Nn. 0. Eerste Jaargang. Zaterdag: 4 Januari JSQO. YERMETEL SPEL. BINN E N L A N D. Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Abonnementsprijs: Per drie maanden.00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 AfzonderLijke nummers. .05 Boterstraat, E, 342, schiedam. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familieberichtenper annonce —.40 AANBIEDINGEN Dienst —.85 AANTRAGEN Maandag-avond halfzes is op het paleis het Loo een begin van brand ontstaand. De schoorsteen van de verdieping, gelegen vlak boven de vertrek- ken welke door Z. M. den Koning bewoond wer- den, is in brand geraakt, zoodat de vlammen er zichtbaar uitsloegen. De schoorsteen is dag en nacht werkzaam en dient om het badwater op temperatuur te houden. Door spoedig en krachtig optreden der aan- wezigen was de brand spoedig met water en ex- tincteurs gebluscht. De Koning en de Koningin hielden zich zeer kalm, zoodat het diner op gewonen tijd kon doorgaan. Gedurende het jaar 1889 zijn langs den Nieu- wen Waterweg biunengekomen 4271 stoom- en 567 zeilschepen, en vertrokken 4246 stoom- en 563 zeil- schepen. Hieronder zijn geen visschersvaartuigen of vreemde sleepbooten berekend. Gedurende het jaar 1889 zijn te Amsterdam uit buitenlandsche havens aangekomen 210 zeil- en 1363 stoomschepen, te zamen 1573, tegen 213 en 1353 1566 in 1888. De haven-stoombootdienst te Amsterdam vervoerde in 1889 1,071,197 personen tegen 993,069 in 1888. Het rijksmuseum te Amsterdam werd in het jaar 1889 bezocht door 330,640 personen. De zalmvangst is in de maand December te Kralingen buitengewoon schraal geweester werden slechts 444 stuks aangevoerd in December 1888 werden 1383 stuks aangevoerd. Volgens opgave van Bureau Veritas veronge- lukten in de maand November 1889 110 zeilsche pen, waaronder 11 vermisten, als Van Duitschland 6, van Amerika 19, van Enge- land 41, van Oostenrijk 1 van Denemarken 3, van Spanje 1, van Erankrijk 8, van Griekenland 5, van Nederland 1, van Italie 7, van Noorwegen 7, van Portugal 1, van Rusland 5, en van Zweden 5. Door stranding verongelukten 50, door aanva- ring 12, door brand 9 gezonken zijn er 9, verla- ten werden er 12 en afgekeurd 13. In dezelfde maand verongelukten 11 stoomsche pen, als Van Duitschland 1, van Amerika 3, van Enge- land 6 en van Belgie 1. Door stranding verongelukten 6, door aanva- ring 1, verbrand 2, gezonken 1 en 1 werd vermist, De Thorbecke Til, in het Noordzeekanaal ge zonken, is na lossing van 2500 balen rijst, vlot gekomen en naar Amsterdam gesleept. Het hooidbestunr der „Ned. maatschappij t. b. der Geneeskunst" heeft een adres gericht tot de PH qitiiji aToiv. 6) NAAR HET EnGELSCH BEWERKT DOOR KAKEL VAN OUWERSCH1E. VII. Een plattelandbewoner in Londen. De beste vuurproef voor het karakter van een jongen man is, de manier waarop hij de eerste slag, welke het noodlot hem toebedeelt, het teleur- stellen van zijne eerste liefde, doorstaat. Als wij zoowat naar de veertig loopen, dan worden wij niet meer door zulke dingen geplaagd, wij hebben ondervonden, wat de wereld is, en maken nu koele berekeningenmaar als men even twintig jaar is, dan valt teleurgestelde liefde dubbel zwaar, want het is dan voor ons meestal een on- verwachte en hevige slag, die ons onmiddellijk neder- velt, en de zwakkeren dikwerf uit de rij der levenden wischt, vdor dat de levensstrijd nog is aangevangen. Menige jonge mandie van zijn aangebedene eene zelfde behandeling als Dick Brain ley had ondervonden, zou in minder dan geen tijd verloren zijn geweest. In het eerste oogenblik was het hem, of die breede en diepe wond nooit zou genezen. Maar Dick ontzag zich niet, om door een zuren appel te bijten, en krachten te vergaren, om moe- dig den strijd des levens te strijden. Met het sterven van de hoop in z\jn boezem, werd daar het vuur geboren, om in de wereld vooruit te komen. Met al zijn geestkracht ging hij aan het Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justitie om hun te verzoeken, te overwegen welke maatrege- len van rijkswege genomen kuunen worden tot be- teugeling van de syphilis. De anti-revolutionnaire Kamerleden hebben aan de besturen van 1°. de vereeniging voor chris- telijknationaal schoolonderwijs, 2°. de vereeniging voor gereformeerd schoolonderwijs, 3°. de Unie ,/een school met den bijbel," 4°. de vereeniging van christelijke onderwijzeressen in Nederland, een schrij ven gericht, dat wij in De Slondiard opgenomen vinden. In dat schrij ven wordt betoogd, dat door aan- neming van de nieuwe scboolwet de schoolstrijd een ander tijdperk is ingetreden. Wordt de wet eerlijk uitgevoerd, dan heeft die strijd op politiek terrein veel van zijne belangrijkheid verloren. De verhouding van het openbaar onderwijs tot het bijzonder is echter omgekeerd. Van princi- pieele achterstelling van de bijzondere school is voortaan geen sprake. De wetten van 1857 en 1878 moesten door gemeente- en rijksambtenaren ten uitvoer worden gelegd, de nieuwe wet stelt de Christenen zelven in de gelegenheid de wet uit te voeren, zooals door de RegeeriDg bedoeld is, en scholen op te richten voor de bevolking, die Chris telijke scholen wenscht. l)e bemoeiingen der aDti-revolutionnaire Kainer- hden treden daardoor op den achtergrond, de taak der schoolvereenigir.gen wordt gewichtiger, daar zij te zorgen hebben, dat bijzonder onderwijs regel wordt. De Kamerleden zijn van oordeel, dat de bestu ren van boverigenoemde vereenigingen gemeen over- leg omtrent de te volgen gedragslijn zullen moeten plegen, daar toch naijver of gebrek aan samenwer- king hoogst nadeelige gevolgen zouden kunnen heb ben. Daarom verzoeken de anti-revolutionnaire Kamer- leben den besturen eene samenkomst te houden, ten einde te bestissen, of in bovengemelden geest maatregelen behooren genomen te worden, en zoo ja, welke. Zij geven daarbij den vborzitter van het bestuur van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs in overweging, de besturen uit te noodigen 1. om op een door hem op te geven plaats en tijd een bijeenkomst te houden 2. om elk der besturen, waaraan dit schrijven gericht is, uit te noodigen eene commissie van advies, bestaande uit drie leden, te benoemen, ten einde een program voor die vergadering te ontwerpen. -— Id 1890 of later zullen tien kommiezen, na afgelegd examen, kunnen worden aangesteld als kommies verificateur der directe belastingen enz. Voor de betrekkiDg van klerk aan 's-llijks krankzinnigen-gesticht te Medemblik, op eene jaarwedde van f 250 boven de gewone verpleging, hebben zich ongeveer 300 liefhebbers aangemeld. Onder hen komen voor: directeuren van post- en telegraafkantoor, hoofdondeiwijzers, gemeente-secre- tarissen enz. De heer A. Moens heeft wegens voortdurende ongesteldheid zijn eervol ontslag gevraagd als in- specteur van het lager onderwijs. De Nederlandsche Roomsch- Katholieke Volks- bond, afdeeling Rotterdam, telt thans reeds bijna 500 leden. Met 1 Januari is het ziekenfonds van den Bond in werking getreden. Ook zal worden opgericht een fonds om wedu- wen van leden te helpen in haar eigen onderhoud te voorzien. De eigenaar van het huis „ln duizend vree- zen" te Rotterdam, die van plan is dat historische gedenkstuk af te breken, zal, alvorens daartoe over te gaau, pogingen aanwenden het aan rijk of ge meente te verkoopen. In Engeland en Schotland wordt de strijd tegen de besmettelijke longziekte door afmaking voortgezel. Toch brak in het tijdperk van 15 September tot 19 October jl. wederom op 42 plaat- sen de longziekte uit, waarvan op L9 plaatsen in Engeland en op 23 plaatsen in Schotland. Het aantal runderen in dit tijdperk in Engeland door de ziekte aangetast, bedroeg slechts 50 en dat in Schotland 120. Als verdacht van besmetting wer- dm afgemaakt 563 runderen, welke met ziek vee in aanraking waren geweest. Het abattoir te Amsterdam heeft den lsten Januari twee jaren bestaan. Aan Rijksaccijnzen van het geslacht bracht het eerste jaar onge.veer tachtig duizend gulden meer op dan het geval was aan de oude veemarkt. Nu is dat cijfer gestegen tot honderdduizend gulden meer, terwijl de opbrengst van het vee, hetwelk voor Amsterdam buiten de gemeente geslacht wordt, aan accijnsen bedraagt ongeveer veertigduizend gulden. Ten behoeve der ijspakhuizen op Tessel zijn thans tal van personen, paarden en wagens in het werk gesteld, om uit het versche binnenwater van het eiland ijs in te zamelen. De voorraad was in den afgeloopen zomer door de visschers geheel ver- bruikt. Het iuzamelen geeft veel bedrijvigheid en bezorgt menigeen een goed daggeld. De Paus heeft met Kerstmis 30,000 fr. doen uitdeelen aan arme gezinnen te Rome en aan de weduwen en weezen van voormalige ambtenaren van het Yatikaan. Yoorts gaf de Paus 14,000 fr. tot verdeeling onder de armen door geestelijken en liefdezusters. Door 103 graanhandelaars en bakkers in het district Tilburg, het kiesdistrict van den heer Bahlmann, is tot de Tweede Kamer een adres ge richt over het door den heer Bahlmann iDgediend wetsvoorstel tot heffing van iuvoerrechten op gra- nen en meel, ten einde hunne bezvvaren daarlegeu kenbaar te maken. ,/Door aanneraing van dit ontwerp van wet zou zeggen zij een gevoelige slag toegebracht worden aan het gewone bakkersbedrijf, hetwelk nu reeds zoo sterk te karapen heeft met de groote broodfabrieken. Immers, dezen hebben veelal haar eigen graanmolen, zoodat wanneer zij hare benoo- digde tarwe buitenslauds inkoopen, het daarvan gefabriceerde meel (men berekent, dat 100 kilo tarwe gemiddeld 75 kilo meel opleveren) slechts op f 1.60 per 100 kilo invoerrecht zal te staan komenterwijl wij, gewone bakkers, uit den aard van ons bedrijf hot meel en niet de tarwe inkoo- pende, per 100 kilo buitenlandsch meel f 2.40 voor invoer zullen te betalen hebben een verschil alzoo van 80 cent per 100 kilo in het voordeel der broodfabrieken, die haar graan zelf malen. Bij gebruik van vreemde rogge wordt dat verschil nog grooter. ,/De voorgestelde invoerrechten op het meel zul len ten gevolge hebbeu, dat de binnenlandsche meel- fabrikanten de prijzen van hun rnaalloon, of liever gezegd van hun gefabriceerd meel, kunnen verhoo gen ten koste der bakkers, omdat zij,, doordien het buitenlandsch meel naar verhouding zwaarder belast wordt dan het graan, minder de concurrentie van het meel zullen te duchten hebben. ffDoor invoerrechten op granen en meel zullen ontwijfelbaar de broodprijzen stij- g e n, waarvan natuurlijk de mindere man, als groote broodverbruiker, het meest te lijdeu zal hebben. Wij, bakkers, weten te goed door dage- lijksche ondervimling, hoezter ledete vcrho'ogiiig der broodprijzen drukt op die categorie van men- schen. Reeds dit hoewel het bij onze eigen zaken minder in aanmerkiug komt reeds dit alletsn zou ons elke heffing van invoerrecht of be- lastiug op granen en meel doen betreuren." Een treurig voorval heeft in Tilburg veel in- druk gemaakt. Een dieustbode werd belast een ziek hondje naar elders over te brengen. Onderwegge- raakte van het speeksel, dat zich overvloedig bij het dier afscheidde, een weinig in de wondjes vdk de handen van het meisje, die aan winterhanden leed. Hierdoor schijnt ernstige bloedvergiftiging te zijn ontstaanwant in korten tijd zwollen beide han den zoozeer op, dat de geneesheer noodig oordeel- de er minstens eene te doen afzetten en waar- schijnlijk ook de andere. Bloedvergiftiging met doodelijken afloop kwam overigens aldaar ineer malen voor. Te Maastricht lijden zooveel post-ambtenaren aan influenza, dat er, met de Dieuwjaarsdrukte, versterking van personeel moest komen. Hit Utrecht wordt gemeld We hoorden wel eens, de meerring verdedigen dat klerken, die met goed succes de proef van It werk, om zich een positie in de maatschappij en fortuin te verwerven, dingen die meestal dan eerst met hart en ziel ter harte genomeu worden, als het romaneske en betooverende der eerste liefde verlept en verdroogd is. En in het Noorden van Engeland, waar het kind uit het volk, misschien het meest wel door geluk, tot eer en in aauzien kail komen, daar wordt de jongen uit de mijn wel eens eigenaar van den onderaardschen schatdaar wordt de man uit de fabriek wel eens kapitalist; de poehaan, die het werk voor de timmerwerven opscharrelt, een aan- nemer, een man die groote zaken doet. Zoo zijn er een groot aantal van die mannen met onver- zettelijken wil en onoverwinnelijken moed, die in Engeland zitting nemen in de Kamers van Koop- handel of op de banken van het Lager-Huis, en die de vergaderzalen doen weerklinken van hun krachtige in Noordsch dialect uitgesproken rede- voeringen. Nu had Dick Bramley zijn voet nog niet op zulk een hooge sport van de ladder van het for tuin gezet, maar hij had de onderste treden al vast achter den rug, en zij die hem voortdurend gade sloegen, moesten erkennen, dat hij snel steeg. Hij was aandeelhouder in een kolenschuit, die op de Dass voer. Kort nadat Claribel verdwenen was, verbaasde Dick zijn geheele1 omgeving, door een leverantie van eenige duizende tonnen steenkool, voor een der zuidelijke havens, aan te nemen. Het was een speculatie, waarbij hij zijn geheele vermo- gen op een enkelen worp zette, maar de fortuin, die hem in zijn liefdeszaak zulk een leelijke part gespeeld had, was hem nu uiterst gunstig. Tal van mijneigenaars kenden Dick voor een onderne- mendeu jongman, met veel verstand vau zaken, die niet in den wilde te werk ging. Hij kreeg ladingen steenkool tegen iagen prijs op crediet, zette die goed vau de hand, en binnen eenige weken had hij door die stoute speculatie een klein for- tuintje gemaakt, en begon nu zijn vleugels uit te slaan om wat hooger te vliegen. Door zaken in de wereldstad geroepen, wandelde hij op een avond door de stad, om het belang- wekkende schouwspel eens te genieten, dat Londen na het vallen van den donker aanbiedt. Aan de Dass heerschten tegen dien tijd stilte en diepe rust, maar hier scheen het leven eerst recht te beginuen in de straten was het nu lust en leven, en alles in een zee van licht gehuld. Dick keek met welbehagen naar die heen en weder dravende menigtehet volk dat uit de schouwburgen kwam haastte zich om nog den laatsten trein te halen, of zette den avond voort in prachtige restauraties; voor zijn oog gingen kantoorloopers en winkel- knechts, die voorname heeren wilden gelijken en die niemand misleidden dan zich zelvendandy's die niet helder meer zagen en met waggelenden gang en onvasten tred door de menigte sukkeldeD, evenals de kantoorlooper door het levenoude losbollen, die onder de hoedjes der meisjes zonder cavalier loerdenduivelinnen met het kunstrood op de wangen, schooljongens op een festijn noodi- gende waarbij de dood geen gast, maar gastheer zou zijn. Schouder aan schouder, arm in arm wriemelde door elkander edelman en kind uit het volk, dief en stille verklikker, de statige engelsche huismoeder en de wulpsche Jezebel en vormde die dicht op een gedrongen massa, die de machtigste republiek der aarde is, het Londensche straat- gewoel. Een man, die Dick met vaart voorbij stoof, stond plotseling stil, en bukte vlug om een ring van de straat op te pakken, die, zonderling geuoeg, niet beschadigd of platgetreden was door de duizende voeten, die er overheen waren gegaan. Dick ging den man voorbij, waarop deze hem naderde. ,/Met uw verlof, mijnheer zeide de man op onderworpen toon, ,/maar wilt u den ring niet eens zien, dien ik daacnet opra ip? Het schijnt er een van de fraaiste soort te wezen, maar ik heb er niet veel aan, ik ben een werkman, ik draag zulke dingen niet." Nu was Dick van werkman, baas geworden en hij wist, dat er even veel misdaden onder den naam van vooruitgang bedreven worden, als dat er schur- ken en vagebonden zijn, die zich den eervollen en hooggeeerden titel van man van vooruitgang aan- matigen. Hij keek eens heel ondeugend naar den ring, terwijl de man met een gladde tong vervolgde t/Zoo'n ring heeft voor mij natuurlijk geen waarde, omdat ik een werkman ben, maar een fijn heer, gelijk gij, kan er niet buiten wat treft gij het nu gelukkig, gij kunt er voor een koopje aanko- men. ,/Hoeveel denkt gij wel, dat hij waard is vroeg Dick heel leuk. Gretig riep de ander„als het een echte diamant is, en daar ziet de steen er wel naar uit, dan is die op zijn minst f 120 waard; maar daar ik maar een eenvoudigen werkman ben, zoo ben ik blij, als ik wat verdien, en zal ik hem aan een heer,

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1