buieauleven hebben doorstaaii, niet meer valbaaf zouden zijn voor eene of andere heerschende ziekte. De onjuistheid hiervan is ons dezer dagen gebleken. Bij de Staatsspoorwegen took zijn bureaux, waar- van nagenoeg de helft van 't persoueel (en daar- onder zijn oox oude klerken) lijdende is aan griep. Ook komen hier in vele gezinnen gevallen van dien aard voor. Zoo zagen we Vrijdag een jongmensch, met verlof van het instructie-bataljon te Kampen, op eens duizelig worden, waarop een hevige koorts volgde. Men verinoedde althans dat ook hier de verschijnselen van griep aanwezig waren. De varkensziekte heeft het vorige jaar op veel plaatsen in ons vaderland groote verwoes- tingen aangericht. ledere veehouder kent deze plaag enweet dikwijls uit treurige ondervinding, hoe vree- selijk zij kan woeden en de welvaart van velen knakken. In vele deelen van ons land is dit ook in het afgeloopen jaar weer gebleken en vooral in Friesland, waar men echter uiet stil heeft gezeten in het uitvinden van middelen ter bestrijding. Men is daar op kleine scha.il begonnen met het inenten der varkens, meestal aan de pooten, en deze proeven hebben zeer gunstige gevolgcn gehad, zoodat de Friesche Maatschappij van Landbouw er hare aandacht op heeft gevestigd en besloten heeft, krachtige pogingen aan te wenden tot verbreiding dier inenting. De Maatschappij wendde zich daar- om tot den minister met het verZoek van regee- ringswege op groote schaal proeven te nemen met genoemde inenting, die naar oordeel van het hoofd- bestuur bij goede verrichting, de ziekte kan tegen- gaan, zoo niet geheel voorkomen, w? irdoor dui- zenden varkens, die anders door deze ziekte jaarlijks worden weggerukt, kunnen behouden worden. Het hoofdbestuur meent, dat de inenting alleen met voldoende waarborg kan geschieden, indien zij van regeeringswege verricht wordt door harerzijds aan- gestelde, bekwame ambtenaren. Indien het verzoek van de Friesche Maatschap pij bij het Kabinet een gunstig onlhaal vindt, zal men spoedig door belangwekkende proeven op dit gebied zekerheid erlangen of de varkensziekte al dan niet behoort tot die plagen, waarvoor de we- tenschap geen beat weet, doch men mag met grond nu reeds verwachten, dat de wetenschap in dezen zal zegevieren. Dezer dagen werd, gelijk gemeld is, in een hofje in de Van der Duynstraat te 's Hage het lijkje gevonden van een pasgeboren kind, waarop sporen van misdaad werden ontdekt. Maandag avond werd de vermoedelijki daderes aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. De aangehoudene is een 21-jarige meid, dienst- baar in het Huygenspark. Zij moet ontkend heb ben, met een scherp voorwerp het kind te hebben doorstoken, maar wel verklaard hebben, het kind met een stok in een koker van een privaat te hebben geduwd, wat echter door de omstandighe- den niet aannemelijk wordt gemaakt. De jongeling De K., wiens bruid te Luik- gestel zoo gruwelijk werd vermoord, is, sedert hij de noodlottige tijding ontving, zoo ernstig onge- steld, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Op den Nieuwjaarsdag hadden te Wateringen de eerste wedstrijden op schaatsen plaats eerst voor jongelieden beneden 18 jaar, op cene baan vafi 603 M. 7s Engelsche mijl, later voor Heeren liefhebbers, voor welke de bean eene lengte had van 734 M. Bij den eersten wedstrijd legde P. de Boer, oud 16 jaar, de baan af in 1 m. 19s/5 sec., 0. Hoek, oud 16 jaar, in 1 m. 254/s sec., J. Verbrekel, oud 16 jaar, in 1 m. 29T'5 sec. De Heeren liefhebbers moesten 5000 M. afleg- gen over eene baan van 734 M. De lieer A. L. Couvee, uit Delft, deed dit in 11 in. 32 sec. De Heer Fritz Ahrendt, uit Hamburg, in 11 m. 412/B sec. en de Heer Duinisveld, van Wateringen, in 12 m. 3 sec. Omtrent den Heer Couvee dient verraeld te worden, dat hij bij den 2en omgang viel, waardoor hij circa 8 sec. verloor, anders ware zijn succes natuurlijk nog grooter geweest. De als u, maar voor 30 gulden lateh, dat is niet te veel. Wel," zeide Dick scherp, „wij hebben beiden belang bij de zaak, jij als verkooper, ik als kooper, dus mogen wij geen oordeel vellen. Willen wij juist weten, wat de ring waard is, dan moeten wij ieraand laten beslissen, die buiten de partijen staat. Die agent van politie zal wel eventjes als seheids- rechter willen optreden. Waatom zou hij dat niet evengoed als een ander op zich willen nemen Wel wat zeg je er van?" De man keek Dick een oogenblik aan, zag da- delijk dat hij aan een verkeerd kantoor was, ging vloekeude heen, luid mopperend over het verlet, dat zoo'n boer aan een werktnan veroorzaakte en dadelijk weer rondloerende, of hij geen anderen onnoozelen hals kon te pakken krijgen. Voordat hij echter veel verder was, greep er al een stalen hand in zijn schouder, en werd hij in een slop gesleurd, dat op de drukke straat uit- kwam. Opziende verstijfde hij van schrik, toen hij zag, dat hij in handen was van een groot, net gekleed heer, die een lichte overjas over zijn avondtoilet droeg. Deze gaf den schelm een flinken vuistslag op het hoofd, die daarop weg- kroop als een hond die met de zweep kennis maakt. Maak dat je weg komt," bulderde de man met de overjas, ,/als ik je hier weer snap, reken ik je in, zoo heilig als mijn naam is. Zeg, schoft, je weet wel, hoe ik heet Vloekend maakte nu de schelm beenen. Onderwijl was Dick in een prachtig verlichte restauratie gegaan, waar het gegons van een drom keuvelende gasten, zich vermengde met hetgeram- mel van borden, het gerinkink van glazen, het Wedstrijden wareti georganiseerd door de lieereit Arij Prins, uit Hamburg, en J. de Boer Sr., te Wateringen, terwijl eerstgenoemde de tijden opnam. Van wege den Nederlandschen schaatsenrij- dersbond zullen op de baan der Amsterdamsche Sport- club bij gunstig weder de wereldmeesterschaps-wed- strijden gehouden worden, telken male des namid- dags 2 uur Eerste dag, Vrijdag 3 Jan. mijl. Tweede dag, Zaterdag 4 Jan. 1 mijl. Derde dag, Zondag, 4 Jan 2 mijl. Vierde dag Maandag 6 Jan. 5 mijl. Reeds zijn hier aangekomen de heeren Alex von Panschin uit Rusland, E. Godager en A. Norsing uit Noorwegen, Ahrendt uit Hamburg. De mees- ter van Duitschland, de heer Harms, heeft niets van zich laten hooren. Onze rijders Pander, Jurrjens, Couvee, Venema, Doyer, Verspijk, Jibben en Vethake zijn gereed. De Haagsche tramweg- maatschappij heeft in 1889 voor f 31,000 meer ontvangen dan het jaar te voren (resp. f 443.603.68 en f 412.367.19.) In Oost-Londen is eene school door brand vernield. Naar gemeld wordt, hebben 26 kinde- ren daarbij het leven verloren. Voor meer dan 350 vacante predikantsplaat- sen bij de Herv. Kerk is thans geen enkele candi- daat meer beroepbaar, daar alle candidaten, die in dit jaar tot de evangeliebediening zijn toegelaten, reeds een beroep hebben aangenomen. In den laatsten tijd zijn te Bleiswijk her- baalde malen eenden en kippen vermist, en in het stelen dezer dieren werd eene groote mate van driestheid aan "den dag gelegd. Geen enkele maal echter is men zoo brutaal geweest als eenige dagen geleden te Zevenhuizen het geval was. De land- bouwer P., aan de Rotte, miste 'sochtends twaalf eendenwaaronder den waard Deze laatste werd evenwel in de nabijheid van het eendenhok ge vonden, geheel geplukten met een briefje aan den hals, waarop stond geschreven „Hier lig ik naakt en bloot, Wij waren met ons twaalven, Maar elf zijn er nu dood 1" De roovers zijn ongetwijfeld begunstigd geworden door het licht eener kaars, die in het stalraam, onmiddellijk nabij het eendenhok, stond te branden. Gedurende dien nacht werd er in den stal gewaakt bij eene koe. In dit jaar zijn op de Leidsche markten aangevoerd 144.681 stuks vee, waaronder 46.000 schapen, 51.000 lamineren, 27,000 koeien en 11.000 biggen de vermoedelijke waarde was f 7.360.218. In 1888 werden er 158.914 stuks aangevoerd te- gen f 7.335.478 waarde. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouw- school te Wageningeu is in de maand December jl. gevallen 74£ m.M. regen, tegen 39 m.M. in dezelfde maand van 1888. In het jaar 1889 be- droeg de gevallen regen 749m.M. tegen 783 m.M. in 1888. Door de Arrondissements-Rechtbank te's Gra- venhage zijn uitgesproken in 1888 1048 in 1889 1260 strafvonnissen, hieronder waren voor bedelen en landloopen resp. 293 en 539 vonnissen. Oorlogsberichten zijn veelal overdreven. Dit blijkt opnieuw uit een Reutertelegram aan de In- dische bladen, betreffeude de werkstaking te Rot- lerdam, aldus luidende /Rotterdam, 30 Sept. De werkstakers hebben het plaveisel der straten opgebroken en de politie met keien gesteenigd. ,/De schutterij moest optreden, gaf vuur en deed eene charge op de menigte, waarbij verschei- dene personen gedood werden." Schiedam, 3 Januari. Bij de door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding voor het verrichten van grondboringen voor de werken der waterverversching zijn ingekomen de volgende inschrijvingenA. Hoogendoorn Cz., te Giesendam, voor f 780. F. J. van Zeijl, te Kethel, f 1018. Nan Heijst en Zonneveld, te Vlaardingen, f 1133. H. Wienho|en, te Schiedam, f 1195. Mart. Visser te PapendrFcht geknal van wegspringende kurken en het geroep der vlugbeenige kelluers. Aan een ledig tafeltje gaande zitten, vroeg Dick om oesters met stout. Binnen een paar minuten kwamen er aan het tafeltje een paar fatsoenlijke hee«-en zitten, die een druk gesprek voerden, en zoo luid dat Dick het moest hooren. ,/Dat is een aardig testament van je oom" zeide de oudste van de twee mannen. Ja dat is het inderdaad 1 Ik heb er drommels veel last mee, als ik mij niet stipt aan de voorwaarden houd, en vijf duizend pond aan verdienstelijke burgerlieden uitdee), dan weet je, verbeur ik de erfenis." ,/En hoe groot is jou aandeel?" ,/Honderd duizend pond. Ah goeden avond mijn heer", zeide hij tot Dick, die nog altijd aan zijn schelpdieren bezig wasvexcuseer mij, ik had u niet eens gezien." Weinige oogenblikken daarna zat Dick met de twee mannen in een druk gesprek. Het kwam hoofdzakelijk hierop neer, dat de jongste een onmetelijk fortuin kon erven, mits hij aan de zooeven genoemde voorwaarde voldeed. loen een der heeren wegging kwam er een ander aan de tafel, knoopte ook een gesprek met Dick aan, en vroeg hem of hij geen zin had eens kaart in de Pyramide* te gaan spelen. ,/Pyramides/' antwoordde Dick, „zijn in Egypte, o ja, zij zullen er een paar tegelijk met de naald van Cleopatra hebben overgebracht." vWaX een grasgroene boer," dacht de ander. H\k zeide," sprak hij nu overluid, tot den heer, *Een dobbelhuis. f 1200. Jac. Broeckx, te Tilburg, f 1275. A. Lestrade, te Arnhem, f 1775, en Corn, van Stu- venberg, te Hoogland, f 2890. Door burgemeester en wethouders werd aan den laagsten inschrijver, den heer A. Hoogendoorn Cz. te Giesendam, het werk opgedragen. De Minister van Financien maakt bekend, dat hij uit Schiedam van een onbekende ontvangen heeft eene som van f 350, wegens te veel van het Rijk ontvangen gelden. De Zeismau heeft, tegelijk met den driehon- derd vijf en zestigsteu dag, weer een geheel jaar gevoegd bij zijn onbewistbaar eigendotn den tijd. Bij den aanvang van het /Nieuwe Jaar" is het de gewoonte, op het gebied van ,/wenschen" het beste uit te zoeken, om het vervolgens met veel edelmoedigheid weg te sciienken. jrln gezondheid nog vele jaren" schijnt tot dat beste te behooren, want het wordt druk gebruikt. Nu, als wenschen kouden baten, zou bovengenoem- de zeker op 't oogenblik de meest gepaste zijn. De gezondheid toch laat in 't begin van't nieuwe jaar al veel te wenschen over. De influenza, Russische catarrhe, epidemische verkoudheid of hoe die ziekte verder heeten mag, schijnt ook hier haar tenten te hebben opgeslagen. Daaraan moet het voorzeker toegeschreven worden, dat de fLees- vergaderiug" van Donderdag 2 Januari in het lokaal Paulus zoo slecht bezocht was. Misschien ook hebben velen gedacht, dat men van het goede te veel kan kiijgen, eerst de ernstige, heilige Kerstdagen, daarna de plechtige Oudejaarsavondstonde, toen het Nieuwjaar, tijden, waariu meer gedacht en doorleefd wordt dan ge- woonlijk hoe het zij, het publiek bestond op ge- zegden avond uit ongeveer 50 personen. Als spreker trad op: Dr. H. Oort. Tot onder- werp had spr. //Sprookjes." Hij verhaalde er en kele op boeiende-, onderhoudende wijze en toonde aan, hoe sprookjes gelezen dienen te worden. Zoo behandelde spr. o. m. het overbekende ,/Roodkapje." Daarbij gaf hij de volgende toe- lichting: Roodkapje is het levenaanbrengende licht, de zon. De wolf, de duisternis. De grootmoeder, de aarde. De versuaperingen, aan grootmoeder gebracht, zijn kruiden, gewassen, heesters, boomen enz., aan de aarde gegeven. De wolf verslindt en versnaperingen, en grootmoeder en kleinkind. De duisternis bedekt aarde en hemel. Verder: ,/De klok", een sprookje van Andersen. De bewoners van zeker dorp hoorden meermalen, heel in de verte, het luiden eener klok. Niemand wist, waar zich die klok bevond. Velen gingen op weg, om te zoeken, maar geen vond haar, want een dicht, ondoordringbaar woud strekte zich naar dien kant uit. Eindelijk bereikten een konings- zoou en een arme knaap, die beiden met ernst, doch langs een verschillenden weg zochten, de plaats Het was een hooge berg, vanwaar zij alle heerlijkheid des lands aanschouwden. Het luiden der klok is de roepende stem van God, Wien ieder zal vinden, die Hem met ernst zoekt. Spr. eindigde met de verzekering, dat ieder, die zoo sprookjes las, den schrijver daukbaar zou zijn. De president besloot de vergadering met een woord van dauk aan den spreker. Maandag 28 December jl. gaf de Symphonie vereeniging alhier voor hare leden, haar eerste concert in dezen winter. Toen wij in de zaal kwamen, hadden wij nog den tijd eens rond te zien. Hoewel tamelijk goed bezet, misten wij toch vele liefhebbers en vereerders van de Symphonie; naar wij vernamen was ook hier de influenza in het spel. Ook onder de leden van het orkest telde de mode-kwaal voor dien avond enkele offers, want wij misten daar, onder meer, onzen 2den hooru en onzen gevierden pau- kist, welke partijen door vreemden werden vervuld. Over het algemeen durven wij zeggen, dat er Maandagavond door de Symphonie-vereeniging ver- dienstelijk is gewerkt De zware Es 7?«r-symp!iouie van Mozart een werk uitmuntende door vele schoouheden, maar ook overvloeiende van vele moeielijkheden, werd door de heeren excecutanten werkelijk schoon ten gehoore gebracht en al die dat verbazende vermogen geerfd haddat ik een burgerman ben, ik wou eens een kaartje leg- gen, niet zoozeer om te spelen, maar mijn zaken zijn niet bijster voor den wind gegaan. Ik wilde u een8 spreken, om mij in de weldadigheid van uw braven oom zaliger aan te bevelen." „Hoor eens", kreeg hij ten antwoord, „ik kan dat geld spoedig genoeg weggevenmaar ik wil strikt uitvoeren, wat de goede man bevolen heeft. Verdienstelijke, brave mannen alleen mogen in aaumerking komen. Ik zal de proef stellen door te zien, of zij huu evenmensch vertrouwen. Hij, die een ander niet vertrouwt, is zelf geen vertrou wen waardig, dat is mijn stelregel." ffKom", zeide de ander, aan Dicks elleboog stootende. „Ik zal je een bewijs geven, dat ik vertrouwen in mijn evenmensch stel. Maar dat is moeielijker gedaan dan gezegd. Toch uietWat kom ik daar op een goede gedachte Zie eens, dat horloge met ketting, en die diamanten doekspeld geef ik aan mijnheer, hij ga er maar gerust mee uit de restauratie, in tien minuten is hij terug. De rijke erfgenaam begon te lachen, en zeide, „dat is waarlijk een nieuwe manier om te toonen, dat men iemand vertrouwt. Hoor eens", vervolgde hij, „ik ga eerst eens met Mijnheer een straatje rond. Ik zal je zoo meteen op de proef stellen. Ik heb zoo mijn buien." Hij ging met Dick naar buiten, en toen zij in de straat waren, zeide hij, ,/jongen jongen wat is dat een eerlijke kerelZijn goed vertrouwen in de menschen treft mij diep, hij is de eerste, die ik ontmoet, welke aanspraak mag maken op een legaat van mijn oom." Was de uitvoenng daarvan niet, zooals wij dit werk meermalen elders hoorden, toch kunnen wij niet nalalen voor de goede opvatting en werkelijk verdienst'-'olle wijze, waarop Mozart's symphonie werd ten gehoore gebracht, aan de Symphonie- vereeniging onze hulde te brengen. De eer van den avond komt toe aan den heer B. Dessau, concertmeesttr der Maatschappij ter bevordering der Toonkunst te Rotterdam. De waardige opvolger van den heer Hess, heeft Maan dagavond getoond te zijn, de meester bij uitne- inendheid. Wat voerde hij ons niet mede in de Zigeunerweisen van Sarasate, en toen hij, na het ontvangen van een krans, hem door den gevierden directeur, de heer Egener, namens de Symphonie- vereeniging aangebodeD, ons als het ware heeft begeistert door Raff's Cavatine en Ungarischer Tavz Dmol van Brahms, toen voelde een ieder dat die vertolking de ware was. Het sterk sprekende applaus noopte den heer Dessau nog .een extra xiummer, de Baccarade van Spohr, ten beste te geven. De kunstlieveude Schiedammers hebben getoond, door de stilte gedurende de uitvoering van de verschillende nummers, het verrukkelijke spel van den solist en de steeds gewaardeerde pianobegeleiding van den heer Blitz, als om strijd te waardeeren. Nog verdient hier te worden vermeld de uitvoe ring van Beethoven's Egrr,ont. Het tempo be viel oris beter dan op de laatste uitvoering, toen dit nummer gegeven werd, het koper vonden wij daarin, even als in enkele kleinere werkjes, welken otien avond op het programma prijkten, wel wat te krachtig, dit neemt echter niet weg, dat de uitvoering in het algemeen verre boven het mid- delmatige geroemd mag worden. Zondagmiddag van 13 uur, zal op het terrein der ijsclub alhier een matinee gegeven worden, ter feestelijke opening der baan. Maandag i3 die reeds voor het publiek opengesteld. In een onzer kleine slaapsteden heerschte in den vroegen morgen van Donderdag 2 Januari jl., zoowel onder de iogeergasten als commensalen groote bedrijvigheid, omdat eene aldaar logeerende koopvrouw, op het onv&rwachts de Iogeergasten met een vermeerderde, daar zij toen buiten hare ver- wachting, aan eene flinke meid het leven schonk. Hij, die zich de vader van het kind noemde was radeloos, omdat hij voor geen verloskundige hulp had zorg kunnen dragen, waarom hij zich bij de politie vervoegde, die hem dan ook deze hielp bezorgen. Moeder en dochter zijn later op den dag ter verdere Verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Heden middag ten ongeveer een uur kreeg de meestersknecht B. in de branderij van den heer van der Drift aan de Velle Vest alhier, een hevige zenuwtoeval, zoodat hij per rijtuig naar zijn wo- ning in het Broersveld moest vervoerd worden. Heden morgen om 10£ uur brak °P de Koemarkt de buikriem van het paard, gespannen voor een ledigen gistwagen van den heer Kooimans alhier, op welken wagen, behalve de bestuurder, nog eenige personen waren gezeten. Het paard werd schichtig, begon te springen en te stijgeren, waar door het lemoen van den wagen brak, en het paard vervolgens in aanraking kwam met het hek op de stoep van den heer Voorwaldt, dat daardoor schade bekwam, terwijl het dier zelf een bloedende wonde aan den kop kreeg. Nadat het door de omstanders was gegrepen, werd het naar den stal geleid en een ander in zijn plaats voor den wagen gespannen Ongelukken hadden er overigens niet bij plaats. Donderdagmiddag liep een der voorwielen van een molenwagen af, toen die zich aan het einde der Broersvest bij de spoelingbrug bevond. Gelukkig was de wagen niet beladen, zoodat het ongeval gemakkelijk te herstellen viel. Men schrijft ons uit Rotterdam dd. 2 Jan Op de Groote of Erasmusmarkt staat een oud ge- bouw. Een steen duidt het jaartal 1594 aan, een andere steen vertelt ons, dat de naam is ffIn Duizend Vreezen". De overlevering zegt, dat, tij- dens de Spanjaarden in Rotterdam huishielden, verscheidene personen in dat huis de vlucht ge- Zij wandelden verder/,het is koud"zeide Dicks medgezel, //laat ons teruggaan. Ik zal hem maar vast opschrijven, waar vind ik nu den tweeden mandie evenveel vertrouwen in de menschen heeft. Jongenjongen wat een wonder van een mensch z/Ik weet nog grooter wonder", zeide Dick. z/Welaan wat dan z/Welnu, dat er nog gekken kunnen zijn, die zich door jelui oliedom plannetje van vertrouwen stellen kunnen laten beetnemen." ffWat bedoel je?" vroeg de ander, die dadelijk een andere houding aannam. //Dat ik jou eens een broekje zal aanbinden", zeide Dick, in plaats van jij mij, een hevigen vuistslag aan zijn med gezel willende uitdeelen, die echter zoo spoedig mogelijk maakte, dat hij weg kwam. Het kon Dick niet veel schelen, om den anderen zwendelaar ook eens te trakteeren. Hij had pret in hunne vergeefsche pogingen, om hem eens beet te nemen, hij slenterde nog zoo'n beetje rond, dapper zijn pijp rookende en hartelijk g'imlachende om het voorval. Toen hij een hoek omsloeg en in een vrij stille straat kwam, zag hij eene vrouw in zwaren rouw, wier gelaat achter een zwarten sluier verborgen was. Die dame scheen groote haast te hebben daar stak zij de straat over en Dick zag nu, dat zij maakte, dat zij weg kwam, om een oud heer, die het haar lastig maakte, en haar als een hond volgde, te ontkomen. Jf^Qrdf vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2