel. Ik ben een ruwe knaap, opgebracbt onder ruwe lieden mijn taal en ma- nieren zijn even ruw als mijne handen. Maar ik heb een groot hart, Claribel, en dat is overvol van liefde voor u, al kan ik het niet in mooie woorden zeggen. Ga uw weg beste meid, en God zij met u. Maar de wereld is vreemd; zorg en verdriet is er voor ons alien ruimsehoots, herinner u, als ooit zorg en kommer zich op uw levenspad ver- toonen, dat hier een sterke arm is om u bescher- meD, en een trouw hart, dat u zal beminnen, zoo lang het kloj4. Vaarwel, liefste du nog kus, het is de laatste, dien ik vraag, en dien ik eeuwig onthouden zal." Tranen verduisterden haar oogen, toen zij haar gezicht naar hem wendde, en een brandende kus op haar wangen voelde. Zoo scheiden zij. II. Dk dubbele misdaad. De dagelijksche arbeid was gedaan. De veerman zat nu te huis bij het hoekje van den haard en staarde in den vuurgloed. De vlammen dansten lustig en weerkaatsten hunne flikkeringen in de gladde leuningen van de oude mahoniehouten stoe- len, 'en verlichten nu en dan de eenvoudige voor werpen van smaak, waarmede Claribel het kamertje versierd had. Aan alles zag men wel, dat dit de stulp van een nederige der aarde was, maar toch moest men er- kennen, dat hier die hand was bezig geweest, welke aan het onoogelijkste verblijf nog bekoorlijkheid kon geven, de hand van de vrouw die, in alles wat zij doet, haar goeden smaak en schoonheids- gevoel verraadt. En als het vuur voor een oogenblik eens helder opvlamde, onderscheidde men, in het dansende licht, boven den schoorsteenmantel een portret, waar naar Bob Hasgrave altijd met droeven blik staarde. Het was de beeltenis van zijn overleden vrouw.

De Schiedammer | 1889 | | pagina 1