Burgerlijke Stand, RECHTZAKEN. Tegen een persoon, die een conducteur pp de Haagsche Tramwegmaatschappij, op het traject van den Ouden Scheveningschen weg, een aigaar schonk, welke een flinke dosis kruit bleek in te houden, is proces-verbaal opgemaakt. Slechts door een toeval stak de conducteur den sigaar niet op, maar brak dien door oin een pruimpje te ne- inen, tengevolge waarvan de verraderlijke inhoud zichtbaar werd. Eene dienstbode te Hellevoetsluis had bij gele- genheid van het St. Nicolaasfeest een post; akket ver- zonden naar hare familie in Friesland. Later hoorde zij, dat, bij de opening van het pakket een gou- den reraontoirhorloge was gevonden, dat het meisje niet verzonden had. Op welke raanier en waar het uurwerk in het pakket is gekomen, is na veelvuldige correspondentie niet bekend. Aan de politie die van het gebeurde onmiddellijk kennis heeft gekregen, de taak deze wonderlijke geschie denis tot klaarheid te brengen. Men schrijft aan de Prov. Gron. Ct. De gevolgen van het opvoeren der loonen door werk- staking blijven niet uit. Reeds is te Rotterdam en Amsterdam eene toestrooming merkbaar uit andere deelen van het land, waar in menig flink arbeiders- gezin een schok is gevoeld bij het vernemen, welke werkloonen in de groote steden worden verdiend. Eene vergelijking van een 7 h 8 tot hoogstens 10 gulden weekgeld, dat in menig bedrijf door den besten werkman niet kan worden overschreden, geeft dan ook wel aanleiding oin te watertanden bij het lezen van cijfers als 16 tot 20 gulden en hooger weekloon, voor arbeid, waartoe alleen een paar krach- tige armen noodig zijri. Ilet la at zich aanzien, dat met den winter voor de deur, waardoor menig be drijf in het binnenland vrij wel stilstaat, de boven- bedoelde neiging tot verhuizing naar de havenplaat- sen nog zal toenemen. Hetzelfde geldt eene bewe- ging van matrozen, stokers en tremmers, waarvan thans sprake schijnt. Indien vele schippersknechts en stokers van de binnenvaart hunne loonen ver- gelijken met de bestaande en in den laatsten tijd opnieuw verbeterde gages der schepelingen in de havenplaatsen, dan kan het geen verbazing wekken, dat elke ferme Hollandsche jongen van de binnen vaart overloopt naar de groote vaart, waar hij wel- dra beter op zijne plaats zal zijn dan menig ver- loopen sujet, dat daar thans een loon ontvangt vfer boven de waarde van den arbeid door hem gele- verd. Bij het werk aan een pand, in aanbouw op de Heerengracht te 's-Hage, werd Dinsdag een werkman, zekere 0., door den opzichter weggezon- den, omdat hij in beschonken toestand verkeerde. 0. beklaa de zich deswege bij den aannemer van het werk, doch deze stelde den opzichter in het gelijk. Kort daarna weerklonken er kreten om huip, en zag men den opzichter met bloedend gelaat staan tegenover den beschonken werkman, die op den loop ging. De opzichter bleek te zijn verwond door messteken, die zoo niet levensgevaarlijk, toch ernstig zijn, en zijn onmiddellijk verhoor door de politie noodig maakten. De dader werd korten tijd na het gebeurde door een rechercheur opgespoord en aangehouden. Te Assen is een timmerman uit de gem. Zweeloo gevankelijk binnengebracht, die verdacht wordt van aanranding van drie meisjes uit de ge- meente Westerbork. Zondagavond terugkeerende naar hare wooing, werden deze ongeveer 8 uur op straat overvallen twee wisten te ontkomen, doch het derde ineisje is later in deerniswaardigen toe- stand aan den weg gevonden. Kwartjesvinders. De zoogenaamde //kwartjesvinders" schijnen ook Noord-Brabant een bezoek waardig te keuren. Op de laatste beestenmarkt te 's-Bosch wordt een landbouwer uit Herpt door een soort mijnheer aangesproken, die hem vraagt, of hij ook boter verhandelt. Na daarop een bevestigend antwoord te hebben ontvangen, zegt hij, wekelijks 50 h, 60 kilo noodig te hebben, die hij steeds 2£ ct. boven de markt. zal betalen, indien hij op goede waar kan staat maken. De wederkeerige adressen worden opgeteekend, en de handelaar noemt zich G. A. Bos te Utrecht. Uit zijn armstoel opstaande, deed de man een paar stappen door het kamertje, kwam bij een eikenhouten kistje, dat in een hoek bij het ven- ster stond, maakte het deksel open, en wierp er een paar geldstukken in, die luid klinkende ver- telden, dat daar meer lag. En wat daar lag, was zuur verdiend. Van daag maar een paar schellingen een dropje slechts moed gehouden, veel droppels maken een zee. En wat heb ik voor dien kleinen schat niet moeten werken en sparenHier, het koper geld, dat is voor de pacht altijd veel koper, en weinig zilver voor mijn Claribel. En toch zou het al een mooi sommetje voor haar zijn, om op de bank te beleggen. Wat bank! banken springen, maar Bob's bank springt nooit. Bij Bob breken geen dieven in, hier is het veilig voor Claribel, mijn lieve kind. En zich omdraaiende, zag hij zijn dochter, die hem aanzag met een blik, waarin toegenegenheid en droefheid om den voorrang streden. ,/Kom meisje," zeide hij, op liefderijken toon, ,/ik heb je al gemist. Wat ben je bleek, wat scheelt er aan kind?" „Niets, vadertje." /,1k ben ook droef gestemd. Kom ga maar weer eens voor de piano zitten, en zing raij het liedje van uw rnoeder nog eens." De tranen schoten haar nu in de oogen. „0 van avond niet, vadertje; ik kan niet." Een wolk overtoog het gelaat van den man. Het komt er niet op aan kind, zelden vraag ik je wat, maar het is niets." Claribel liep dadelijk op haar vader toe, en Men zakt samen af naar een herberg en ziet, daar zitten twee personen kaart te spelen. Willen we ook eens weddeu op de kaart, stelde de pseudo Bos voor, maar het boertje heeft geen zin. Nn, dan eens om niet, en jawei, nu zou hij gewonnen hebben. Het was echter, of onze Herptsche vriend lont begon te ruikenwant hij zeide, geen tijd verder te hebben, maar de boter te zullen leveren. Bij ouderzoek bleek echter, dat er geen boter- handelaar van dien naam te Utrecht beslaat, zoo- dat het blijkbaar niets anders dan /kwartjesvinders" waren. Het publiek zij op zijne hoede Schiedam, 20 Decenber 1889. De heer K. den Baars uit deze gemeenle heeft jl. Woensdag te 'sHage met succes het examen middelbaar onderwijs in het boekhouden afgelegd. De ijzeren boeierschuit ,/Koopmans Wel- varen," die Zaterdag jl. nabij deze gemeente is gezonken, zal van rijkswege uit het vaarwater verwijderd worden. Hedenmorgenomstreeks kwart voor zessen, is door de Rijks-ambtenaren, op de Hoofdstraat alhier, een vrouw aangehouden die ongedekt gedis- tilleerd vervoerde. Zij wordt verdacht zich meer daaraan schuldig te maken. In het gebouw der Officieren-Vereeniging alhier gaf de heer Krijger gisterenavond een open- bare gymnastiekles. Jammer is het voorzeker, dat de opkomst van genoodigden niet zeer talrijk was. Wat we te zien kregen, droeg de algemeene goedkeuring weg en niet ten onrechte. De les werd geopend door een woord van den voorzitter der //Commissie voor de Gymnastiek- school, den heer B. de Bruijn. Daarna kwam de beurt aan onderwijzer en leer- lingen. Een open vak in't midden der zaal, diende als terrein voor de vrije- of vooroefeningen. Deze waren met zorg gekozen. Voor de meisjes de losse en bevallige, voor de jongens de snelle en krachtige bewegingen. En zij werden loffelijk uitgevoerd. Aardig was het, te zien, hoe zelfs de kleinste meisjes van eene lagere afdeeling de dikwijls niet gemakkelijke passen meetrippeldeu en de voeten met de vereischte netheid neerzetten. Bij de oefeningen op- en van de plaats werden de commando's nauwkeurig uitgevoerd, zoodat ver- gissingen heel weinig voorkwamen. De oefeningen met de houten staven van de hoogste afdeeling meisjes waren eenvoudig en wer den netjes en zonder wijfelen uitgevoerd. De hoogste afdeeling jongens verdient een woordje apart. De lang niet gemakkelijke samengestelde arm- en beenbewegingen werd n vlug en correct uit gevoerd. Zij getuigden van degelijke en zorgvul- dige oefening. Ook werden de commando's on middellijk uitgevoerd, zoodat een aangenomen stand op het woord ,/halt" door alien werd behouden. Een aanmerking zij ons veroorloofd. Zij betreft het marcheeren met de handen op den rug, dat niet dient om de bevalligheid van den gang te bevor- deren. Bij de oefeningen aan de werktuigen was dezelfde goede keuze gedaan als bij de vooroefeningen. De meisjes (liggende ladder) en de jongens (staande ladder) gaven blijken, dat zij met deze werktuigen volkomen vertrouwd waren. Netheid bij de uit- voering werd ook hier, zoowel als bij eene lagere afdeeling aan rekstok en ringen, in acht geno- men. Voor de noodige afwisseling in de oefenin gen was gezorgd. De pauzen werden aangevuld door muziekstuk- ken, uitgevoerd onder directie van den heer Van Kooten. De feestelijke stemming der kinderen en de genoegelijke stemming der ouderen, werd daar- door nog verhoogd. Na de pauze kwam het hoogspringen en klim- men aan de beurt. De vlugste klimmers behaal- den een prijs, of, zooals de voorzitter het in zijn slotwoord uitdrukte, een souvenir aan dezen pret- tigen avond. Tevens braclit hij den welverdienden dank aan den directeur. Nu voerde de heer J. Van Harwegen den Breems het woord, die de com missie den dank der ouders bracht en haar in hun vertrouwen aanbeval. Nadat, door de zorg der hem in haar blanke, zachte armen drukkende, riep zij half schreiende ,,0 1 vader ge zijt zoo goed voor mij en ik ben zoo ondankbaar, zoo slecht //Ilolderattatraterata rii p de veerman, ,/laat dat geen ander dan jij zeggenIs mijn lieve kind van avond bedroefd, dan wil ik het niet plagen, doch ik houd zoo veel van dat lied, het herinnert mij aan die gelukkige dagen, toen uw moeder nog leefde, maar als mijn vogeltje geen lust tot zingen heeft, welaan, laat bet dan maar." Zij antwoordde met een kus, liet haar vader los, begaf zich naar de piano, sloeg een paar accoorden aan, en zong. Toen het lied geeindigd was beefde haar stem, zij verborg het gelaat in beide handen en barstte in tranen uit. Toen stond de oude man op, en poogde haar wat tot kalmte te brengen. //Taretatawat was ik een oude dwaas, om u te laten zingen, wanneer gij er niet toe gestemd zijt. Het gaat u even als mij; als gij zoo zingt, komt uw moeder u weer voor den geest; gij zijt net als ik. Ik word dan ook week kom, laten wij liever eens praten." Buiten klonk in de verte: z/Veerman! ho!" Bob Musgrave keek toornig op. //Wie lpoet voor den drommel nog over op dit late uur? Met zoo'n stroom heb ik een half uur voor over en weer noodig. Laat hem schreeuwen, dat hij pen- ningen zweet. Doch, foeiweet ik of er ook on- heii is, en zou ik dan zelf niet bijspringen. En dan, na bezetten tijd, dubbel veergeld, weer een mooi slaadje in den spaarpot van mijn dochter commissie nog meerdere //souvenirs" waren uitge- reikt, keerde men huiswaarts. fin onderwijzer, en kinderen, mogen met genoegen op dezen pretigen avond terug zien. Woensdagavond trad als spek ix voor de leden van het nutsdepartement op, de heer S. J. Mees uit Haarlem. Tot onderwerp had hij gekozen de tragedie van Hamerling ,/Danton en Robespierre". Om zijn hoorders, die met dit mecsterwerk niet bekend waren, op de hoogte te brengen van de periode, waarin het stuk speelt, droeg hij eeuige vertaalde stukken voor. Daarna stelde hij in een helder licht de karakters, zoowel van Danton als van Robespierre, zooals Hamerling die beschreven heeft. Niet, zooals wij dit op de scholen leeren, waar ons Robespierre wordt afgeschilderd als een eerzuchtige en bloeddorstige lafaard, maar als een idealist, die zich niet te bereiken hersenschimmen voo'stelde ter hervorming en verbetering der maat- schappij en waarvoor hem geen offers te groot waren. Na de pauze behandelde spreker Moliere als satire-dichter. Uit gedeelten van l'Avare, Les femmes savantes Le Malade imaginaire, die spreker voordroeg, toonde hij aan, met hoeveel scherpte Moliere de werkelijke gebreken van zijn tijd aan de kaak stelde, doch tevens de onschatbare waarde, welke die stukken hebben. Moliere zoekt de belachelijke zijde van de zonde en bracht daardoor de menschen het hoogst ernstige dajtrvan onder de oogen, beter dan eenig moralist dit ooit vermocht. Moliere zag de algemeen voor- komende zonden en hekelde die, door ze in zijn stukken als tot op het uiterste gedreven voor te stellen. Toepasselijke aanhalingen en kleine uitweidingen versierden ook dit gedeelte van de met gloed ge houden voordracht. Een welgemeend applaus was op voorstel van den waardigen president het spre- kendste bewijs van dankbaarheid voor den leerrijken en aangenamen avond. De heer A. A. Beekman, van Zutfen, zal op Donderdag 2 Januari a. s. optreden, terwijl Prof. Dr. Jan Ten Brink, van Lei len, in Februari de beurt zal vervullen. Vlaardingcn, 18 December. Het bestuur de* z/Vlaardingsche IJsclub" dat meende zijn outslag te moeten nemen na den afioop der stemming in eene vorige vergadering, is gisteren avond met bijna al gemeene stemmen opnieuw benoemd. Toen namen zij er alien weer genoegen mee, de belangen der schaatsenrijders in onze stad, bij voorkomende ge- legenheid, te behartigen. De Justitie onderzoekt de oorzaken, die leid- den tot het in den grond varen van de boeierschuit van schipper Van Yperen, door de Veendam. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 19 December Mist en nogmaals mist, ziedaar het weder ge- .durende een groot deel der afgeloopen week de mist belemmerde de vaart op de rivier, en maakte de donkere dagen van midden December nog don- kerder en korter dan anders. Wij hadden een gezelschap dansers en muzi- kanten uit het zachte zuiden in onze Maasstad het waren de Marokkanen, die, na op de Parijsche tentoonstelling hun edele kunst te hebben laten bewonderen, ons Rotterdammers nog eens op hunne uitvoeringen wilden vergasten. Marokkaansche muziek is echter niet erg aaulokkelyk, veel succes heeft dan ook het gezelschap niet gehad. De Marokkaansche dames schenen het niet al te best tegen dit mistige, koude, donkere land te kunnen harden, tenminste, tijdens de uitvoering werden er een paar ziek. Een IJslauder moet tegenwoordig wel verkouden worden, hoe veel eerder dan niet de lieden die gewoon zijn in de buurt van bran- dende zandwoestijnen te wonen. Bij de aanstaande loting voor de nationale militie, hoopt de afdeeling van den Volksbond tegen drank- misbruik alhier, het hare te doen, om misbruik van spiritualien op die dagen tegen te gaan. Ook doet men pogingen, om hier een Christelijke arbeidevs-vereeniging, evenals te Kralingen, op te richten. Nu beste, niet droevig zijn, over een half uur, ben ik terug. Met welk zelfverwijt zag Claribel haar vader den deur uitgaan, hoe klonken die woorden vol liefde haar nog lang daarna in de ooren Maar zij kreeg niet veel tijd tot overdenkiug. Nauwelijks was de veerman van wal gestoken, toen er aan de deur geklopt werd, en Dudley Carstairs in reisgevaad met een koffertje in de hand verscheen. z/Nu vlug! Claribel", fluisterde hij,//het wagentje wacht aan het eind van de laan, wij hebben maar even den tijd om aan het station te komen, om nog den sneltrein naar Londen te kunnen halen." i,0 Dudleylispelde zij. //Ik kan niet. Ik durf den ouden man zoo niet verlaten, hij zal het besterven." z/Kom! kom! het is nog voor geen veertien dagen, dat je weg gaat. Wat geven zoo'n paar weekjes." z/Maar," antwoordde weer Claribel snikkende, z/bedenk eens, dat hij even als nu, bij alle weer en ontijd, en in den hollen nacht er op uitgaat, om een paar stuivers te verdienen voor mijn spaar pot. Denk eens, hoe ondankbaar ik nu handel," aldus sprekende, wees zij naar de eikenhouten kist. z/Neen, Claribel," zeide haar minnaar, //integendeel het zou ondankbaar zijn, als gij die zuur verdiende penningen zelf gebruiktet, die zijn juist goed voor 's mans ouden dag. Is dat ondankbaarheid als gij weg gaat, om spoedig weer terug te keeren en te vertellen, dat gij vaders spaarduiten nu niet noodig hebt, dat gij nu een onbezorgd, rijk leven kunt leiden, en nog van uw overvloed genoeg aan hem kunt afstaan, om hem een rustigen ouden dag te bezorgen Ingeschreven van 18 Dec. tot 21 Dec. 1889. GEFIUWD18, J. Verboom, 26 j. N. H. en H. Vrijenhoek, 22 j. N. H. A. C. Perre, 47 j. N. H. en D. J. A. de Jongh, 36 j. N. H. GEBOREN 16, Cornell's, N. H. z. v. J. Koning en J. Slavenburg. Spoorstraat. Wilhelraus Casparus Antonius, N. H. z. v. J. B. G. Van Pelt en J. C. C. Van der Heiden. Laan. 17, Dirk, N. H. z. v. D. Nels en J. Van Batavia. Singel. Paulina Francina, N. H. d. v. H. Pluym en P. F. Ritman. Hendrinastraat. Johanna Maria, N. H. d. v. G. A. R. De Warem en P. E. Strengers. N. Singelstraat. 18, Willem, C. G. z. v. P. Van Oosten en J. Van der Lingen. Broersvest. Apolo- nia Cornelia Maria, R. C. d. v. W. De Gooijer en C. M. C. Kocka. Hendrik Gabelstraat. Jacobus, N. H. z. v. P. Van den Broek en A. S. F. W. Van der Hoeven. Zijlstraat. Franciscus Antonius, R. C. z. v. F. A. I. Van Tienen en J. Roedolf. Breedstraat. 19, Hendrikje, N. H. d. v. H. Van der Stoep en P. C. Zaal. Ploegstraat. Johannes Pieter, N. H. z. v. J. P. Streijl en M. C. Visser. Jacobastraat. OVERLEDEN17, Maria Elisabeth Bexter- man, 3 m. R. C. Achterweg. Johannes Gerardus Vleesch,-20 j. R. C. Kreupelstraat. Jantje Clasina Hermina Brandenburg, N. H. 10 m. Buitenh. weg. 18, Dirk Johannes Blommendal, 69 j. en 9 m. N. H. echtg. van N. Peereboom. Oostsingel. Anna Marg. Elizabeth Siihl, 33 j. en 2 m. R. C. Korte Haven. Antonius, R. C. z. v. H. Van Gogh en F. M. De Kok. Prinsensteeg. 19, Dorothea Elisabeth Vroom, oud 30 j. en 10 m. N. H. wed. P. A. R. Blommendal. Boterstraat. Francina Johanna Kuipers, oud 47 j. R. C. echtg. van W. B. Van de Water. Zijlstraat. Arrondissements-Rechtbank te 's-Gravenhage. Zilling van 16 December 1889. Welaan dan, laat mij een regeltje aan hem schrij- ven, dat ik spoedig terug kom", vroeg zij smeekend. Dudley beet wel ongeduldig op zijn lip, doch veranderde dadelijk van plan. z/Ga je gang," zeide hijen toen het meisje haastig een paar woordjes aan haar vader gekrab- beld had, greep hij" pen en inkt, en zeide /Claribel, ik wil er een woordje bij doen, ik zal zeggen, dat ik u weldra terug zal brengen als mijn wet- tige echtgenoote dat zal den man geruststellen." Claribel bloosde van vreugde. //Gaat gij nu, liefste, maar vooruit naar de laan, want de tijd is kostbaar, ik kan harder loopen dan gij en zal u wel inhalen. Ik kom dadelijk." Claribel wierp haastig een dikke sjaal over haar schouders, nam een klein doosje, waarin zij vooraf geborgen had, al wat zij dacht noodig te Hjbben, en deed wat haar minnaar zeide. Nauwelijks was de deur gesloten of Dudley wierp een vlammende blik op de kist, die Claribel als de spaarpot van haar vader had aangeduid. z/Haha riep hij, ,/dat was een goede zet van mij, toen ik die kinkels huurde, om den veer- man te praaien en hem te verzoeken hun stroom- opwaarts af te zetten. Hij zal lang genoeg weg- blijven. Zoo, zoo, is dat nu de kist, waarvan Claribel in haar lieven eenvoud zoo dikwijls ge- sproken heeft. Nooit had zij kunnen droomen, dat zij zulke nuttige inlichtingen gaf. Maar komaan, werk gaat voor pretmaken, en onze wittebroods- weken zullen er niet minder aangenaam cm zijn, doordat mijn brave schoonvader voor een aardig dubbeltje heeft gezorgd. Zie zoo, dat zijn de middelen om den oorlog voort te zetten." Wordt verv.J Dat er een kapitein en een luitmant in vrouwenrokken als getnigen voor de rechtbank optreden, gebenrt niet alle dagen. Hejuffrouw Elisabeth Volb, kapitein van het leger des heils, en Mejuffrouw Johanna Van der Weijde van het- aelfde leger, vroeger respectievelijk divisie commandant en plaatselijk lnitenant in garnizoen te LEIDEN, treden als aanklaagsters op, tegen een drietal leveumakers, die kabaal hadden gemaakt tijdens de oefeningen. Het waren geen kwajongeus meer; integendeel, een was een man van41jaar, een ander van 31 en de jongste was 27 jaren. Wat doet gij daar, vraagt de rechter, als gij er toch maar rumoer en opstootjes maakt? Was er van daan gebleven, dan behoefdet gij nu niet hier te komen. Met de grootste nauwgezetheid wordt nitgeplozen wat elke aandeel in de verstoring der vergadering is. Genoeg, kapitein Elisabeth had met haar legermacht de orde niet kunnen bewaren, en had de hulp der politie inge- roepen. Alsof alle ongelukken in eens over de goede slentel- stad kwamen, was net de stoombrandspuit in het water gevallen. Duizenden menschen stonden naar dit interessante schouwspel te kijken en de politie-macht was op dat punt hard noodig, om te zorgen, dat men elkander niet in het water drong. De Inspecteur van Politie J. Eomanesko, ging echter met een agent naar het benarde leger des Heils, en verloste het van de levenmakers maar hier bij had een vrjj ernstig verzet plaats. Wederom heeft de rechtbank een duchtig lastige taak, om met behulp der getuigen, waaronder verscheidene h'ilsolda- ten en daaronder ook een, die schoenmaker en heilsoldaat te gelijk was, uit te pluizen wat elk gedaan had. Een werd schuldig verklaard aan het veroorzaken van wanorde in een vergadering en daarv ior werd 10 dagen gev. str. geeischt. Twee anderen kregen wegens weerspan- nigheid een eisch van 14 dagen gev. str. Twee jongens staan na elkander voor de Rechtbank; zij zjjn stellig door geen ander middel beter te krijgen, dan door streelingen met juffrouw driestreng van het oorlogschip uit de oude do"S. Nu zijn zjj een verdriet voor politie en justitie; een, de oudste, was 17 jaar en had al voor zjjn goed doen zes weken in de gevangenis doorgebracht, hetgeen niet veel scheen gehilpen te hebben. Hij leerde knapen van 12 a 18 jaar door middel van een mes de spiegelruiten der winkeletalages te doen springen, zoodat er een gat in kwam en de kleine roovers alles kaapten waar zij met hunne handen bij konden komen. Spiegelruiten van f8.— tot f 16.waarde waren op die manier gesprongen. 20 chocolade tabletten waren er door een gat gestolen. In een andere winkel roofden zij een 70tal sigaren, ergens anders weer postzegels, briefkaarten en envelopptnja, een agent verklaarde zelfs dat de deug-

De Schiedammer | 1889 | | pagina 2