N°. 4. Eerste Jaargang. Zaterdag 2S December 1889. NIEUWJAARSWEISCHEH. VERMETEL SPEL. BimtEHLAKD, Abonnementsprys: Per drie maandenf —.00 franco per post. 1. voor liet Bxiiten- land n 1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMESDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce f.40 Dienst In het op 1 Januari aanst. verschij- nende nummer bestaat gelegenheid tot het plaatsen van tegen den prijs van 25 Cents per annonce van 5 regels, voor iederen regel meer 40 Cents. Spoedige inzending dezer annonces wordt dringend aanbevolen. DE UITGEVER. Ter gelegenheid van het Kerstfeest, waren in de salons van het Koninklijk Paleis op 't Loo vier Kerstboomen geplant, en waren verscheidene kinderen uit Apeldoorn bij Hare Koninklijke Hoog- heid de Prinses genoodigd. Ook heeft de Prinses in hare eigene villa (in het Park gelegen) een Kerstboom doen planten alwaar zij hedenVrijdagavondonderscheidene kinderen (wier ouders alien in 's Konings dienst) zelf mondeling heeft genoodigd. Op den eersten Kerstdag kregen de mindere geemployeerden hun kerstgeschenkbestaande in een ham, en meestal brandstoffen. Evenals vorige jaren, werd er ook nu op den eersten Kerstdag, in de kapel van het paleis het Loo, eene godsdienstoefening gehouden, dezen keer onder leiding van den hofprediker dr. C. E. Van Koetsveld. Een vijftigtal ingezetenen van Apeldoorn waren tot bijwoning dezer godsdienstoefening uit- genoodigd. De min van Prinses Wilhelmina, Evertje Van der Zande, wonende in de buurtschap Leuve- num bij Ermeloo, is, door een eigenhandigen brief der Prinses uitgenoodigdmet hare twee oudste kinderen op 2n Kerstdag op het Loo" geweest. De commissie, die Zaterdag bijeen gekomen is om den Minister van Binnenlandsche Zaken van advies te dienen aangaande de concept-besluiten betrefFende de Dieuwe wet op het lager onderwijs, bestaat uit de inspecteurs van het lager onderwijs en eenige districts-schoolopzieners. De Minister bad bedoelde ontwerpen, met verzoek om advies, in handen van deze ambtenaren gesteld, en heeft toe- gestaan, dat deze zich in commissie zouden ver- eenigen om gezamenlijk te overleggen. Volgens de Standaard zal er van Protestantsch- Christelijke zijde een ernstige poging worden aan- gewend, om de Christelijke vrije school tot hooger •ntwikkeling te brengen. FDUIIjIjEITOJM. EAR EL VAN 0UWERSCH1E. //Dat is het geval met alles, waarbij veel te verdienen valt", hernam Dudley driftig. „In elk geval, wil jij niet meedoen, ik kan het zonder jou ook wel af, maar ik dacht om onze oude vriend- schap." '/Ja 1 zeide de Majoor, met een gemaakte lach, //ik weet, dat je veel van mij houdt, Dudley Carstairs. Openhartig gesproken, staat het plannetje mij niets aan, het is zoo'n afschuwelijk, zoo'n gluiperig werk. Behalve dat, hoe krijg je er een je verstaat mij immers "Ik zeg je," zeide Carstairs toornig, „de mijn is klaar. De Londeusche kantoren zitten er in, de papieren zitten er in, de papieren zijn in orde en jij verstaat mij ook P die is goed en wel klaar om geleverd te worden." De Majoor rilde. z/Kies", zeide Carstairs kort, vdoe mee, of hou je er buiten." z/Het staat mij niet aan," gromde de majoor. ffDe tijden zijn heel slecht. Het is gevaarlijk. De zaak is groot spel, wij hebben nog nooit zoo grof gespeeld. Het is gewaagd, zeg ik." z/Bah 1" zeide Carstairs, „er wordt op een veili- gen afstand aan de touwtjes getrokken." u Ja, zeide de auder, //jij zult wel zoo wijs zijn aan het veilige eind te trekken. Maar hoe gaat De hoofdbesturen der Vereeniging van Christelijk Nat. Schoolondeiwijs, van Gereformeerd schoolonder- wijs, van de Unie en van de Vereeniging voor Christ, onderwijzers, zouden worden aangezocht om deze zaak ter hand te nemen. - Nadat langen tijd, doch vruchteloos onderhan- deld is, begint de bakkersbeweging te Amsterdam nu een ernstig karakter aan te nemen. Door de be- sturen van twee vereenigingen zijn de bakkersge- zellen thans nl. opgeroepen tot eene vergadering op morgen, ten emde, daar de patroons geen zake- lijk antwoord hebben gegeveu op de eischen, lui- dende lo. algeheele rustdag voor Christenbakkers op Zondag, van Zaterdagavond 6 tot Zondagavond 12 uur, en voor Israelietische bakkers van Vrijdag avond met ingang van den Sabbath tot Zaterdag avond 12 uur; 2o. den werktijd te stellen op 12 uren daags en Zaterdags 18; 3o, een loon voor meesterknecht, deegmaker en ovenist van f 15.60, middelknecht of bankwerker f 13.60 en onderknecht f 11 4o. voor overwerk voor het minste loon 20 cent per uur en procentsgewijze opklimming naar ver- diensten nu door vereende krachlsinspanning deze eischen, die de besturen ^zeer laag gesteld" achten, door te voeren De Nederl.-Amerik. Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, heeft van eene Engelsche Maatschap- pij een groot stoomschip aangekocht, dat onder den naam van Spaarndarr in de vaart naar New-York zal worden gebracht, ter vervanging van de Leerdam. Maandag namiddag waren een tweetal werklieden der Bell-telephoon-maatschappij bezig met het aan- leggen der verbinding voor de fabriek van den beer Spaan, Hooftkade te 's Hage. Voor het spannen van den draad van de laatste verbinding tot die fabriek, bevond een der werklie den zich op den nok, toen hij bemerkte, dat die draad in een tuin werd vastgehouden, waarom hij nog harder trok. Eensklaps schoot de draad los, waardoor de man het evenwicht verloor en van den nok gleed. Had zijn in de goot staande kameraad niet de tegenwoordigheid van geest gehad hem te grijpen, dan ware de man stellig van het dak gevallen. Van schrik bleef hij eenige oogenblikken sprakeloos. Volgens zijne opgave zou de draad door den zaak- waarnemer M. in diens tuin zijn doorgevijld, Commissarissen van het „Vaderlandsch Fonds ter aanmoediging van 's lands zeedienst" deden in de laatste jaren de ondervinding op, dat slechts zeer weinig goed ontwikkelde jongelingen deeluamen aan het toelatingsexamen voor de Kweekschool te Amsterdam. Van het zestigtal candidaten, die zich gemiddeld jaarlijks aan het examen onderwer- het met den ander die zit midden in het gevaar* Wie krijgt het gevaarlijke baantje, om voor plaatselijk agent te spelen z/Mevrouw Dudley Carstairsen dat alleen om- dat zij mijne echtgenoote is." Majoor Punter barstte in lacheD uit. irDudleyriep hij uit, ,/je bent een onbetaal- bare kerelwelk een grootsch denkbeeld Ja, het spel is wel gluiperig, en veel gewaagd, doch de zaken kunnen mij al niet erger tegenloopen dan nu, en daar je zegt, dat er veel mee verdiend kan worden, zal ik het wagen alles of niets, ik doe mee." //Goed," riep Carstairs, terwijl de donkere wolk, die zijn gelaat bedekte, verdween. //Alles wat ons nu nog te doen staat, is met Dr. Lebas te spreken. Onderwijl zal ik het plan in algemeene trekken aan mijn vrouw blootleggen, want ik zal u niet behoeven te vertellen, dat zij er niets van vermoedt. Best mogelijk, dat ik moeite heb om haar te over- tuigen, dat zij ons moet helpen, doch dat zal wel gelukken, want steeds moest een vrouwenwil voor den mijnen buigen. Als gij mij niet kwalijk neemt, zal ik u verzoeken mij te verlateu, ik ga haar dan dadelijk over de zaak spreken." De Majoor dronk zijn glas leeg, stak een andere sigaar op, nam hoed en wandelstok en ging heen, in zich zelven mompelende it Dudley, je bent een zeldzame kerel." IV. Dudley op verkenning. JNauwelijks was de majoor vertrokken, of Clari- bel kwam naar benedeu in het salon trippelen. it Die afschu welijke majoor" zeide zij, „ik dacht dat hij nooit wegging pen, voldeed in het gunstigste geval ter nauwer- nood een vierde gedeelte aan de gestelde eischen. loch kunnen deze eischen geen bezwaar opleveren ze zijn z66, dat een goed onderwezen, normaal ontwikkelde jongen, van ongeveer 13J tot nage- noeg ]5| jaar, daaraan zonder moeite kan voldoen. Doch zeer dikwijls worden de jongens niet intijds tot het examen voorbereid, of wordt hunne neiging zooveel mogelijk door de ouders tegengegaan, om- dat deze meenen, dat het vak geene toekomst biedt. legen deze meening komen nu commissarissen op. Jongelingen, die eene behoorlijke opleiding hebben genoten, worden bij voorkeur gezocht voor de mail- en passagiersvaart en voor de groote vrachtvaart. Voor rekening van het departement van Kolo- nien, wordt in de Kweekschool gemiddeld een twaalftal jongelieden opgeleid voor het korps stuur- lieden en gezagvoerders bij de gouvernementsma- rine in Indie. Zoowel daar als bij mail- en groote vrachtvaart hebben zij eene goede toekomst. Commissarissen geven verder een overzicht van de eischen bij het toelatingsexamen; het prospec tus daarvan wordt op franco aanvraag kosteloos toegezonden evenals zij op aanvrage gaarne koste loos een of meer exemplaren verstrekken van de circulaire, waaraan het bovenstaande is ontleend. Zij uiten ten slotte de meening, dat goed ont wikkelde en beschaafde mannen bij onze koopvaar- dijvloot eene zeer goede maatschappelijke positie kunnen verkrijgen, en de onder hun bestuur staande Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam den weg daartoe opent. De Nederlandsche vrouwenbond heeft een adresbeweging op touw gezet, ten einde de Tweede Earner te verzoeken, bij de Hooge Regeering aan te dringen op het nemen van maatregelen, waarbij de //iuschrijving van vrouwen bij de politie ter wille van de prostitutie, en het geneeskundig onder- zoek der ingeschrevenen verboden worde", en //het houden van huizen van ontucht, openbare zoowel als clandestine, worde strafbaar gesteld". De Bond neemt daarbij aan, dat alle werkzaam- heden van reddende liefde doorgangshuizen, middernachtzending, enz. zeer bemoeilijkt worden en niet zooveel goede resultaten opleveren als zij zouden kunnen doen, doordien //van overheidswege het kwaad wordt toegelaten en feitelijk beschermd, onder de bedoeling van het te beperken en te regelen Aan deze adresbeweging, die door de Nederland sche Vereeniging tegen de Prostitutie wordt gesteund, wordt de naam gegeven van Nationaal Petition- nement. In plaatsen, waar afdeelingsbesturen en corres- pondenten van den Vrouwenbond gevestigd zijn, zullen maatregelen genomen worden, opdat mannen en vrouwen in de gelegenheid worden gesteld, op z/Pruttel nu maar niet over den ouden Punter, vrouwtje lief zeide Dudley, haar wang 6treelend, are op zijn schouder leunde. ,/In sommige opzichten is hij een allerbeste kerel." z/Ja Dud, ik denk, dat ik jaloersch ben op ieder, die je van mij aftroont, er zijn hier in Parijs zoo veel menschen, die beslag op je tijd leggen." /Zaken, lieve vrouw zaken, wijfjeliefzeide Dudley, haar liefdevol aanziende. Het was hem bijna onmogelijk, die jeugdige vrouw, met haar onbepaald vertrouwen, uit wier schoone oogen zoo veel liefde en onkreukbare trouw straalden, aan te zien, zonder getroffen te worden. u Dudley fluisterde zij aarzelend, n wanneer mag ik nu eens mijn lieven vader schrijven, waar ik ben p" //Nog niet, Claribel", antwoordde hij ernstig; //Wij gaan weldra verhuizen." Zij klapte opgetogen in de handen. „0 wat zal ik blij zijn, als ik uit Parijs ben I Waar gaan wij naar toe Dud Terug, naar Engeland Naar uwe familie 0 ik ben zoo verlangend uw vader eens te zien, ofschoon ik zoo opzie tegen de eerste ontmoeting. De man zal zoo boos zijn, dat zijn zoon een vrouw uit de volksklasse thuis brengt, in plaats van een dame van deftige afkomst." Het was Dudley Carstairs bijna uit het hoofd gegaan, dat hij uit nood verzonnen had, van heel voorname afkomst te zijn. Hij streek met d^ hand door de golvende, bruine haren, kuste haar op het albasten voorhoofd, en zeide Vrouwtjeliefhet zou wel een wreede vader zijn, die boos was, wanneer zijn zoon met zulk een lef wijfje thuis kwam. Gij zegt, dat gij geen dame zijt; wel vertel mij eens waarom nietP" gezegelde vellen papier hun namen te teekenen, en wel op die wijze, dat er afzonderlijke bladen zijn voor mannen en afzonderlijke voor vrouwen, toch alien hetzelfde adres teekenen. De griep of influenza komt in de laatste dagen ook in andere plaatsen van ons land voor. In het algemeen heeft zij een kalm verloop. De hoofdverschijnselen zijn sneller polsslag, hoofdpijn, een loom gevoel in de ledematen en een roodachtig opgezet gelaat. Velen meenen, zoodra zij'maar aan een van die kwalen lijden, reeds onder de inft««ijie van de influenza te fjjn gelukkig is de griep zoo invloed- njk niet, maar is het in de meeste gevallen een gewone verkoudheid. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op den dezer dagen verschenen vijfden jaargang van Roelants' Almanak voor 1890. Het is stellig de kleinste, en naar den inhoud gerekend, de goed- koopste almanak, die in ons land bestaat. °Ilet uiterlijk sierlijke boekje, in handig formaat, dat 160 bladzijden telt,, bevat een rijken inhoud; men vindt er, behalve alles wat in een gewonen almanak thuis behoortde tarieven der Spoorwegen in Nederlandalle gewenschte opgaven omtrent het zegel, de posterijen, de telegrafie, de vorsten van Europa, de Nederl. Ridderorden, de Gezanten in en buiten Nederland, de Ministerieele Departemen- tende beide Earners der Staten-Generaalde Raad van State, de Rekenkamer, het Bestuur der provincien, de Rechterlijke macht, het hooger- en middelbaar-onderwijs, de Earners van Koophandel, enz., enz., kortom alles' wat men, bij dageliiks voorkomende gevallen, noodig heeft te weten. De prijs van dezen Almanak is slechts tien cents. In het Kerstnummer van I)e Heiho'daal, h't orgaan van het Leger des Heils, komt een verslag voor van het leger in het afgeloopen jaar. Dat jaar is er een geweest van exceptioneele inoeilijkheden, zeg de Heilsoldaat, maar niettemin zijn de vorderingen ,/geducht." Verleden jaar omstreeks Kerstmis telde het leger hier te laude 17 korpsen, onder 60 officieren. Thans zijn er 30 met 106 officieren. In de eerste week van Januari werden gehouden 162 bijeenkomsten, tegen 254 in de eerste week van December. Om beter toezicht over het werk te hebben, is het land verdeeld in districten, waarvoor 2 staf-offi- cieren zijn aangesteld. Andere districten zullen gevormd worden zoo spoedig zich de gelegenheid aanbiedt. Het totaal der zondareu, die geknield hebben op de zondaarsbank, bedroeg 4300, zoo mannen als vrouwen. Het getal candidaten om opgenomen te worden in het leger was 146, waarvan 36 wer den aangenomen, 35 geweigerd en 75 ,/gelast om te wachten en zich beter te bekwamen." //Ik ben van eenvoudige afkomst, Dudley." z/Och, liefstehet gebeurt tegenwoordig bijna dagelijks, dat voorname heeren huwen met meisjes, die, wat haar vroeger leven en afkomst betreffen, nog niet in vergelijk met u kunnen komen." z/Ja, maar dat zijn meisjes van geld." z/Welnu, zoudt gij geld willen hebben?" „Om uweutwil, jaWat mij betrefl, ik ben reeds rijk met uwe liefde, die ik voor geen schat- ten zou willen ruilen." //Ik geloof dat volgaarne, kindlief, maar ik doe u nu de vraag wilt gij in den waren zin van het woord rijk zijn, dat is, ruimschoots juweelen be- zitten, door een flink bediendenpersoneel omringd zijn en equipage bebben?" ,/Hoor eens, Dudley", zeide zij zacht, //liefde en tevredeuheid zijn veel meer waard al die weelde maakt een mensch toch niet gelukkig, als hij een ontevreden en koud hart heeft." "Nu ja," antwoordde hij, ,/dat is wel waar maar gij zoudt toch niet minder gelukkig zijn, als gij zekerheid had, dat gij niet gekweld zoudet worden door die droeve zorgen, welke armoede veroorzaakt, zorgen, die zoo vele menschen voor hun tijd oud maken ,/Armoe aan uwe zijde, zal ik geduldig dragen." Zoo slecht als hij was, wankelde hij een oogen- blik om aan zijn voornemen gevolg te geven. Haar ongekunsteld vertrouwen was haar sterkste wapen, haar beste verdedigingsmiddel. Zelfs de grootste deugniet wijfelt, als hij iemand wil bedrie- gen, die hem volkomen vertrouwt. Met een toor- nige verachting smoorde Dudley echter de stem in zijn binnenste, die nu al te luide sprak. DE SCHIEDAMMER. AANBIEDINGEN .25 4) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR

De Schiedammer | 1889 | | pagina 1