N°. 5. Eerste Jaargang. - \Voensdag 1 Januari 1S0O. VERMETEL SPEL. Vepschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMESDAL, Abonnementsprijs: Per drie maanden .00 franco per post. 1. voor liet JBniten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Boterstraat, E, 342, SOHIEDAM. Prys der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. FamiliEberichtenper annonce f—AO AANBIEDINGEN Dienst .35 AANTRAGEN Nog weinige urea en 't veelbewogen jaar 1889 ligt weder achter ons. Zoo ooit een Sylvester-avond aanleiding heeft gegeven om met diepen ernstmet gemengde gewaarwordingeneen terugblik te werpen op den verloopen jaarkring, dan is het wel de avond van 81 December '89, het afscheidsuur van 't jaar, dat voor een groot deel der wereld gebeuvtenissen opleverdegewichtiger dan 20 sinds eeuwen her werden beleefd. Laat onsvoor dat 't middernachtelijk uur ons de onbekende te gemoet voert-die, als 't jaar dat straks in de vergetelheid wegzinkt, leed en vreugde, geluk en tegenspoed 'brengen zal zonder dat een onzer vermag te raden wat zijn deel zal zijn laat ons vluchtig met onze lezers en lezeressen de voornaamste feiten nog even in onze heiinnering terugroepen, die aan 't jaar '89 zich verbinden. En dan denken we allereerst, na een blik in eigen kring, waarin we zoo noode menigen bloed- verwant en vriend missen die ons werd ontrukt maar waarin toch ook blijde dagen niet ontbroken zullen hebben, aan den milden zegen, die ons dierbaar Vaderland was beschoren. Wie onzer had op den Isten Januari van 1889 durven hopendat we ook nog heden 's Hemels zegen zouden kunnen afsmeken voor onzen Geeer- biedigden Koning? Vervulde niet een angstig voorgevoel van 't einde van den mannelijken Oranjestam 't hart van elk rechtgeaard Nederlander Niemand vleide zich met de hoop, dat Koning Willem III in dit jaar zijn 40-jarig Regeerings- jubileum nog vieren zou. En naarmate de 12e Mei, de feestdag, naderde, werd de vrees banger, dat, zoo Neerlands' Koning al inocht zijn gespaard, zijn toestand niet veroor- loven zou feest te vieren, nu op den 3en April de vereenigde vergadering der Staten-Generaal, bij de stagnatie die 's lands zaken ondervond, den Koning buiten staat verklaren moest om de Regee- ring te blijven waarnemen. Ook in Luxemburg trad in de plaats van onzen Koning, Hertog Adolf van Nassau als waarnemend-Groothertog op. Doch ziet, toen de lieve Meimaand verscheen kon de Vereenigde Vergadering weder verklaren, dat het geval, bij art. 38 der Grondwet voorzien, had op- gehouden te bestaan. En den 12en Mei vierden Nederland en Luxemburg met dubbele vreugd het 40-jarig regeeringsjubile van den Koning-Groothertog, die zelf de teugels van 't bewind hebbende her nomen, bij proclamatie zich tot zijn dankbaar volk richtte, om van zijn gevoelens van liefde voor land en natie te doen blijken. FEirrililjEJTOM. 5) NAAR HET ENGELSCH BEWERKT DOOR KAREL VAN 0UWERSCH1E. //Mag ik nu mijn vader schrijven, en hem ver- tellen waar wij zijn P" vroeg zij wel voor de twintigste keeren, in plaats van het gewone dubbelzinnige antwoord te geven, dat telkens haar vreugde vergalde, antwoordde Dudley: ffGe behoeft niet meer te schrijven, vrouwtje. Naar ik hoop vertrekken wij reeds overtnorgen." Claribel's hart bonsde van vreugde, en terwijl zij haar echtgenoot in de armen sloot, verdwenen de onbestemde, verdrietige gedachten, als de mor- gennevel voor de middagzon. Doch haar vreugde was van korten duur. Toen zij den volgenden dag aan het diner zaten, kwam er een telegram voor Dudley, die zoodra hij het gelezen had, op zijn lippen beet, en een heel droevig gezicht zette. //Wat treft dat ongelukkig riep hij uit, om Claribels' vragenden blik te beantwoorden. ,/Kon het ooit leelijker komen Claribel, lieveons heele plan ligt in duigen. Dit telegram nood- zr.akt mij, voor zaken van het hoogsle gewicht, onmiddellijk naar Nizza te vertrekken," en terwijl hij sprak, overhandigde hij de depeche aan Clari bel, die las yKom onmiddellijk te Nizza, of de Ferrari-con- tracten zijn verloren. Belanghebbenden wachten u daar. Paxon." Sedert is de Koning meer en meer in kracht toegenomen, en thans verheugt zich de grijze Vorst, hoewel dan niet volslagen hersteld, toch met zijn beminde Gade en lieftallige troonopvolgster aan zijn zijde, in zoodanigen toestand, dat de bede, dat Z. M. nog jaren lang voor Oranje en Neder land moge blijven gespaard, met vertrouwen kan worden opgezonden. Tegenover dit heuglijk feit, eenig in de annalen van ons land en wellicht van de wereldhistorie, treden alle andere gebeurtenissen op den achtergrond. Noch de algemeene verkiezingen voor de Pro- vinciale vertegenwoordigingen, welke op den gang van zaken in den Staat niet zonder invloed bleven, noch de arbeid op wetgevend gebied tot stand gebracht van hoeveel beteekenis ook voor de toekomst kunnen met 't herstel van 's Konings regeering op een lijn worden gesteld. Maar toch mogen het tot stand komen van de wettelijke regeling van den fabrieksarbeid, in 't bijzonder voor vrouwen en kinderende gedecreteerde voort- zetting van de enquete nopens den toestand van den werkenden stand en bovenal de herziening der wet op het lager onderwijs als zoovele vruchten van het gemeen overleg tusschen Regeering en ver- tegenwoordiging worden geprezen. Waren overigens sommige verschijnselen, zoo in Neerlandsch-Indie als in ons Vaderland, diep te betreuren, de hervatting der vijandelijkheden in Atjeh, waarbij weder vele offers vielen, het voortwoeden van de berri-berri en van de sereh- ziekte in Indie; de onlusten en werkstakingen te Leiden, Rotterdam en elders, meerendeels gevolg van 't slechte voorbeeld in Westphalen, Belgie, Weenen, Londen en elders door de arbeiders ge geven, in andere opzichten was er vooruitgang te bemerkenin handel en scheepvaart. Zelfs in onze West-Indische bezittingen vertoon- den zichmet het optreden van den nieuwen Gouverneur van Suriname Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohmanteekenen van herlevende wel- vaart. Helaas, ook aan Nederland werden, naast de weldaden van een vredelievend bestuur, geen smar ten gespaard. Verschillende zeerampen eischten zware offers in kostbare menschenlevens en schat- ten van handelsgoederende onverbiddelijke dood maaide dierbare zonen des Vaderlands weg, mannen op wie Nederland trotsch mocht zijuwe noemen prof. Cobet, baron Schimmelpenninck van der Oye, President der Eerste Kamergeneraal Reuther Mr. Greeve en andere leden van de Tweede Kamer, en nog in de laatste week onze gevierde ten Katej! Zoo wisselden licht en schaduw elkander als steeds, ook in 1889 af. Moge in 1890 het licht overvloedig zijn en slechts omschaduwd worden door een kring, onmisbaar om het des te helderder te doen uitkomen Werpen we een blik buiten onze grenspalen, dan zien wij Belgie voortdurend ten prooi aan heftige politieke verschillen, aan sensatie-processen, aan een verontrustend gistingsproces in de lagere standen vooral in de mijndistrictendan ontwaren we in Engeland nog altijd den strijd om lerlands' zelf- standigheid en om de Agrarische hervormingdie op den duur niet kan uitblijven; dan zien we het machtige Britsche Rijk in verre gewesten van alle zijden bedreigd en zelfs met Portugal in een con flict gewikkeld over zekere rechten in Afrika waarvan het einde moeielijk is te voorziendan herinneren we ons, hoe ook't alvermogend Duitsch- land met de Zwitsersche Republiek in een strijd dreigde te worden gewikkeld, om de toepassing van 't asylrechtdan klinken ons van uit Italie nog de oproerkreten in de ooren, die Rome in Februari in angst en spanning brachtendan denken we met weemoed aan den koenen reiziger, Dr. Peters, die, ver in de Afrikaansche binnenlanden't offer zijner liefde voor de wetenschap en de menschheid werd; dan staren we met leedwezen op 't groote werk van het Panamakanaal, tegen alle verwachting gestaakt, als een protest der natuur tegen de ver- metelheid van den menschelijken geestdan komen de vreeselijke zeerampen, in den aanvang des jaars voorgekomen, de overstrooming in Pennsylvania, de ontzettende uitbarstingen der elementen, de vreese lijke ramp van Antwerpen ons nogmaals voor den geest, en teekenen met een zwarte kool het jaar 1889 in de wereldhistorie. Potentaten van Europate beslechten aan den feestdisch Werd niet door de komst van C/.aar Alexander aan 't Hof te Berlijn het vrede-verbond hechter dan ooit bezegeld, en was 't feit, dat de Duitsehe Heerse'ner zijne zuster Sophia in de armen voerde van den Hertog van Sparta, Kroonprins van Griekenland, geen waarborg te meer voor rust en vrede in ons werelddeel Van dien vrede legde Crispide Italiaansche premier, in ziju veelbesproken rede, getuigenis af. Van dien vrede was 't in de laatste weken te Brussel gehouden anti-slavernij-congres een der ver- hevendste symbolen. Ook voor de vorsten was 't in vele opzichten een rampspoedig jaar. De jeugdige Oostenrijksqhe troonopvolger, die in't bekende Mayerling-drama op 30 Januari't leven liet, Servies Koning, Milan Obrenovitch die, na zijn schoone gemalin te hebben verjaagd en den huwelijksband met haar te hebben verbroken, op den 2en Juli, na eene 7-jarige regeering, verplicht was den troon te verlaten en zijn 13-jarigen zoon Alexander zijn kroon op 't zwakke hoofd te plaat- senKoning Luiz van Portugal, wiens overlijden op 19 Oct. de kroon aan een nauwelijks tweejarig kind deed te beurt vallen welks kroning eenige dagen geleden plaats vondde revolutie in Bra- zilie, die den Keizer Don Pedro als een dienst- knecht zijn paleis deed verlaten, om naar Europa te vluchten, en mogelijk wel de oorzaak was waardoor de gemalin van den Keizer-geleerde zoo spoedig, na het vertrek uit Rio, stierf; dat alles bewijst, dat 't leed ook in ruime mate het deel is van de grooteii dezer aarde. Maar ook hier vertoont de medaille een keerzijde. Of was niet heel de beschaafde wereld als't ware vervuld van bewondering voor den Duitschen Keizer, die van land tot land reisde, om den Europeeschen vrede te verzekeren, en alle geschillen met de Maar bovenal voor Frankrijk was het geeindigd jaar van groote, van beslissende beteekenis. Zag menigeen met zekere bezorgdheid de viering van 't eeuwfeest der Fransche revolutie te gemoet, en weigerden de meeste Vorsten en Regeeringen zich bij die viering aan te sluiten, (slechts enkele Vorsten, o. a ook de Shah van Perzie, die tevens ons land een hernieuwd bezoek en velen onzer landgenooten een ridderkruis bracht) de op 5 Mei geopende wereldtentoonstelling heeft de Eiffel- toren-hooge verwachtingen, die men er van koesterde, overtroffen, door 't succes niet alleen, maar bovenal door den goeden afloop. Te midden der gevaar- lijke Boulangistische beweging aangevangen, ein- digde de expositie in rust en vrede, met president Carnot aan 't hoofd van het bestuur, terwijl het Ministerie-Tirard met vaste hand het roer van Jt schip van Staat in handen hield. En wat was er inmiddels niet gebeurd Bou- langer, op 27 Jan. nog in 't Seine-Departeraent tot afgevaardigde gekozen, met 244.070 van de 435.860 stemmeu, Boulanger, wiens intrigues in Februari het kabinet-Floquet ten val brachten, hij moest in April als een lafaard Parijs ontvluchten en werd in Augustus door den Senaat met zijn boezemvrienden, als verraders des Vaderlands, ver- oordeeld. En de 22ste Sept. zette de kroon op't werk zijner vernietiging, toen bij de algemeene verkiezingen de Regeering verreweg de meerderheid behield en 't Boulangisme ten val werd gedoemd. Dat Frankrijk inmiddels den nobelen Hertog van Aumale in zijn eer herstelde, en de indertijd tegen hem uitgesprokeu verbanuing herriep, het mag als een bewijs van loyauteit in Frankrijk worden geprezen. ,/Dan zullen wij maar dadelijk samen vertrekken, lieve vroeg Claribel, terwijl tranen van teleur- stelling uit haar oogen sprongen, niettegenstaande de moeite die zij deed om zich goed te houden. ,/Ik moet alleen gaan", zeide Dudley ernstig. vBest mogelijk, dat ik nog verder moet, en dan gaat het dag en nacht door. Het is geen zaak, dat ik u aan al de vermoeienissen van het vliegen van den eenen sneitrein in den anderen blootstel. Maar Claribel daar Parijs u zoo tegenstaat, laat ik u eens zeggen, hoe wij de zaken zullen regelen. Punter zal u naar Londen vergezellen waar gij kunt gaan wonen in een hotel dat ik hem zal opgeven en waar ik u zoo spoedig mogelijk terug zal vin- den, laten wij zeggen binnen een weekhet is moeielijk juist te bepalenmaar stellig binnen uiterlijk tien dagen, ben ik terug. En, lieve vrouw, wees nu maar niet bedrojfd, kwel u niet, ik ben even bang om u te verlaten, als gij bevreest zijt om mij te verliezenen dan, onze scheiding is maar voor enkele dagen." Claribel kon niet spreken, haar hart scheen toegeknepen te worden. Zij had een voorgevoel van een naderend ongeluk voor het eerst knaagde haar het zelfverwijt, haar vader heimelijk te hebben verlaten, en betreurde zij het, dat zij haar stil, rustig verblijf had verruild tegen het reizende en trekkende leven met een echtgenoot, over wiens doen en laten eeD dichten sluier hing. Nu gevoelde zij, dat haar straf een aanvang nam, zij had wind gezaaid en begon reeds storm te oogsten. Dudley ging 's middags met den sneitrein naar Nizza, en eenige uren later vertrok Claribel, met den angst in het hart, onder geleide van Majoor Punter naar Londen. Laat ons ten slottebij het zeer korteonvol- ledige en vluchtige overzicht der gewichtigste feiten uit den afgeloopen jaarkring, met dankbaarheid wijzen op de ontdekking, door Stanley, van Emin Pachaden koenen Afrika-vorscheren op beider terugkeer, na bange dagen van beproeving en ge- vaarin de beschaafde wereldwaarin zijnaast mannen als Edisondie Europa bij zijn komst naar waarde ontvingen als de Lessepsdie zijn In het portaal van een lief huisje aan den Seine- oever zat een jonge man, met het gezicht naar den westelijken horizon gericht. Hij leek omstreeks zes en twintig jaar te zijn, en zijn gelaat met teringachtigen bios, de onnatuurlijk glanzende, diep liggende oogen, de samentrekking bij het begin van den schedel, zeiden meer dan voldoende, dat hij niet lang meer leven zou voortdurend kwam er een reeks holle kuchen uit dat vermagerde lichaam, en, meestal snakkend naar adem, lag hij achterover in zijn leuningstoei, de klamme zweet- droppels wegvegeDde, die zijn met zwarte lokken omzet voorhoofd bedekten. Hij was in zulk een diep gepeins verzonken, dat hij verschrikt opsprong, toen dokter Lebas, die stiiletjes achter hem gekomen was, zijn schou- der aanraakte. i,0waarde dokter, zijt gij het //Ik ben het, Gustaaf. En vertel mij nu eens, hoe is het er mee, jongen Ik denk wel wat beter, he ,/Beter ja, in de beteekenis dat ik nu spoediger aan het einde zal wezen," antwoordde Gustaaf. z/Komkomje moet je zulke muizennissen nist in het hoofd halen." ,/Edele vriend 1" hernam Gustaaf, „om uwentwil zou ik wenschen, dat ik anders kon denken, want gij zijt meer dan goed voor mij. Gij vondt mij verlaten, zonder vriend of maag in Parijs, te ver- zwakt door de ziekte, die mij ondermijnt, om zelfs enkel voor de korte poos, die ik nog op aarde ben, in mijn levensonderhoud te voorzien. Zonder eenige belooning dan mijn dankbaarheid, hebt gij niet alleen mij als uwe besten patient verpleegd, maar gij hebt nog voor een te huis gezorgd, en mij van alle dingen voorzien, die mij het einde minder pijnlijk konden maken. Kon ik er u een dienst mee bewijzen, welnu, ik wou dan dat ik dadelijk maar stierf, al moest ook mijn dood door gebrek verhaast worden, en ik op een vliering of in de goot omkomen." Lebas zweeg; de dankbaarheid vau Gustaaf Melot trof hem. Hij paaide zijn geweten met het feit, dat al wat die man zeide waarheid was. Het einde was wel nabij, maar hij had nog akeliger sterfbed kunnen hebben. ,/Kom," zeide hij, je moet niet steeds om ster- ven denken." ,/Denkt gij, dat ik er bang voor ben, mijn vriend Ik heb enkel maar wat korter weg af te leggen dan gij. Wij komen alien aan dat einde; waarom zullen wij knorrig zijn, als wij er wat spoediger zijn dan een ander? Ik heb altijd mijn aandacht op de zon en het getij, de zon komt op en gaat onder, het getij wordt eb en vloed, nog eenige keeren zal de zon in het westen dalen, en dan zal de stroom van mijn leven de zee bereikt hebben." De docter zweeg. Ten slottte begon hij aarze- lend ,/er is nog een meen niet een laatste middel. Wij moesten beproeven u eens een andere lucht te laten inademen." Waarde vriend, gij spreekt tot een man, die geen cent rijk is." //Geen nood, ik stel belang in uwe genezing*

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1